Конспект уроку з української мови для 3 клас у на тему "Спільнокореневі слова. Корінь слова"

Про матеріал
Урок української мови для 3 класу за підручником М. Вашуленко Мета: формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі досліджень споріднених слів; учити добирати спільнокореневі слова різних частин мови; визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідної мови, пробуджувати інтерес до знань, до навчання.
Перегляд файлу

Тема: Спільнокореневі слова. Корінь слова

Мета: формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі 

досліджень споріднених слів; учити добирати спільнокореневі слова різних

частин мови; визначати корінь у ряді  спільнокореневих слів; розвивати

мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідної мови,

пробуджувати інтерес  до знань, до навчання.

Обладнання : індивідуальні картки, демонстраційні картки, будиночки з коренями, таблиці слів,  цеглинки LEGO, підручник « Українська мова та читання»  3 клас, Микола Вашуленко.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі : мовно-літературна, соціальна.

                                               Хід уроку

І. Вступна частина

1.Організація класу

Вправа «Привітання»

І знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають вас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову.

Щоб краще все знати,

Починаємо ми працювати.

Девіз уроку :

Гарно, дружно працювати,

Щоб корінь у спільнокореневих словах

Навчитись визначати

2.Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

- Складіть формулу нашого уроку

У – увага

с –старанність

л – лінь

п – працьовитість

б – байдужість

і – інтерес

х – хороший настрій  (успіх)

-Сьогодні на нашому уроці  діють п'ять правил :

Правило «піднятої руки».

Співпраця в парі.

Уміння слухати.

Працювати творчо.

Бути активним.

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань

1.1. Голосування цеглинками LEGO . Вправа «Вірю – не вірю»

Цеглинка зеленого кольору – вірю, червоного- не вірю.

- Частина слова, що змінюється, називається закінченням.

- Частина слова, що змінюється, називається основою.

-Закінчення необхідне для зв'язку слів у реченні.

-Частина слова без закінчення називається основою.

-Закінчення позначається так  .

- Основа позначається так      .     .

-Корінь позначається так           ...

1.2. Дидактична  гра «Спіймай закінчення»

- Назвати закінчення у словах: вода, посадка, сонечко, береги, хмарка.

1.3. Робота з цеглинками  LEGO . Вправа «Основа, закінчення»

Показую морфеми слова, учні сигналізують цеглинками : закінчення чи основа. Зелена цеглинка – основа,червона цеглинка – закінчення.

-а,  школ-  ;   учн-,  - і ;   -и,  стол-;  ручк-, -и ;  -и, пенал-;  стіл;  ом-, клас.

1.4. Робота в групах. Гра « З одного кореня»

За кольором листочків учні об'єднуються у групи.

За допомогою префіксів, суфіксів утворити від кожного кореня якнайбільше слів.

1 група                                               2 гупа

-дуб-                                                   -хат-

-риб-                                                  -ніс-

-літ-                                                   -вод-

Спікери груп презентують свої роботи.

1.5. Каліграфічна хвилинка

Залетів у садок

Вітер вітряний.

Ой ти, вітер- вітерець,

Ще й буйнесенький,

Не ламай ти віточок,

Будь добресенький.

-Хто розгулявся у саду?

-Записати правильно з'єднання літер у слові вітер.

2. Мотивація навчальної діяльності

2.1. Вправа «Трибуна думок»

-До слова вітер  дібрати слова з однаковим коренем.

-Чи всі підібрані слова мають спільну за значенням частину?

3. Оголошення теми та мети уроку

-Сьогодні на уроці ми будемо дослідниками - навчимося підбирати

спільнокореневі слова і визначати в них корінь.

4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Ознайомлення з казкою про корінь

       Багато тисяч років назад жив-був собі Корінь “літ”. Знайшли його люди і почали думати, що з ним робити, а корінь і каже:

- Посадіть мене і я розростусь у велике красиве дерево.

Посадили люди корінь “літ” і став він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій… Багато паростків з’явилося від кореня “літ”. Всі вони на корінь подібні, і своє щось в кожному є. Ось яке дерево виросло. Подивились люди, порівняли паростки і побачили, що у словах спільна частина “літ”.

Із того часу почали люди спільну частину споріднених слів називати коренем. І правильно вирішили: від неї, як і від кореня дерева, утворюються нові споріднені слова.

4.2. Робота за підручником (с.66).

Робота в парах. Виконання вправи 1.

- Що означає кожне слово?

-Як можна назвати всі ці слова?

-Назвіть спільну частину у цих словах. Як вона називається?

- Висновок. Спільна частина споріднених слів – корінь. У корені закладено основне значення слова.

4.3. Довідкове бюро

Вправа «Я – учителька. Я – учитель»

- Прочитайте і розкажіть у класі.

-  Слова, які мають спільну частину, однакову за звучанням і значенням, називають спорідненими.

Спільна частина споріднених слів називається коренем.

 Споріднені слова також називають спільнокореневими.

4.4. Вправа« Крісло автора»

(Скласти алгоритм визначення кореня у словах).

Алгоритм визначення кореня

Прочитай слово.

Добери спільнокореневі слова.

Визнач спільну частину. Це –корінь.

Виділи корінь умовною позначкою.

4.4. Робота в парах. Виконання вправи 2.

-Випишіть спільнокореневі слова.

-Доберіть ще кілька спільнокореневих слів і запишіть їх.

-Позначте у них закінчення, основу та корінь.

4.5. Робота в групах. Вправа «Асоціативний кущ»

У групах учні добирають спільнокореневі слова. Спікери презентують свої роботи.

1група

 

Вода                                                            Водій

 

 

2 група

 

Рана                                                             Ранок

 

 

3 група

 

    Гора                                                           Горе                                                              

 

5. Закріплення вивченого матеріалу

5.1. Дидактична гра « В гостях»

На  дошці три будиночки:

 

         сад                                     буд                                              ліс

 

-Які слова -родичі прийдуть у кожний дім?

Учні підбирають споріднені слова  до кожного кореня.

5.2. Робота в групах.  Вправа-змагання  «Хто швидше?»

Погрупувати спільнокореневі слова й виписати .

Співати, розвідка, музика, розвідник, спів, вода, музикант, наспівувати,  співак, музикальний, співачка.

Який корінь у  

1-й групі? (спів-)

2-й групі? (від-)

3-й групі? (муз-)

Спікери груп презентують свої роботи.

5.3. Щоденні 5.  Письмо для себе

Дидактична гра «Знайди зайве слово»

Виписати з  кожної  групи « зайве» слово.

-Малюнок, мальований, малювати, малятко.

-Гуска, гусочка, гусінь, гусенята.

-Літо, літечко, літати, влітку.

Літера, літак, відліт, зліт, політати, перелітний.

 

5.4. Робота в парах. Словниковий калейдоскоп

-До поданих слів доберіть споріднені за зразком.

Зразок : галас- галасливий, галасувати.

Зима –

подорож –

сум –

черга-

ІІІ. Заключна частина

1.1. Рефлексія. Вправа  «Мозкова атака»

-Що таке корінь? (Спільна частина споріднених слів.)

-Що закладено у корені? (У корені закладено основне значення слова.)

Чи завжди можна вважати слова спорідненими, якщо корені слів звучать однаково? (Ні. Корені можуть звучати однаково, та слова можуть мати різні значення.)

 

1.2. Інтерактивна вправа « Мікрофон»

Я дослідив…

Тепер я знаю…

Що корінь- це спільна частина споріднених слів.

Споріднені  слова ще називають спільнокореневими словами.

Щоб правильно виділити корінь треба, підібрати споріднені слова.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Яворська Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Махова Лариса
    Дякую за роботу!!! Чудовий урок!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
14 січня 2022
Переглядів
6746
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку