Узагальнюючий урок у 3 класі за темою "Іменник. Розбір іменника як частини мови" ло підручника М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун.
Мета уроку:узагальнити й систематизувати знання учнів за темою; формувати вміння аналізувати іменник як частину мови; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати мислення, орфографічну пильність, увагу, зв'язне мовлення; виховувати старанність.
Тема:Узагальнення за темою «Іменник». Розбір іменника як частини мови.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів за темою; формувати вміння аналізувати іменник як частину мови; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати мислення, орфографічну пильність, увагу, зв’язне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 288, с. 120)
2.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Пригадаймо все, що ми знаємо про іменник.
- Яка частина мови називається іменником?
- Які іменники належать до істот, а які — до неістот?
- Які іменники називають загальними назвами? А які — власними?
- Як визначити рід іменника?
- Як змінюється іменник за числами?
3. Каліграфічна хвилинка
— Запишіть каліграфічно сполучення букв.
ож но ці рі две ни са
— Складіть слова з цими сполученнями. (Ножиці, двері, сани)
— Що ви можете сказати про ці слова? (Уживаються лише у множині.)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІV. УЗагальнення й систематизація отриманих знань
— Сьогодні на уроці ми узагальнимо отримані знання за темою «Іменник».
1. Розбір іменника як частини мови (вправа 290, с. 121)
— Прочитайте речення.
Он під кущем темніє барвінок.
- А що ви можете розказати про барвінок?
Пізнавальна хвилинка
Колись барвінок вирощували в якості своєрідного магічного оберега від злих духів і напастей, зараз же його шанують в основному за декоративність, як квітки ніжно-блакитного або лілового забарвлення, так і темно-зеленого листяного покриву. З давніх часів з барвінком пов’язано багато народних повір’їв, легенд, переказів і обрядів.
Цю рослину назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки. Барвінком прикрашають весільний коровай, його садять біля хати. Барвінок вплітають дівчата у віночок. Він зеленіє навіть під снігом. Барвінок є символом кохання.
Крім того, він успішно використовується в народній медицині, як зовнішній засіб при головному болю тощо. Вживати всередину барвінок вкрай небезпечно, так як його сік дуже отруйний при передозуванні. Також варто остерігатися попадання соку барвінку на шкіру.
— Виконайте аналіз іменника барвінок за схемою:
1. Аналізоване слово. (Барвінок)
2. На яке питання відповідає? (Що?)
3. Яка це частина мови? (Іменник)
4. Назва власна чи загальна? (Загальна)
5. Назва істоти чи неістоти? (Неістота)
6. Рід. (Ч. р.)
7. Число. (Однина)
8. Відмінок. (Називний)
9. З якими словами в реченні зв’язане? (Темніє)
10. Яким є членом речення? (Головний член речення — підмет)
2. Вибіркове списування із граматичним завданням (вправа 291, с. 121–122)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
2.1. Аналіз прочитаного тексту.
- Куди їхала художниця?
- Які краєвиди вона вибирала?Перерахуйте.
- Які картини називають пейзажами?
- Що таке портрет?
- Які предмети зображують в натюрморті?
— Запишіть речення, у яких є слова в дужках.
— Укажіть число і відмінок цих іменників.
3. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 292, с. 122)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
3.1. Аналіз прочитаного тексту.
- Про кого розповідається у цьому тексті?
- Охарактеризуйте її.
- Що подарувала мама Орисі на Великдень?
-Що зробила дівчинка з писанкою?
-Опишіть ліс.
— Назвіть закінчення в змінених іменниках.
— Придумайте продовження розповіді.
Фізкультхвилинка
Ми берізки і кленці.
В нас маленькі стовбурці.(Встати)
Ми в стрункі стаєм рядки.
Виправляєм гілочки. (Руки поставили перед собою)
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців.(Руки підняти вгору)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї)
4. Перевірка засвоєних знань за темою «іменник»
41. Зміни подані іменники за зразком. Познач закінчення.
4.2. Подумай, від яких іменників утворено подані слова. Запиши їх, в дужках вкажи рід.
4.3. Утвори словосполучення, вживаючи слово білка.
4.4 Добери і встав потрібні за змістом іменники. Виділи в них закінчення.
V. Підсумок уроку
— Які труднощі виникли у вас під час виконання завдань?
VІ. Домашнє завдання
Вправа 293, с. 122.