Урок з розвитку мовлення.Написання твору на основі власних спостережень."Щедра осінь"

Про матеріал

Мета:

вчити учнів складати текст з елементами опису;закріпити вміння будувати словосполучення,речення; вчити редагувати текст; вчити поширювати текст влучними словами;працювати над збагаченням словникового запасу учнів;

розвивати зв'язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам'ять, спостережливість;

виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного слова.

Перегляд файлу

Розвиток  мовлення .Українська мова.

Тема: 

Написання твору на основі власних спостережень

«Щедра осінь».

Мета:  

            вчити учнів складати текст з елементами опису;закріпити вміння будувати словосполучення,речення; вчити редагувати текст; вчити поширювати текст влучними словами;працювати над збагаченням словникового запасу учнів;

             розвивати зв’язне мовлення,  творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість;

             виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного     слова.

Обладнання: роботи учнів, ілюстрації із осінніми пейзажами, індивідуальні  картки.

Інтерактивні методи: метод «Мікрофон», «Робота в парах», «Робота в групах», «Незакінчені речення».                                                   

Хід уроку

І. Організація класу. Створення позитивного настрою

    Уроки творчості, натхнення уроки,

     Добра і радості, і мудрості глибокої,

     Усі шляхи тернисті перейти

     Уроки творчості поможуть вам завжди.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- Сьогодні чекає на вас зустріч із  прекрасним, казковим. Будьте пильні і спостережливі.  Постарайтеся душею відчути те, що вас хвилює, і передати це якнайяскравіше у творі.

2.1. Відгадування загадки

   - Розпочинаємо урок розвитку зв’язного мовлення, на якому ми будемо писати твір ...   Тему твору визначимо разом.

 

 Коли вона загляне в сад,

Наллється соком виноград,

І пізні яблука ранет

Солодкі стануть, наче мед.

Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем у руках, -

Все розмалює на путі,

Берізки стануть золоті!

І ми її уклінно просим:

- Заходь у гості, щедра …

(Осінь) C:\3\622982453.jpg

2.2. Повідомлення теми та мети уроку .                                             

Тема нашого уроку – написання твору «Щедра осінь». 

Мета нашого уроку:

- вчитися складати текст з елементами опису;

- вчитися редагувати текст;

- вчитися поширювати текст влучними словами;

- збагачувати словниковий запас.

H:\урок 3-А 28.11.2012\DSC_0138.JPG

2.3. «Мозковий штурм». Робота в групах.

-Для того щоб красиво та правильно написати твір,нам треба зібрати словникову скарбничку. Всі слова, які ми доберемо,будемо використовувати при написанні твору.

 - Пригадаємо правила роботи в групі.

Правила роботи в групі.

1.Уважно слухай того, хто говорить.

2.Не принижуй. Не критикуй.

3.Поважай інших.

4.Важлива взаємна повага.

5.Стеж за часом.

Обєднайтеся в групи і запишіть, які асоціації викликає у вас слово осінь.  (За кольором кленових листочків  учні обєднуються  у творчі  групи).

- Молодці діти .Дуже влучно підібрали слова. Я сподіваюсь,що ви використаєте їх при написанні творів.

 H:\урок 3-А 28.11.2012\DSC_0092.JPG

- Подивіться які слова підібрала я.

C:\3\korzina_s_urozhaem_1152.jpg

         дощ                мжичка                                     золото                      листопад

 

                                                       ОСІНЬ                  

        бабине                                                                                      болото       

         літо                      урожай                    холод                        

- В лист оцінювання поставте по 1 балу за роботу в групі і по 2 бали за виступ.

 

2.4. Гра «Хто швидше?» Робота в групах, складання прислів’їв із окремих слів та їх   тлумачення. (Додатковий матеріал,за вибором)

*Осінь сумна, а весело жити.

*В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає, поливає.

*Осінь каже: «Берися, бо як зима прийде, хоч і схочеш узяти, то не візьмеш».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

3.1. Розгляд робіт учнів, фотографій про осінь

          Погляньте на нашу виставку. Осінь – ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на своє свято.

     Погляньте. Справжня казка. Вгорі бездонне синє небо. Тепле лагідне сонечко . А все навколо розмальоване теплими барвами. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. Давайте підемо з вами у світлу казку осінньої пори. Скільки тут тепла, любові і осінніх чар! Дерева яскраві, золоті, оранжеві, зелені. Якого кольору тільки тут нема!

C:\3\4desktop_ru_bereg_reki_1024_1114.jpg

     .

    ІV. Підготовча робота до складання твору

 

4.1.Робота над словом.

Фронтальна робота.

Спостереження за  художніми засобами у прозових та віршованих творах.

- Про неповторну казкову красу осені можна розповісти художніми засобами та поетичними словами.

     Добір слів (іменників,прикметників,дієслів),які характеризують осінь.

1). - З ким би ви порівняли осінь?

Чарівниця,чаклунка,красуня,художниця,царівна,господиня.

(Учитель доповнює відповіді дітей,використовуючи уривки з творів поетів,письменників).

- А ось послухайте, з ким порівнювали осінь поети і письменники.

 

Золота красуня – осінь чарівниця!

По землі ступає ,золотом іскриться.

 

Йде осінь по землі царівна

Красива,сонячна,чарівна!

 

В зеленім лісі побував

Якись художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто- жовтий колір.

 

Осінь господиня щедрою рукою в комору засипле.

 

-C:\3\1316478857_1316473820_1316471513_140481_1024_768.jpg

 

 

2). – А яка наша осінь?

Щедра,працьовита,чарівна,золотокоса,жовтокоса,багряна.

 

-Послухайте,яка буває осінь.

 

Почнемо з осені. Вона

Тоді буває чарівна,

Коли стає золотокоса.

 

По садах пустинних їде гордовито

Осінь жовтокоса на баскім коні.

 

Вміє одаряти сотнями дарів

Осінь ,щедра мати всіх трудівників.

 

Осінь така щедра

Осінь така мила.

Легенда про Осінь

      За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на  Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:

      -  Забирай усе своє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.

      І Осінь, як ви бачите, виконує  наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.

 

- Як ви розумієте значення слів «будь щедрою і люди тебе полюблять»?

 

3). Добір прикметників.

* Дібрати антоніми до прикметників, які характеризують осінь

        Сумна - … (весела)

         Тривожна - … (спокійна)

         Буденна - …(святкова, урочиста)

         Тепла - … (холодна)

 

C:\3\korzina_s_urozhaem_1152.jpg

4).Що осінь робила в лісах,садах, полях ми дізнаємось, коли відновимо вірш.

- Доповніть вірш дієсловами.

Тихо осінь……мандрувала.

В сад зелений заглядала.

Плоди достиглі…..дарувала.

У лісі також побувала.

Всю ніч дерева …..фарбувала.

В розкішні сукні …..одягала.

Та золотом їх ……гаптувала.

 

Фарбувала, малювала, одягала, вишивала, гаптувала, ходить, прийшла, мандрувала, дарувала, збирала.

Вчитель доповнює відповіді дітей,використовуючи уривки з творів поетів і письменників.

 

Красива осінь вишиває клени

Червоним,жовтим,срібним,золотим...

 

Осінь одягла дерева у різноколірні розкішні сукні.

Тиха осінь ходить гаєм.

 

1Знов на землю прийшла осінь

Розпустила сиві коси.

 

Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем у руках,

Все розмалює на путі,

Берези стануть золоті.

 

Золота красуня-осінь-чарівниця!

По землі ступає,золотом іскриться,

В жовте і червоне листячко фарбує,

І картини дивні,чарівні малює!

-Ви дуже добре попрацювали,підібрали іменники, прикметники, дієслова про осінь. Тепер ви зможете записати речення,в якому розкажете про прихід осені.

-В лист оцінювання поставте по 1 балу за усну відповідь.

 

4.2. Добір слів до  словникової скарбнички .

- Але в своєму творі про осінь ми напишемо і про сонце,і про небо,і про дерева. Тому нам потрібні ще слова ,які б допомогли описати неживу та живу природу восени.

* Робота в парах (у кожної пари на парті карточка з іменниками)

           

Завдання: добрати прикметники .

 

Сонечко  -            лагідне, осіннє, тепле, привітне, сумне.        

Небо –                  високе, синє, сіре, блакитне, хмарне.

Хмарки –             білі, сірі,темні.

Барви –                теплі.          

Повітря –            прохолодне, свіже,прозоре, морозне.

Вітер -                 сильний, тихий, лагідний, холодний.

Листя –               золоте,пурпурне, багряне, жовте, червоне.

Китиці –             коралові. 

Вбрання –     розкішне, барвисте, різнокольорове, позолочене, різнобарвне.

 

 

* Робота над створенням  речень.

     - Попрацюємо в парах,  поєднаємо ліву і праву колонки.

Клен                                                 пливли білі хмари

                                                          пожовкло листя.

Білокорі берези                                кораловими  китицямим.

Калина

Горобина горить                            мов свічки палахкотять.

На ясенах, в’язах, осиках              вкрився багрянцем.

У небі                                                красується.

.C:\3\rjabina.jpg

* Створення синонімічних рядів

Палахкотять –                       горять.

Повітря напоєне –                  сповнене.         

Прокинулась –                         встала, піднялася.

Синьому небі –                         блакитному. 

Пахощі –                                   аромат.

Красується  калина –             пишається.  

Плаття –                                сукня.

- Ми утворили з вами словникову скарбничку. Користуючись нею, ви зможете скласти правильно красиві речення, а значить і текст теж буде написано  правильно і нам цікаво буде його слухати.

 -За роботу в парі поставте по 1 балу в лист оцінювання.

 

Словникова скарбничка (варіант словникової скарбнички)

 

Червоні, жовті,багряні, золоті, зелені, суха, безшумні, кремезні.

 

Пожовкле  , шелестить, тремтить,стоять, танцюють, опадають, торкнулася, красуються,пливуть,дзвенить,шумить. 

 

Тривожно, урочисто, весело,замріяно,радісно, непомітно, по-особливому,

 пишні,казково.

 

Фізкультхвилинка

- Діти, уявіть,що ви листочки. Покажіть як вони рухаються.

Осінній дощик крапотить,

 Листок від холоду тремтить.

 Краплина вдарила важка

 І відірвала геть листка.

 І закружлявся він в падінні.

 Оглянув барви всі осінні,

 Над ставом трішки покружляв –

 Де впасти місце вибирав.

 Та часу мало мав листок,

 То й ліг в травичку під дубок.

 Лежать там буде до весни

 І бачити солодкі сни.

 

 

V.Робота над текстом. Структурний аналіз тексту

 Стратегія «Кубування»( кубування за вибором)

 (повторення видів текстів)

(Вчитель проводить учнів через процес «кубування», пропонуючи викласти думки  усно).

                      Завітав сьогодні в клас

                      На урок знову до вас

                      Кубик, діти, не простий,

                      Кубик, діти, чарівний.

                      Він доріжку прокладає,

                      Знання наші перевіряє.

      -     Увага! Аналізуємо знання «Чарівного кубика».                

  • Які види текстів ви знаєте? Розповідь,опис, міркування.
  • Текст – опис - це ...?
  • Текст – розповідь – це ...?
  • Текст – міркування -  це ...?
  • Пригадайте будову тексту.
  • Який тип тексту найбільше підходить, щоб поділитися своїми враженнями про осінь? Чому?

(Текст – розповідь з елементами опису).

 5.1.Робота над пам’яткою

     У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору.

         (Діти читають мовчки).

                            ПАМ’ЯТКА

1)  Кожну частину тексту писати з абзацу.

2)  Речення будувати невеликі.

         3)  Послідовно викладати свої думки.

4)  Користуватися словником..

5)  Уникати повторів слів.

5.2.Структурний аналіз тексту

   - А зараз ми складемо план тексту, щоб послідовно викласти його зміст.

 а) Складання плану.

План

1) Осінь в нашому  краї.     (1 речення)

2)Сонечко ,небо дерева восени. (5-6 речень)

 3)Мої почуття до осені.

б)  Культура оформлення тексту.

в) Орфографічна підготовка

     Осінній  словничок.( на парті у кожного учня)

 

V. Запис тексту в зошит

1 рівень:написати твір, користуючись словником.

2 рівень:поширити речення.

3 рівень:вибрати з речень ті,що сподобались, і скласти текст.

(зразки текстів у додатку І)

5.3. Індивідуальна допомога учням.

Фізкультхвилинка

Осінь, осінь . Лист жовтіє,

 

3 неба часом дощик сіє.

Червонясте, золотисте

 

Опадає з клена листя.

 

Діти ті листки збирають,

 

У книжки їх закладають.

 

Наче човники, рікою

 

їх пускають за водою.

 

З них плетуть вінки барвисті,

 

Червонясті, золотисті.

 

 

5.4.Редагування тексту.

 Перевірка виконаної роботи.

 Прослуховування 2-3 творів.

- Зараз прослухаємо як ви виконали завдання.

Ви будете читати свій текст, а потім всі разом будемо вчитися редагувати цей текст.

- Ознайомимось з правилами редагування. Для цього я склала памятку.

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

VІ. Домашнє завдання:

C:\3\3.1\1306153191_000123.jpg

Скласти текст розповідь з елементами опису «На порозі вже зима».

Додаткове завдання по рівням:

1 рівень: скласти сенкан на тему осінь

2 рівень:проілюструвати свій твір.

VІІ. Підсумок уроку

7.1. Складання «Сенкану». (додатковий матеріал,за вибором вчителя)

  1. Іменник.                                   1 Осінь
  2. 2 прикметники.                       2. Ніжна, чарівна.
  3. Порівняння.                             3. Прийшла,розфарбувала,подарувала.  
  4. Речення.                                   4. Красу і радість нам подарувала.
  5. Асоціація.                                5. Чарівниця.

C:\3\79120972_447955_1.jpg

7.2. Рефлексія

Гра «Мікрофон»

    - Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

(Вчилися складати текст, спробували редагувати ).

    - Чи сподобався вам урок? Чому?

 

 

        Писати текст                                                       Працювати в групах

                                              

                                              Цей  урок  мене

                                                      вчив

 

        Бути спостережливим                                              Любити природу

 

    - Ми  сьогодні говорили про осінь, слухали поезію, милувалися осінніми пейзажами. Ви прагнули передати свої враження, всі знання з теми «Осінь» та написали  текст «Щедра осінь».

     Хотілося б, щоб ви завжди були уважні до природи, розповідали про спостереження, намагалися  передати  у словах власні почуття, бережно,з любовю і вдячністю ставилися до природи.

    Діти, у вас на парті лежать листочки ,це останні листочки, які вам залишила осінь на прощання.  Але це не прості листочки, вони трішечки чарівні, як і наша осінь. На листочках ви напишете щирі слова вдячності осені за все,що вона нам подарувала. І будьте впевнені осінь їх почує і буде дуже рада вашим  словам. І знов в свою пору завітає до нас,щоб принести свої щедрі дари.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ось і пролунав дзвінок,

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам друзі!

 

 

Осінь

 

Чарівна,золотава

 

Прийшла , завітала, настала

 

У місто прийшла чарівна осінь.

 

Щедра і багата пора року.

 

3) Золота осінь

        Ще недавно в небі синім

       Пролітали журавлі.

        А сьогодні в безгомінні

       Ходить осінь по землі.

        І від краю і до краю,

       Від двора і до двора

         Золотого урожаю

      Знов до нас прийшла пора.

                                         (О.Бродський)

                      *  *  *

     Як же гарно, чудово, привітно,

     Ніби в казці, в осіннім гаю.

     Клен з берізкою золотом квітне,

     Я на килимі жовтім стою.

     А вітрець поміж гіллям гуляє,

     По осінньому лісі іде –

     Листям жовтим в повітрі кружляє

     І тихенько додолу кладе.

     Лист злітає у синяву неба

     І   співа в кучерявій сосні,

     То пригорнеться ніжно до тебе,

     На ліричній заграє струні.

     Осінь гріється в теплім промінні,

     Усміхається сонцем згори

     І малює картини чарівні

     Та міняє щодня кольори.

     Ніби дівчина золотокоса,

     Кожен день нову стрічку впліта,

     По шовковій травиці йде боса

     Й землю всю до грудей пригорта.

                           *  *  *

        Погляньте навколо – чарівниця осінь

       В коралях і в золоті стоїть!

        Пожовкле листя і бездонна просинь,

      І срібне павутиння ледь тремтить ...

       Іскриться сонце, але вже не жарко,

       Вітрець в русявих кленах шурхотить.

       У жовтім листі всі алеї парку,

       А золото з дерев летить собі й летить.

        Дихне вітрець, і листячко зірветься,

       Щоб політати в синяві небес.

       А я дивлюся – і мені здається,

      Що я іду у казку, в світ чудес.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Листок оцінювання__________________

1.Робота в групі­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________

2.Робота в парі___________

3.Колективна робота над словником_________

4.Виконання творчого завдання__________

 

Листок оцінювання__________________

1.Робота в групі­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________

2.Робота в парі___________

3.Колективна робота над словником_________

4.Виконання творчого завдання__________

 

Листок оцінювання__________________

1.Робота в групі­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________

2.Робота в парі___________

3.Колективна робота над словником_________

4.Виконання творчого завдання__________

 

Листок оцінювання__________________

1.Робота в групі­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________

2.Робота в парі___________

3.Колективна робота над словником_________

4.Виконання творчого завдання__________

 

Листок оцінювання__________________

1.Робота в групі­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________

2.Робота в парі___________

3.Колективна робота над словником_________

4.Виконання творчого завдання__________

 

Сонечко  -            лагідне, осіннє, ___________________________

__________________________________________        

Небо –                  високе, синє, __________________

____________________________________________

Хмарки –             білі,________________

_________________________________________

Барви –                теплі.          

Повітря –            прохолодне,____________

___________________________________________

Вітер -                 сильний, _____________

_____________________________________________

Листя –               золоте,___________________________

___________________________________________________

Китиці –             коралові. 

Вбрання –           різнокольорове,різнобарвне_______________

_________________________________________________

Клен                                                 пливли білі хмари

                                                          пожовкло листя.

Білокорі берези                                кораловими  китицямим.

Калина

Горобина горить                            мов свічки палахкотять.

На ясенах, в’язах, осиках              вкрився багрянцем.

У небі                                                красується.

Клен                                                 пливли білі хмари

                                                          пожовкло листя.

Білокорі берези                                кораловими  китицямим.

Калина

Горобина горить                            мов свічки палахкотять.

На ясенах, в’язах, осиках              вкрився багрянцем.

У небі                                                красується.

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

Памятка для редагування тексту.

1.Чи розкрита тема твору?

2.Чи сформована головна думка?

3.Збережена будова тексту?

4.Правильність і красота мови.

 

______________________________________________________

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

______________________________________________________

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________

__________________________________________________________________

    __________________осінь.

   Принесла з собою_______________________

пензлик. Ходить _________________по нашому  краю.___________________

пензликом  листя дерев та кущів. У   ___________коси беріз вплела ________

_______стрічки. Прощальним багрянцем  спалахнули ______________клени.

Голочкою з ____________________ниткою_____________________________

платтячко горобини.У кошику  принесла вона нам ___________дари:_______

______________________________________.

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

_________________________________________________________________

__________________________________________________________________

    __________________осінь.

   Принесла з собою_______________________

пензлик. Ходить _________________по нашому  краю.___________________

пензликом  листя дерев та кущів. У   ___________коси беріз вплела ________

_______стрічки. Прощальним багрянцем  спалахнули ______________клени.

Голочкою з ____________________ниткою_____________________________

платтячко горобини.У кошику  принесла вона нам ___________дари:_______

______________________________________.

 

 

 

 

 

* Створення синонімічних рядів

Палахкотять –                       горять.

Повітря напоєне –                  сповнене.         

Прокинулась –                         встала, піднялася.

Синьому небі –                         блакитному. 

Пахощі –                                   аромат.

Красується  калина –             пишається.  

Плаття –                                сукня.

* Створення синонімічних рядів

Палахкотять –                       горять.

Повітря напоєне –                  сповнене.         

Прокинулась –                         встала, піднялася.

Синьому небі –                         блакитному. 

Пахощі –                                   аромат.

Красується  калина –             пишається.  

Плаття –                                сукня.

* Створення синонімічних рядів

Палахкотять –                       горять.

Повітря напоєне –                  сповнене.         

Прокинулась –                         встала, піднялася.

Синьому небі –                         блакитному. 

Пахощі –                                   аромат.

Красується  калина –             пишається.  

Плаття –                                сукня.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завантаження...
doc
Додано
7 лютого 2018
Переглядів
9372
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку