Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати вміння виділяти звертання на письмі; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до усної народної творчості.
Тема: Звертання, розділові знаки при них
Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати вміння виділяти звертання на письмі; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до усної народної творчості.
Обладнання: підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організаційний момент
.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с.61, впр. 130)
Фронтальна перевірка домашнього завдання.
2. Графічний диктант
Завдання: визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення — PH; розповідне окличне — РО; питальне неокличне — ПН; питальне окличне — ПО; спонукальне неокличне — СН; спонукальне окличне — CO.
Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! (РО)
Посадіть, друзі, в школі сад! (СО)
Ти знаєш, як пахне любисток? (ПН)
Як не любити мову нашу?! (ПО)
Хліб пахне солодко, як пахнуть медом соти. (PH)
Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. (СН)
3. Письмо з пам'яті
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає.
Дуб нахмурений стоїть.
Н. Приходько
— Скільки речень записали?
— З якої букви пишемо перше слово в реченні?
— Підкресліть головні слова в кожному реченні.
— Чому про осінь говорять як про живу істоту?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Тема «Звертання» не є новою для вас.
— Пригадайте, коли ви вчилися складати листи, привітання, запрошення, то використовували звертання у власному мовленні.
— Сьогодні на уроці ви закріпите вміння виділяти голосом звертання і вживати при звертанні відповідні розділові знаки.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Визначте, як і в ньому речення за метою висловлювання та інтонацією.
— До кого звертається автор у першому, другому, третьому реченнях?
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 63)
— Що ми називаємо звертанням?
— Де може стояти звертання в реченні?
— Як виділяється звертання на письмі?
3 . Робота за вправою 62 (с. 33)
— Прочитайте виразно текст. Речення із звертаннями виділіть інтонаційно.
— Перекажіть прочитаний текст.
— Спишіть текст.
— Підкресліть звертання.
— Поясніть розділові знаки при звертаннях.
— Прочитайте виділене речення.
-— Назвіть у ньому головні слова. Підкресліть їх.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота ( впр. 140)
2. Гра «Відгадай казку»
— З яких казок ці уривки?
— Знайдіть у них звертання.
• Гуси, гуси, гусенята,
Візьміть мене на крилята...
• Не їж мене, лиско, я тобі пісеньку заспіваю...
• Гей, Круть! Гей, Верть!
А гляньте скільки зерна я намолотив!
• Приходь, Журавлику, приходь, лебедику!
Я для тебе, як для себе...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що ми називаємо звертанням?
— Як звертання виділяються в усному мовленні?
— А як звертання виділяються на письмі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 65, впр. 143.