Закріпити і поглибити знання учнів з теми "Слово. Будова слова." Вчити творчо виконувати завдання. Виявити знання і практичні вміння визначати у слові його значущі частини. Закріплювати поняття про спільнокореневі слова, значення слова, уявлення про чергування голосний та приголосних, удосконалювати вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [ е], [ и ], що перевіряються наголосом.Розвивати вміння аналізувати, співставляти; зв'язне мовлення; творчу уяву.Виховувати бажання бути добрим.
Урок – казка «В гостях у кореня»
3 клас
Тема. Закріплення знань з теми "Будова слова".
Мета: закріпити і поглибити знання учнів з теми "Слово. Будова слова." Вчити творчо виконувати завдання. Виявити знання і практичні вміння визначати у слові його значущі частини. Закріплювати поняття про спільнокореневі слова, значення слова, уявлення про чергування голосний та приголосних, удосконалювати вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [ е], [ и ], що перевіряються наголосом.
Розвивати вміння аналізувати, співставляти; зв'язне мовлення; творчу уяву.
Виховувати бажання бути добрим.
Обладнання: схеми - опори, схеми будови слів, малюнок дерева з коренем, ребус.
Тип уроку: урок повторення та систематизації вивченого, урок – казка.
Хід уроку
- Діти, подивіться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося. Для того, щоб справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож нині завдання на уроці такі:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
Вірш: Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ добра і фантазії зробим ще крок
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знов вона завітала до нас.
ІІІ. Закріплення і узагальнення умінь і навичок учнів
Свічкою на аркуші вчитель обводить контури
букв кореня - добр –
3. Продовження казки. Добір спільнокореневих слів за схемами.
- За довге життя обзавівся корінь - добр - великою ріднею: іменниками,
прикметниками, дієсловами. Бачаться рідні та близькі останнім часом
рідко, листи писати розлюбили. Ось і вирішив наш старенький зібрати разом всю свою велику рідню. Розіслав запрошення.
1. Першим відгукнулись іменники з такою будовою:
(добро) (доброта) (добрий)
Вчитель прикріплює дібрані слова на деревце.
2. Потім відгукнулися прикметники.
• Відгадати перше слово вам допоможе ось така
схема - підказка:
Предобрий (вчитель прикріплює до схеми слово)
• Друге слово - ознаку утворіть за допомогою таких морфем
Добренький (слово прикріплюється до схеми)
• Третій прикметник -у ребусі:
Добросердний (прикріплюється)
• Не примусили себе чекати дієслова з такою будовою:
• Як називаються всі слова, які є ріднею кореня – добр -? Чому?
Порадувався корінь великій родині і запропонував сфотографуватися напам’ять.
4. Письмо по пам’яті.
- Подивіться ще раз кілька секунд на всі дібрані слова і запишіть їх по пам’яті.
– Хто записав 8 слів? 7 слів? …
Взаємоперевірка.
– Візьміть олівці, обміняйтеся зошитами, перевірте правильність написання.
В цей час вчитель проходить між рядами, перевіряє письмо, виставляє оцінки.
• Розберіть за будовою слово добр о сер д н ий
5. Слово вчителя.
- Коли йдуть у гості, то завжди несуть подарунки господарям. Наші родичі принесли кореню дуже цінні прикраси. Давайте довідаємося, які.
6. Графічний диктант.
- Запишіть схеми до слів: пришкільний, лісок, листки, розмова, прадід. Учень на зворотній стороні дошки записує схеми розбору за будовою.
7. Робота в групах. Складання загадок.
- Ну а нашим дарункам кореню будуть складені загадки про ці морфеми – прикраси.
І група. Складіть загадку про закінчення слова. Слова для довідки:
не, дружить, морфема, основою, яка, з.
ІІ група. Складіть загадку про корінь слова за опорною таблицею.
Якщо живе: |
Що робить? |
у землі |
годує |
у мові |
будує |
ІІІ група. Складіть зі складів загадку про корінь слова.
6СПО 10ВА 2 ДУ
8 НЕНІ 11ЕД 12НАЄ
1 РАЙ 4 ЗВИ 9 СЛО
5 САЄ 7 РІД 3 ГА
ІV група. Віднови загадку про корінь слова.
- - к – жн – м д – р – в – ц -, і кв – тц - ,
К – щ – к -, тр – в чц -.
В кл – с - н – - р – к – х м – в-
Т - п – б – ч – ш м – н - в сл – в -.
V група. Склади загадку про префікс слова
на що схожий? |
чим не є? |
на кочергу |
не кочерга |
Де знаходиться? |
|
не в хаті |
в слові |
VІ група. Прочитайте загадку – анаграму про суфікс.
Цей дамечок – ломодець,
Винох вісл вждиза рецьтво.
Вні од реконя житьбі.
І за мин взажди дисить.
ІV. Фізкультхвилинка
«Если добрый ты»
слова М. Паустовского музика Б. Савельева
Клены по плечам хлопал...
Если ясный день, это - хорошо,
А когда наоборот - плохо 2 раза
Солнечных лучей струни.
Если добрый ты, то всегда легко,
А когда наоборот - трудно. 2 раза
3. С каждым поделись радостью своей,
Рассыпая смех звучно...
Если песни петь, с ними веселей,
А когда наоборот – скучно! 2 раза
V. Продовження роботи над темою уроку.
1. Робота в групах
Наш корінь - гостинний хазяїн. Він хоче пригостити своїх друзів. Улюблена страва родичів – «Словниковий пиріг». Але, пам'ятаєте, що наш господар старенький, тому без вашої допомоги йому не обійтись. Потрібно спочатку підібрати всі необхідні інгредієнти, що зробите ви, працюючи в групах.
ІІІ група. 1. Замініть слова, щоб в коренях відбувалися чергування: двір - подруга -
2. Перевірка. Якщо ви правильно підібрали інгредієнти, то пиріг получиться. Давайте перевіримо.
|
|
ш |
и |
б |
к |
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
в |
о |
д |
и |
т |
и |
|
|
п |
р |
о |
л |
і |
с |
о |
к |
|
|
|
|
|
|
д |
и |
т |
и |
н |
а |
|
|
|
|
|
р |
о |
з |
к |
р |
и |
в |
а |
т |
и |
|
|
|
|
щ |
а |
с |
л |
и |
в |
и |
й |
|
|
|
|
|
д |
в |
о |
р |
и |
|
|
|
|
|
|
п |
о |
д |
р |
у |
з |
і |
|
б |
е |
з |
з |
у |
б |
и |
й |
|
|
|
|
|
|
|
д |
е |
р |
е |
в |
о |
|
|
|
|
к |
р |
и |
л |
а |
|
|
|
|
|
|
Розказують правило.
Складання речень зі слів кросворду. Визнач граматичну основу.
"Квітка добра".
4. Мовна гра " Компліменти".
Ви знаєте, що в гостях прийнято говорити добрі слова господарям. У вас на партам є квіточки. Доберіть і запишіть на них, із скарбнички добрих слів саме добре слово, яке ви хочете подарувати кореню. Але на ту букву, яка записана на цих квіточках
Вчитель ставить питання: Коли корінь
може буди талановитим, ввічливим і т. д.
VІ. Розвиток, зв 'язного мовлення.
1.Написання твору - міркування.
Твори добро.
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій і доглянь пшеницю.
Ти вкопай і почисть криницю.
Волю дай, погодуй пташину.
Приласкай і навчи дитину,
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
2.Робота в групах. Усний твір - міркування.
3.Діалог "Бути добрим просто чи не просто".
З кожної групи діти обирають дитину, яка буде відстоювати думку дітей певної групи.
VІІ. Підсумок уроку
Наша казочка закінчилась, але з добрим коренем ми не прощаємось, він є у кожного з вас у серці. (Всі ви, - і кому просто робити добро і кому не просто, - на правильному шляху, адже ви всі стараєтесь і намагаєтесь це робити.
Не бійтися творить добро,
За зло добром спіши воздати,-
Мудрість завжди доброю була,
Вмій прощати, як прощає мати.