Мета: формувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні члени речення», «основа речення»; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв'язок слів у реченні; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції
Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні
Мета: формувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні члени речення», «основа речення»; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв'язок слів у реченні; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 65, впр. 143)
2. Самостійна робота
— Прочитайте речення.
— Знайдіть у них звертання. Виділіть їх комами.
— Залишіть речення в зошити.
— Підкресліть звертання.
Прилітайте, журавлі, до рідної землі.
Дружи, любий синку, з книгою.
Друже мій, де ти живеш?
3. Каліграфічна хвилинка
Щщ Щщ Щщ Ще Ща Щу ощ щи рщ ща ще
Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику
В полив’янім горщику.
Іди, іди, дощику.
— Як називається такий твір? (Закличка)
— Заклички — це коротенькі пісеньки або віршики, у яких звертаються із проханням до різних сил природи: сонця, дощу, хмар, рослин, тварин. Наші предки вірили у магічну силу слова. Вірили, що словом можна вмилостивити богів, щоб ті послали дощ чи розігнали хмари, щоб виглянуло сонце. Згодом народ утрачав цю віру, тільки рештки її залишились у дитячих пісеньках.
— Знайдіть у цьому віршику звертання.
— Як виділяється звертання в усному мовленні і на письмі?
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова борщик.
— Визначте вид останнього речення за метою висловлення та інтонацією.
4. Бесіда
— Що таке речення?
— З чого складається речення?
— Як розташовані слова в реченні?
— Чи бувають серед них головні?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимося з назвами слів у реченні, будемо вчитися виділяти основу речення і встановлювати зв’язок слів у реченні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Установлення зв'язку слів у реченні (с. 66, впр. 144).
— Запишіть в зошити утворені зв’язки слів.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 66)
— Як у реченні зв’язуються слова? (У реченні слова зв’язуються за змістом.)
— Які слова називаються членами речення?
3. Формування поняття про підмет (впр. 145 -1)
До твого словничка
4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 35)
— Який член речення називається підметом?
— На які питання відповідає підмет?
5. Фізкультхвилинка
6. Формування поняття про присудок ( 34-35, впр. 145 -2)
7. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 66)
— Який член речення називається присудком?
— На які питання відповідає присудок?
— Якими членами речення є підмет та присудок?
— Як називаються всі інші члени речення?
— Зверніть увагу, як підкреслюємо підмет, присудок і другорядні члени речення на письмі.
8. Творча робота ( впр. 146)
— Запишіть утворені речення.
— Підкресліть головні та другорядні члени речення.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які члени речення є його основою?
— На як і питання відповідає підмет? присудок?
— Як називають інші члени речення?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 66, вивчити правила, впр. 148.