Дана розробка сприяє усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі досліджень; допомагає їм вчити визначати корінь у спільнокореневих словах, розрізняти слова із однаковими коренями; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення школярів; виховувати любов до української мови.
Українська мова 3 клас Урок №33 Дата
Тема. Корінь. Спільнокореневі слова і форми слова. Аналіз будови слова ( під керівництвом вчителя) (В.115- 118)
Мета: : формування ключових компетентностей: вміння вчитися- самореалізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної –дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися; здоров'язбережувальної – бережливо ставитися до свого здоров'я;
предметних компетентностей: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі досліджень; вчити визначати корінь у спільнокореневих словах, розрізняти слова із однаковими коренями; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення школярів; виховувати любов до української мови.
Обладнання: таблиця, презентація, смужки поділу на групи, записи на листках, на дошці.
Тип уроку – комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Діти, перед початком уроку ви вибрали смужку і розділилися на групи. Командир групи той, хто на смужці має записане слово.
- Зачитайте ці слова (весна, зима, літо).
- Як одним словом можемо їх назвати? Якої пори року не вистачає?
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
- Запишемо ці слова по порядку. Зима, весна, літо, осінь.
ІІІ. Повторення раніше вивченого
- Яку тему почали вивчати? Що таке закінчення? Визначимо закінчення у цих словах.
- Яке слово має нульове закінчення? (осінь)
- Доберіть до нього синоніми. ( вона, пора року, );
По групах : записати в зошити
1гр.прикметники ( золота, різнобарвна, чарівна, сонячна, тиха, сумна, галаслива, дощова…),
2 гр. дієслова (прийшла, завітала, намочила, зашелестіла,..)
3 гр. скласти речення і визначити головні члени речення.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель дочитує казку від слів «Я навчу вас вирощувати слова…» і до кінця.
V. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке спільнокореневі слова.
Завдання уроку: (вчитель прикріплює на дошці)
- слухати, чути
- висловлювати свою думку
- гарно каліграфічно писати
- вирощувати нові слова
VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Наприклад, кожен людський рід має свої корені – дідуся та бабусю.
СЛАЙД
СЛАЙД (мовити, промовити, мовний, мовлення, промова, …)Визначення кореня.
Добір спільнокореневих слів, визначення кореня.
Складання алгоритму визначення кореня
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
6.Вправа 117
7. Правило с. 56
8. Запис речень під диктовку, визначення кореня слів (міст, місто)
Київ – найкраще місто України. Через Дніпро розкинувся великий міст.
VІІ.Узагальнення і систематизація отриманих знань.
Вибірковий диктант
Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного разу ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитсадок. Тільки велика риба, почувши нас повтікала.
VІІІ. Підсумок уроку
Х. Домашнє завдання
Вправа 118, правила с.55-56