Урок проводиться в 4 класі при вивчені теми "Зв'язок іменників з прикметниками". Під час уроку відбувається закріплення поняття про мову як про найважливіший засіб людського спілкування; розширення знань учнів про багатство української мови; повторення і поглиблюення знань учнів про частини мови; їх граматичні ознаки;навчання знаходити іменники і прикметники та узгоджувати їх; розвиток усного та писемного мовлення учнів; виховування любові до рідної мови, почуття патріотизму через влучне слово.
Тема: Зв'язок іменників з прикметниками.
Мета: закріплювати поняття про мову як про найважливіший засіб людського спілкування; розширювати знання учнів про багатство української мови; повторювати і поглиблювати знання учнів про частини мови; їх граматичні ознаки;навчити знаходити іменники і прикметники та узгоджувати їх; розвивати усне та писемне мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови, почуття патріотизму через влучне слово.
Обладнання: картки для опитування, мультимедійна дошка.
Хід уроку
Привітання (разом)
Добрий день, у добрий час
Всіх гостей вітаємо,
Здоровя, творчих успіхів
Усім ми побажаємо.
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня, линеш, рідне слово,
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська…(мова)!
Українська мова
Давня й молода .
Світить рідне слово,
Як жива вода.
Звідки воно взялось –
Діло не просте…
В душу засівалось,
Із душі росте.
– Яке це диво – людська мова! Вона дає можливість опинитися в далекому минулому, сьогоденні та зазирнути в майбутнє. У нещодавно опублікованому словнику української мови – близько 135000 слів. За даними японських учених, люди, які з дитинства не розмовляли рідною мовою, частіше хворіють, зазнають різних стресів, у них менше розвинені природні здібності.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна чиста, колискова,
Мелодійна,дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна,жива,казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська наша мова!
Українська мова є:
6. Вислови та прислів’я про мову
- А чи знаєте ви про мову вислови відомих українців?
- які прислів’я та приказки про мову вам відомі?
7. Робота за мовним деревом
- А зараз хочу запросити вас до одного цікавого дерева, на якому листочки схожі на будиночки. Саме в цих будиночках мешкають самостійні частини мови.
- Підкажіть, які саме частини ви бачите.
8. Звіт груп
Я предмети називаю,
Навіть рід свій власний маю.
На питання хто? Що?
Залюбки відповідаю
Хто? – зайчисько.
Що? – вареник.
Здогадались – я ….
Іменники є назвами істот і неістот.
Іменники бувають загальними і власними.
Іменники належать до одного із родів (чоловічого, жіночого, середнього).
Більшість іменників змінюються за числами. Є два числа: однина і множина.
Зміну закінчень іменників називають відмінюванням, або змінюванням за відмінками. Іменники мають 7 відмінків.
Йде іменник по городу,
Питається свого роду:
Чи всі живі і здорові
Родичі іменникові?
Обізвався називний –
Це відмінок основний.
Він предмети називає
На хто? Що? Відповідає.
А за ним і родовий -
Також хлопець бойовий,
Всіх питає не дарма:
Кого? Чого? Тут нема?
І якого кожен роду?
А в давального пригода:
Дуже хочеться йому
Все віддать, але кому?
Чи чому?Чого не знає,
У знахідного питає.
А знахідний все питає,
Кого? Чи Що? – і сам не знає.
Ні. Знайшов. А де орудний?
Цей відмінок многотрудний
Чим орудує тепер,
З ким зустрінеться в четвер?
А місцевий – працьовитий
Бо на кому? І на чому?
Всіх без винятку питає,
Собі місце він шукає.
Кличний кличе всіх до хати,
А питань не може мати.
Отже живі та здорові
Всі родичі іменникові.
Все він знає про предмет:
Липовий, смачний, солодкий,
Здогадаєшся, що мед.
А про всі його прикмети
Розповів нам хто? (Прикметник)
Прикметники позначають колір, смак, запах, форму, розмір, матеріал.
Прикметник завжди узгоджується у тому числі, роді, відмінку, що й іменник, з яким він пов'язаний. Прикметник змінюється за числами, відмінками, а в однині і за родами.
Різні мешканці жили.
І, Як водиться одвічно,
Різні й долі в них були.
Був Іменник пан багатий,
Міг предмети називати,
Мав усе що захотів:
Онучат, синів, братів.
У прикметника, у брата,
Доля не така багата.
Не такий він гадза гарний,
Та без нього все безбарвне.
Все таке одноманітне,
Неяскраве, непривітне,
Чи холодне, чи гаряче,
Працьовите, чи ледаче.
І чиє воно по праву,
І чия є справді справа?
Отже, чий? Чия? Чиє? –
Це в Прикметникові є.
Та іще який? Яка?
Справді, справа не легка.
Не забудь і про таке:
До питань додай яке?
Сміло в подорож рушай,
Про прикметник все вивчай.
Ходить , робить , носить , сіє ,
Слово плаче і радіє ,
Усміхається і мріє .
Дієслово – слово діє :
Вірить , любить і жаліє ,
Не злословить , не лукавить ,
Серця ближнього не ранить .
Дієслова мють три часи: теперішній, минулий та майбутній. Рід дієслів залежить від роду пов’язаних з ним іменників.
Дієслова теперішньог і майбутнього часів змінюються за особами і числами.
хизувалось дієслово:
Мені треба булави!
Я – господар знаменитий,
Я багатий,Іменитий.
Слуг питань чимало маю,
У парядку їх тримаю.
Робота в групах
І гр. – визначити рід іменників;
ІІ гр. – знайти прикметники з якими пов’язані з іменниками ;
ІІІ гр. – визначити час дієслів.
1. Вибіркова робота
- Знайти у загадках іменники і залежні від них прикметники.
2. Гра «Впізнай слово»
- За поданими прикметниками впізнайте іменник