Тема уроку: Урок розвитку мовлення «З мами починається життя».
Мета: вдосконалювати навички виразного читання,
розвивати мовлення, вчити писати твори з елементами опису за опорними словами,
збагачувати активний словниковий запас,
виховувати любов і повагу до старших.
Відкритий урок для мам учнів.
Тема уроку: Урок розвитку мовлення «З мами починається життя».
Мета: вдосконалювати навички виразного читання, розвивати мовлення, вчити писати твори з елементами опису за опорними словами, збагачувати активний словниковий запас, виховувати любов і повагу до старших.
Хід уроку
I.Організація класу
-Я всміхнуся сонечку:
-« Здраствуй, золоте!»
-Я всміхнуся квіточці,
-Хай вона росте.
-Я всміхнуся дощику,
-Лийся, мов з відра.
-Друзям усміхнуся я,
-Зичу їм добра!
II.Актуалізація опорних знань
1.Як під сонцем квітам, там з матір ю дітям.
-Запишіть каліграфічно прислів я. Поясніть його зміст.
2. Навчальне аудіювання
Найгарніша мама
Випало Совеня із гнізда та й повзає. Далеко забилось, не може знайти рідного гнізда. Побачили птахи малого – некрасивого, з великою голівкою, вухатого, банькатого, жовторотого. Побачили та й питають, дивуючись:
-Хто ти такий, де ти взявся?
-Я, Совеня, - відповідає мале. – Я випало з гнізда. Не вмію ще літати і в день дуже погано бачу. Я шукаю маму.
-Хто ж твоя мама? – питає Соловей.
-Моя мама – Сова, -гордо відповідає Совеня.
-Яка ж вона? – питає Дятел.
-Моя мама найгарніша.
-Розкажи, яка ж вона ,- питає Дрізд.
-У неї голова, вуха й очі такі, як у мене, - відповідає з гордістю Совеня.
-Ха-ха-ха! – зареготали Соловей, Дятел і Дрізд.- Та ти ж потвора .
Виходить, і мати твоя така сама потвора.
-Неправда! – закричало Совеня.- Мама в мене найгарніша.
Почула його крик Сова, прилетіла потихеньку, взяла Совеня за лапку й повела до рідного гнізда. Совеня уважно подивилося на свою маму: вона була найгарніша.
Запитання:
1.Хто випав із гнізда?
А) горобчик;
Б) совеня;
В) соловейко.
2. Який був малий?
А) некрасивий;
Б) гарний;
В) чудний.
3.Кого шукало Совеня?
А) тата;
Б) бабусю;
В) маму.
4.Якою була мама в малого?
А) найгарніша;
Б) смішна;
В) погана.
5. Куди повела мама Совеня?
А) у дупло;
Б) у хату;
В) у гніздо.
6. Як дивилося Совеня на маму?
А) пильно;
Б) уважно;
В) довірливо.
III.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
-Відгадайте загадку.
Знаю я слово у цілому світі
Краще й тепліше від сонця і квітів.
Слово це пестить, голубить і гріє,
В душу дитячу вселяє надії.
Помандрувало від роду й до роду
І освятило людину й природу. (Мама)
Мама –найдорожча, найрідніша людина, найласкавіша і найдобріша, яка є на світі одна – єдина і вибрати її не можна, як і Батьківщину. Сьогодні ми будемо писати твір про маму. Запишемо тему нашого твору « З мами починається життя».
IV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Робота над віршами і прислів ями про маму
Мама! Мамочка! Матуся! Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо в дитинстві ми не уявляємо свого життя без матусі. Образ матері оспіваний у музичних творах, піснях, легендах, казках, прислів ях, віршах. А які вірші по маму ви знаєте? Які прислів я про маму ви знаєте?
Та це лише краплина того гарного, що можна сказати про маму.
2.Повторення вивченого про текст
-Що таке текст?
-Які типи текстів вам відомі?
-З яких частин складається текст-опис?
-Щоб легше було описувати маму поверніться до мами та погляньте на неї.
Фізкультхвилинка
3.Повторення вивченого про частини мови
-Описуючи маму, ми будемо використовувати слова – різні частини мови.
-Які частини мови ви знаєте?
(Діти об єднуються в три групи. Перша група підбирає іменики, друга група – прикметники, третя група- дієслова, які мажна використовувати у творі).
-Твір виходить дуже гарний коли ми використовуємо порівняння. Послухайте вірш. Які порівняння використав автор?
Моя матуся- це струнка тополя,
Троянда пишна,
Світла ,як весна.
Щоранку проводжа мене до школи,
Благословля на навчання вона.
Вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення: « Моя мама, мов…»
Усне складання опису мами (2-3 учні)
Наприклад:
Мою матусю звати Галина. Вона дуже вродлива. У мами смагляве. Завжди усміхнене обличчя. Золотаве, мов стиглий колос, волосся опускається до плечей. Усмішка у матусі ніжна й мрійлива. Я люблю дивитися в її блакитні, схожі на бездонні озерця, очі. ЇЇ невтомні ласкаві руки пестять і голублять мене.
Моя рідненька матусю, ти найкраща в світі. Я тебе дуже люблю!
3.Самостійне написання тексту-опису учнями.
4.Перевірка написаного. Гра « Коректор»
Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.
V.Підсумок уроку
- Кому був присвячений сьогоднішній урок?
-Який твір писали?
-Які труднощі виникли під час написання твору-опису?
-Як удалося подолати труднощі?
Пам ятаймо милі діти,
Пам ятаймо завжди з вами,
Що для нас в усьому світі
Наймиліші – наші мами.