"Конспект уроку з української мови для 4-го класу на тему "Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів" "

Про матеріал

Ознайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті. Виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах.Виховувати любов до рідного слова

Перегляд файлу

Тема: Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів

Мета: Ознайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті. Виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах.Виховувати любов до рідного слова.

ХІД УРОКУ

І. Етап оріентації

 Дзвоник вже сигнал нам дав.

 Працювати час настав.

ІІ. Етап цілепокладання

-До якого уроку ви приготувалися?

-А для чого нам уроки української мови?

-Все в житті є щастям. І я хочу, щоб сьогоднішній урок для вас був великим щастям. Щоб ви отримали радість і задоволення від своєї праці.

 - Я пропоную вам сьогодні попрацювати під девізом:

    Роби те, що можеш,

   З тим, що маєш,

   Там де ти є.

-Діти  скажіть над якою темою ви працювали на минулому уроці? Сьогодні ми продовжимо працювати над темою «Прислівник»

- будемо мандрувати стежинками прислівника і дізнаємося про прислівники-антоніми

- Колись Марк Твен сказав: «Хто не знає куди прямує, дуже здивується, якщо потрапить не туди»

- Я пропоную вам спробувати визначити, якими науковими дорогами ми з вами попрямуємо, про що будемо дізнаватися і що повинні вивчити і вміти робити.

-Давайте сформуємо мету уроку  за опорними словами:

Навчимося -

Розвинемо-

Виховаємо-

ІІІ Етап проектування

-А зараз я познайомлю вас із завданнями, які чекають вас на сьогоднішньому уроці :.

1. Бліц опитування

2. Каліграфічна хвилинка

3.Сторінка нових знань

4. Робота за підручником

5. Фізкультхвилинка

6. Робота в парах

7. Гра «Добери антонім»

8. Робота в групах

9.Підсумок

ІV Етап виконання плану навчальної діяльності.

  1. Бліц опитування. 

А)Картки індивідуального опитування

    Картка 1.

  • З’єднайте синонімічні вислови з відповідними синонімами.

  Прийде, як рак свисне.                Повільно

  Працює, як віл у ярмі.                 Ніколи

  Знає, як свої п’ять пальців.         Добре

  На дворі, хоч в око стрель.         Мало

 Дав, як кіт наплакав.                   Багато

  Працює, як сонна муха.              Дуже темно

  Не бачити, як своїх вух.             Невідомо коли

  Картка 2

Прочитай. Випиши слова, які відповідають на питання:

Де?Коли?Як?Куди?Звідки?

Узимку в лісі багато звірів спить. З початком холодної пори гладкі,

неповороткі борсуки залазять у нори й засинають на цілу зиму. Куняє їжак у

теплій ямці, укритій сухим листям. Під буреломом у барлозі солодко сопе

ведмідь. Сплять звірі, чутно їм, як тріщать люті морози, метуть злі хурделиці,

вик голодні вовки. Сплять аж до весни.

Б) Робота біля дошки

1. З поданих прикметників та дієслів утворіть прислівники:

Легкий-                              Радіє-

Високий-                            сумує-

Мудрий-                             боїться-

Зручний-                            веселиться

  2.  Розберіть за будовою:

сумно-весело високо – низько

В) Усний тест.

Побудова асоціативного куща

1.Незмінна частина мови, що характеризує ознаку дії або пояснює, де, коли відбувається дія, куди вона спрямована, називається:

А) Дієсловом;

Б) Прислівником;

В) Прийменником.

2. Прислівник відповідає на питання:

А) Який? Яка? Яке? Які?

Б) Скільки? Який? Котрий?

В) Де? Куди? Коли? Як?

3. У реченні прислівники виконують роль:

А) Головних членів;

Б) Другорядних членів.

-Так ,що таке прислівники?

Г) Розподільний диктан(Розділити прислівники і прикметники).

Веселий, весело, добрий, ніжно, восени, осінній, добре, весняний, навесні, вечірній, ранішній, вранці, ввечері патріотично ,патріотичний

Д)Словникова робота

-А , що для вас патріотично?

(Патріотизмце не любов до ідеї, а любов до вітчизни)

Послухайте, що на думку Каті Бужинськой патріотизм

Музична пауза «Україна це я»

2. Каліграфічна хвилинка

Нн нп нм ам ат ям ят ять    напам’ять

Мати своє дитя напам’ять знає;і очима ,і  руками.

  • Спишіть речення виділіть  граматичну основу.
  • Назвіть частини мови у реченні.
  • Зробіть фонетичний розбір слова напам’ять.
  • До якої ч.м належить слово напам’ять?

- Діти допоможіть мені скласти речення зі слів

землі тепло   і вночі. На рідній вдень   

- Що це за речення ?

-А чи є в ньому прислівники?

-А що ви помітили?які вони?

-А ,що таке антоніми?

3. Сторінка нових знань

Спостереження за мовним матеріалом

— Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Прислівники з протилежним значенням випишіть парами.

Улітку пісні співаєш,           взимку сльози проливаєш.

Гарно щебече,                      та погано слухає

 Не йдеш уперед —              ідеш назад.

Легко про це говорити,        та важко зробити.

Багато грому-мало дощу

Терпіти важко,                        та пам’ятати легко.

— Серед прислівників є слова, протилежні за значенням,— антоніми. Наприклад: улітку — взимку, уперед — назад, легко — важко.

4. Робота за підручником (с. 167–168)

Вправа 329

Антоніми:

повільно — швидко, старанно — ліниво, тихенько — голосно, раніше — пізніше.

Синоніми:

повільно — неспішно, нешвидко, неквапливо, розтягнутий, кволо, стримано.

Старанно — ретельно, сумлінно, дбайливо.

5.Фізкультхвилинка

6. Робота в парах

 - До названих прислівників доберіть і запишіть тільки антоніми.

Високо, широко, назад, праворуч, далеко, вдень, тихо, багато, швидко, прямо, глибоко, вгорі, вперше.

9. Гра «Добери антонім»

Вчора —

взимку —

зранку —

низько —

спереду —

швидко —

7. Робота в групах

У кожної групи на парті конверт, в якому лежить завдання. Через 4 хвилини спікер оголошує рішення

Завдання групам.

1) З’єднайте пари слів, у яких прислівники є антонімами.

Допоможу тепер                   дивитися сумно.

Розмовляти весело               повернувся звідти.

Летить високо                      сідає низько.

Працює вдень                       читає тихо.

Знаходиться далеко             від’їхав сьогодні.

Пішов туди                    відпочину потім.

Співає голосно            мешкає близько.

Приїхав учора         прийшов сьогодні.

2) Заміни стійкі словосполучення прислівниками добери до них антоніми

  • Працює, як сонна муха
  • Надворі, хоч в око стрельни
  • Як кіт наплакав
  • Волати на все горло

3) Спишіть прислів’я, доберіть прислівник за змістом.

... знання добувати, зате ... носити. Дим видно ..., а вогонь ...

(Вдень, тяжко, вночі, легко).

Правила роботи в групах

  1.     Уважно прочитати завдання-інструкцію.
  2.     Працювати так, щоб не заважати іншим.
  3.     Вислуховувати думку кожного члена групи.
  4.     Користуватися додатковою літературою.
  5.     Вкладатися у відведений час.
  6.     Презентувати дослідження можуть усі члени групи

8. Гра «Добери антонім

 Розповідь за малюнком, з використанням прислів-

ників, що відповідають на питання де?коли?як?куди?

(Учням запропонувати сюжетні малюнки.)

Малюнок «Біжить спортсмен» (Де?на стадіоні; коли?вдень; як? швид¬ко; куди ? до фінішу)

«Летить літак». (Високо, влітку, тихо, додому...)

«Дівчинка танцює». (На сцені, сьогодні, весело,...)

«Мама куховарить». (На кухні, щодня, смачно,...)

9. Підсумок уроку

- Яка частина мови називається прислівником?

- Наведіть приклади прислівників-антонімів. Якою є роль антонімів у мовленні?

Домашнє  завдання

Для розуму: Вправа 330 (с. 168).

Для душі :Скласти  казку про прислівник та його роль у мовленні.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

docx
Додано
22 січня 2018
Переглядів
4753
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку