Тема: Навчитися правильно записувати слова з ненаголошеними [е], [и].
Мета: вчити учнів добирати слова для перевірки ненаголошених
голосних для їхнього позначення на письмі; розвивати вміння аналізувати,
зіставляти, порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до рідної мови,
пробуджувати інтерес до знань, до навчання.
Обладнання : індивідуальні картки, демонстраційні картки, таблиці слів,
цеглинки LEGO, підручник « Українська мова та читання» 3 клас, Микола
Вашуленко.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі : мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
І. Вступна частина
1.Організація класу
Дзвінок нас покликав
За парти сідати,
Уважними бути,
Урок починати.
- На нашому уроці діють п'ять правил:
Правило «піднятої руки».
Співпраця в групі.
Уміння слухати.
Працювати творчо.
Бути активним (геніальними, креативними, творчими, уважними,
кмітливими)
Девіз уроку :
Гарно, дружно працювати,
Щоб ненаголошені [е], [и] у словах
Навчитись правильно писати.
2. Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Основна частина
1. Актуалізація опорних знань
1.1. Перевірка домашнього завдання
1.2. Вправа «Кубування»
- Що таке орфограма ?
- Що таке наголос?
- Який склад називається наголошеним?
- Як вимовляються під наголосом голосні звуки [е] та [и] ?
- Як вимовляється ненаголошений звук [е] ?
- Як вимовляється ненаголошений звук [и] ?
1.3.Щоденні 5. «Письмо для себе»
Робота з індивідуальними картками
Списати вірш вставити пропущені букви.
Фарби я взяв - намалював:
Дятлові – ліс,
ластівці – н..бо,
рибам – оз..рце.
Для всіх – моє с..рце.
1.4.Вправа «Трибуна думок»
- При написанні слів з пропущеними буквами у вас виникали труднощі?
- Чому?
2.Хвилинка каліграфії
Став хвалитись малий листок:
-Я найкращий на весь лісок!
Брати зелені, я – золотий!
… Та де взявся вітровій,
Як налетів, як зашумів!
Нема в лісочку хвалька-листочка.
- Назвати слова з ненаголошеними [е], [и] у коренях.
Записати каліграфічно слова листок, зелені, налетів.
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Робота з цеглинками LEGO . Дидактична гра «Спіймай [е], [и] у коренях»
Код: [е]
[и]
М..чі, ст..пи, с..рпи, ст..бло, гр…би, л..сти, ч..жі, с..чі.
2.2. Робота з цеглинками LEGO. Перевір себе
Мечі, степи, серпи, стебло, гриби, листи, чижі, сичі.
2.2. Вправа «Два кроки до успіху»
- Чи виникали труднощі при виконанні завдання?
- Чому? Пояснити.
3. Повідомлення теми і мети уроку
- Ознайомимося з однією із найскладніших таємниць нашої мови -
позначення на письмі звуків [е], [и] в ненаголошених складах. Будемо
дослідниками - навчимося змінювати слово або добирати до нього
спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Робота за підручником (с.74)
Вправа «Я – дослідник. Я – дослідниця»
(Списати слова лівого стовпчика, уставляючи пропущені букви.
Орієнтуватися на написання слів правого стовпчика.)
- Поміркуй, за допомогою чого під час письма перевіряємо слова з
ненаголошеними [е], [и] в коренях.
4.2. Довідкове бюро. Вправа 5
Вправа «Я – учителька. Я – учитель»
- Прочитайте і розкажіть у класі.
- Під час написання слова з ненаголошеними [е], [и] в коренях треба
перевіряти наголосом.
4.3. Робота в парах. Дидактична гра « Утвори за зразком»
Один Багато
Крило крила
село ?
зима ?
земля ?
- Чи допомогла така зміна слів з'ясувати, яку букву писати в ненаголошеному
складі? Чому?
4.4. Робота в групах. Дидактична гра «Знайди пару»
Діти об'єднуються у дві групи за кольором кружечків. На партах лежать
карточки зі словами. Діти добирають карточку із перевірним словом і
вставляють пропущену букву.
Знайди пару
Постав наголос
Встав пропущену букву
1 група
С..ло, верби, ч..сло, села, в..рба, числа, гриб, плечі, пл...че, гр…бний.
2 група
З..ма, щебіт, клен, кл..новий, зими, клен, в..сна, щ..бече, з..ми, клен.
4.5. Презентація робіт
Спікери груп презентують виконані роботи.
4.4. Вправа «Крісло автора»
- Скласти алгоритм написання букв (е, и) в ненаголошеному складі кореня.
Пам’ятка “Перевір себе”
1.Вимов слово і визнач наголошений склад.
2.Визнач ненаголошений голосний звук.
3.Зміни слово або добери спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.
4.Якщо під наголосом чуємо е - пишемо букву е, якщо и - пишемо и.
Вимовляй: оз еи ро; ст еи пи.
Перевір: озера, степ.
Пиши: озеро, степи.
Пам’ятка “Як дібрати перевірене слово”
1.Зміни слово за зразком: “один-багато” або “багато - один” (весло – весла, гриби - гриб).
2.Добери спільнокореневе слово, що містить лише корінь (медовий – мед; крикливий - крик).
3.Добери до іменника спільнокореневий прикметник (темніє - темний).
4.5. Творча робота. Вправа 7, 8
-Прочитати споріднені слова. Назвати слово, яке допоможе дізнатися, яку
букву писати в ненаголошених складах.
4.6. Самостійна робота. Вправа 9
Списати вірш, уставити пропущені букви. Дібрати перевірні слова.
4.7. Взаємоперевірка робіт
5. Закріплення вивченого матеріалу
5.1. Робота в групах. Гра- змагання
Діти об'єднуються у дві групи за кольором кружечків.
-До поданих слів дібрати перевірні слова і записати парами. Поставити наголос. Виділити корінь.
1 група 2 група
Степовий – степ Кричить – крик
Крилатий – крила Сивіє – сивий
Медовий – мед Вечоріє – вечір
Гречаний – гречка Щебече – щебіт
Зелений – зелень Гребе – гребля
Широкий – ширше Свистить – свист
Спікери груп презентують свої роботи.
4.3. Робота в групах. Вправа « Знайди перевірне слово»
Діти об'єднуються у три групи за кольором листочків.
На партах лежать картки із словами.
Шелест, зерно, легкий, легенько, шелестить, зернистий, легше, шелестіння, зернятко, зернина, зашелестіли, легесенький.
-Погрупувати слова. Вибрати перевірні слова у кожній групі.
1 група 2 група 3 група
Шелест Зерно Легкий
Шелестить Зернистий Легенько
Шелестіння Зернятко Легше
Зашелестіли Зернина Легесенький
Спікери груп презентують свої роботи.
ІІІ. Заключна частина
1.1. Рефлексія. Вправа «Мозкова атака»
- Як вимовляється ненаголошений звук [е] ?
- Як вимовляється ненаголошений звук [и] ?
- Як перевірити написання ненаголошених [е], [и] в корені слова?
1.2. Інтерактивна вправа « Мікрофон»
Я дослідив…
Тепер я знаю…