Українська мова
Тема: Закріплення звуків [ґ], [ґ′], букв Ґґ. Відпрацювання техніки читання текстів діалогічної форми. Побудова усних діалогів за змістом прочитаних букварних текстів
Мета: закріплювати знання про вивчені звуки і букви; удосконалювати вміння читати склади та слова, речення, тексти з вивченими літерами, виконувати повний звуковий та звуко-буквений аналіз слів; продовжити формувати вміння будувати діалоги (без уживання терміна) за змістом прочитанного твору; збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки, картки для розширення кута зору, картки для читання.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Зарядка для язика
Де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тиночок.
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкали губками.
Поклацали зубками.
Посичали гускою: с-с-с.
Подзижчали комариком: з-з-з.
Подирчали трактором: др-р-р.
Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.
— Які звуки ви вимовляли?
— Що спільного є для цих звуків? (Вони приголосні.)
— Який зі звуків ми ще не вивчили?
— А вітерець нам віршик прислав.
2. Робота над віршем
Гуси гучно ґелґотали,
Горобці зерно клювали.
Гуси гонять горобців,
Голубок на ґанок сів.
— Про кого вірш? Хто такі горобці, гуси, голубок?
— Який перший звук у цих словах?
— Ще раз послухайте вірш. Покажіть картку із цифрою, що позначає кількість слів зі звуком [г] у цьому вірші. (7)
— Якою буквою позначаються звуки [г], [г’] на письмі?
— Яка буква стоїть у абетці після «ге».
— Які звуки вона позначає на письмі? ([ґ], [ґ’])
— Чи були у вірші слова з такими звуками?
— Якому з цих слів підходить подана звукова модель?
(ґелґотати)
— Назвіть усі голосні звуки в цьому слові. Який зі звуків наголошений?
3. Гра «Допоможемо Незнайкові»
— Діти, перед вами — слова та їхні звукові схеми, які виконав Незнайко. Він припустився помилок, виправте їх.
кріт
рись
виноград
гість
4. Гра «Знайди пару»
Ґирлига |
сорт |
Ґелґочуть |
гуси дуже кричать |
Ґвалт |
птах (ворона) |
Ґатунок |
ціпок |
Аґрус |
ягода |
Ґава |
крик, шум |
Ґанок |
прибудова з майданчиком |
Ґедзь |
застібка на одязі |
Ґудзик |
велика сіра муха |
5. Гра «Послухайте і посміхніться»
Ґава
Кіт облизується ласо:
Ґава в дзьобі держить м’ясо.
Ось поклала біля себе,
А коту того і треба.
Подивилась ґава вбік —
Кіт за м’ясо та й утік.
А малятам смішно стало:
Ґава ґаву упіймала.
— Як ви розумієте вислів упіймати ґаву?
6. Робота над загадками. Звуковий аналіз слів-відгадок
Переплутав ноги,
Переплутав вуса,
Ліг біля дороги
Для нашої спокуси,
І тяжко обминути,
Щоб не скубонути. (Горох)
Зуби в них — не їсти-пити,
А щоб землю розпушити. (Граблі)
У воді росте й кохається,
Кинь у воду — злякається. (Сіль)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— На вашу думку, чому саме зі звуками [г] і [ґ] я дібрала віршик для прослуховування? (Бо ці звуки вивчалися останніми.) Сьогодні на уроці ми ще раз повторимо ці звуки та букви, що їх позначають, а також пригадаємо інші вивчені звуки та букви. Тож на вас чекають цікаві завдання, різноманітні види та форми роботи. До роботи і бажаю вам успіхів!
Фізкультхвилинка
Гуси гучно ґелґотали —
Горобці зерно клювали.
Гуси гонять горобців,
Голубок на ґанок сів.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розчитування
1) Гра «Гірка»
— Утворіть із букв слово: ргкіа. (Гірка)
— Назвіть букви, що позначають приголосні звуки. Який звук позначає буква «ге»? Дайте йому характеристику.
— Скільки у слові складів? Чому?
— Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
— «Піднімаємось» — читаємо склади відкриті (ґре, ґрі…, сне, сні…, гне … гна), а «опускаємось» — читаємо закриті склади (агн, огн… адл, одл… аґр…еґр).
2) Гра «Гора»
— Яка різниця між словами гірка і гора? (Робота за картками для розширення кута зору.)
— Спустимося із «гори» слів. Очима «тримайтесь» за першу букву і намагайтесь прочитати усе слово.
ґ ава
г олуб
о гірок
Г алинка
г ородина
ґ елґотали
— Зачитайте слово:
• що починається на голосний звук;
• що закінчується на приголосний;
• у якому наголошений третій склад;
• яке пишеться з великої літери.
— Чому слово Галинка пишеться з великої літери?
2. Читання слів із буквами Г і Ґ
— Відгадайте загадку.
У воді купалася,
Сухою зосталася. (Гуска.)
— Подивіться на стовпчики слів. (Слова надруковані на дошці.)
..уси ..ел..іт
..уска ..ел..отати
..усак ..ел..отали
— Яка буква пропущена в словах першого стовпчика? (Буква г.)
— Який звук позначає буква г? (Звук [г].) А ще який? (Звук [г’].)
— Прочитайте ще раз слова першого стовпчика.
— Яка буква пропущена в словах другого стовпчика? (Буква ґ)?
— Який звук позначає ця буква? (Звук [ґ].)
— Прочитайте слова ще раз.
3. Розвиток зв’язного мовлення. Робота в парах
Кожна пара отримує картинку. За стрілками потрібно прочитати слова.
— Які слова утворилися?
• Газон — ділянка землі в саду, парку, засіяна травою чи засаджена квітами.
• Ґрунт — верхній шар землі, на якому ростуть рослини і живуть живі організми.)
— Викладіть звукові моделі «відшуканих» слів.
— У якому слові один склад? Чому?
— Скільки складів у слові газон? Доведіть.
— Який зв’язок між газоном і ґрунтом? Складіть про це речення.
4. Читання і заучування скоромовки
Ніс Гри..ь пиріг через поріг.
Став на горі.., упав на поріг.
(Гриць, горіх)
5. Робота за текстом
1) Гра «Додай словечко».
Він червоний у середці,
Родич моркві, ріпі, редьці.
Здавна хронові свояк,
Називається... (буряк).
Нас шанують недаремно:
Дух наш свіжий і приємний,
На канапці і в салаті
Ми і в будень, і на святі.
Нас вживають залюбки,
Маєм назву... (огірки).
Сидить на грядках в семи сорочках,
На всіх нарікає, усім допікає,
Сердита бабуля,
А зветься... (цибуля).
— Доберіть загальну назву до слів-відгадок. (Овочі)
— Де ростуть овочі?
— Сьогодні ми побуваємо на городі у бабусі і дідуся. Послухайте текст і скажіть, як їх звати.
2) Читання вчителем оповідання «Восени на городі».
— Як звали бабусю і дідуся?
Фізкультхвилинка для очей
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями
4) Вибіркове читання
— Які господарі дідусь і бабуся?
— Хто їм допомагав? Що робили внуки?
— Які дари виросли на городі восени?
— Що зроблять господарі з багатим урожаєм огірків?
— Хто зображений на малюнку?
— Що тримає в руках Галинка? Хто їй допомагає? Чи допомагаєте ви своїм рідним? Розкажіть.
— Складіть діалог про те, як вас рідні просять допомогти по господарству.
V. Підведення підсумків уроку
— Що цікавого було на сьогоднішньому уроці? Що ми повторили?
— Що розповісте вдома батькам?