Конспект уроку з української мови для 5 класу"Конструювання речень-компліментів для привітання із святом із використанням слів із префіксом пре-"

Про матеріал

Мета: повторити і закріпити набуті учнями знання про написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати у школярів уміння і навички практично використовувати набуті знання; розвивати критичне мислення, виховувати мовленнєву культуру учнів, любов і повагу до мови, рідного слова, збагачувати і розвивати словниковий запас

Перегляд файлу

Клас – 5

Тема: Конструювання речень-компліментів для привітання з святом із використанням слів із префіксом пре-

Мета: повторити і закріпити набуті учнями знання про написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати у школярів уміння і навички практично використовувати набуті знання;  розвивати критичне мислення, виховувати мовленнєву культуру учнів, любов і повагу до мови, рідного слова, збагачувати і розвивати словниковий запас

                                        ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

                         Ви прийшли до мене в клас,

                         Бо покликав дзвоник вас.

                         Глибше вивчимо ми мову –

                         Солов’їну, пречудову.

                         Тож ,гаразд, часу негаймо,

                          І урок розпочинаймо!

Вчитель: А з яким настроєм, діти, ви прийшли на урок? Висловіть свої думки, використовуючи слова із префіксом пре-.і покажіть за допомогою смайлика

Учні: прехороший, пречудовий, прегарний, прекрасний

Налаштування на урок:

Я – школяр

Я – особистість творча

Я – люблю і вивчаю рідну мову

Вчитель: Діти! Сьогодні девізом нашого уроку будуть такі слова:

   Будем добре працювати,

Щоб грамотно слова писати.

Та, щоб мову свою рідну

Знати й прославляти.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Словникова робота

КОМПЛІМЕНТ- французьке слово – форма похвали. Приємні, люб’язні слова, похвала, лестощі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

-повторення відомостей про значущі частини мови;

 Казка-бувальщина

Ви любите казки? Сьогодні урок ми розпочнемо з казки.
Троє братів Пре, При та Прі йшли по гірському плато.
Я премудрий, прегарний! - вихвалявся перший брат - Пре.
- А я - насуплено мовив При, - приєднуючись до слова ставити, надаю йому аж 14 значень, а в слові приймати маю аж 18.
Наймолодший брат Прі повільно йшов позаду. Він був скромний і не любив вихвалятися, бо вживався лише у трьох словах.
Пре та При так захопилися хвастощами, що не помітили, як полетіли у прірву.
- Як мені препогано! - кричав Пре.
- Прийди на допомогу! - волав При.
Прі підійшов до ущелини і... витягнув схвильованих братів.
- Вибач, брате, - винувато мовили Пре та При. Ми зрозуміли, що не можна жити без дружби. Спасибі тобі. Ніколи не називатимемо образливим прізвиськом. У тебе ж таке гарне прізвище!
- Про кого ця казка? (Про трьох братів.)
- Як звали братів? (Пре, При та Прі.)
- Як ви думаєте, що це за брати? (Це префікси)
А що таке префікси?
Отже, сьогодні на уроці ми з вами будемо працювати над вимовою і правописом префіксів пре-, при- та прі-.А точніше – префікса пре-
- Діти, ми з вами вже розглядали вимову і правопис префіксів? Яких? Згадайте.
- Для чого ми вивчаємо префікси? Чи потрібно це нам? (За допомогою префіксів творяться слова з новим лексичним значенням або з новим відтінком у значенні.)
-правила написання префіксів пре-, при-, прі-;

Виконання вправи.

Гра «Конструктор»

Утворити і записати слова, використовуючи подані частини

 

 

 

 

 

 

 

 

               пере

 за

 їзд об

 в

 

 при під 

IV.Опрацювання нового матеріалу

Вчитель: Отже ми повторили правила, знаємо, коли пишеться префікс пре-, знаємо, що таке комплімент. А кому ж ми будемо робити компліменти? Давайте пригадаємо, яке свято завтра, ми до нього готуємося та і святкуємо його кожного року.

Учні: Завтра- День писемності та мови

Вчитель: Дійсно, завтра у нас таке величне свято, тож будемо складати речення-компліменти нашій рідній українській мові. А що ви знаєте про це свято?

ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ(випереджувальне завдання)

Складання променевої таблиці

    ніжна мелодійна

Соловїна

                                        чиста

Колискова

                                             мудра

мелодійна 

 

світанкова барвінкова

 мила 

 

 

 

 

 

1.ГРОНУВАННЯ(із префіксом пре-)

                                   Прегарна                                             

                                   Пречудова

                                   Прекрасна

МОВА                       Премила

                                   Превелика

                                   Предивна

                                   Пребагата

                                  Премудра

                                 Пречарівна

2. Скласти речення-компліменти, використовуючи слова гронування

- повторення відомостей про звертання і розділові знаки при звертанні

Повідомлення ерудита.

Кожен народ має свої традиційні форми звертання. У англійців, наприклад, немає граматичної форми звертання на ти. У Швеції й Польщі вважають не зовсім ввічливим звертатися до незнайомих і старших на ви. А в Румунії є аж три форми звертання. Деякі регіони України мали цілу систему назв, завдяки яким можна було звернутися до дітей, різних за віком.

Наприклад: Пречудова мовонько моя, я люблю тебе  своєю синівською любов’ю.

Комплімент мові від учителя:

Прегарна, пречудова і прекрасна

Премила мово, батьківська моя,

Ти – превелика, предивна і незгасна

Ти у серці моєму навіки одна.

Ти пребагата і премудра, наче мати.

Ти преподобна, мов Богородиця свята.

З тобою нам предобре виростати

Й прекраснішим стає наше життя.

3. Складання сенкану

-повторення  структури написання сенкану

- приклад сенкану(колективна робота)

                              Мова

                Прегарна  пречудова

           Розвиває  виховує  навчає

                Мова – душа народу

                           Мудрість

               ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА

4. Водяні кола

      М – мила, материнська, милозвучна,мудра

      О – одвічна

      В – велична, веселкова

      А – актуальна

V. Підсумок уроку

«Мікрофон»

- що сподобалося;

-що нового дізналися;

- який настрій на кінець уроку(учні піднімають смайлики)

VI. Оцінювання

Побажання учням

Вивчайте мову українську –

Предзвінку, преніжну, пречарівну,

Прекрасну, премилу, пречудову,

Як материнську пісню колискову!

VII. Домашнє завдання

Написати лист-привітання рідній мові

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шатковська Альона Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 березня 2018
Переглядів
16717
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку