Конспект уроку з української мови для учнів 10 класу "Виступ проблемного характеру на літературну тему"

Про матеріал

мета даного уроку - пояснити школярам значення інтонації, темпу й гучності мовлення оратора, вправляти їх у варіюванні, поінформувати про особливості ораторського мовлення, ознайомити із засобами досягнення взаємодії зі слухачами, прийомами налагодження контакту з аудиторією, правилами поведінки під час виступу; розвивати логічне мислення, прищеплювати правила етикету, збагачувати словниковий запас учнів.

Перегляд файлу

УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ, 10 КЛАС

ТЕМА: Виступ проблемного характеру на літературну тему.

МЕТА: пояснити школярам значення інтонації, темпу й гучності мовлення оратора, вправляти їх у варіюванні, поінформувати про особливості ораторського мовлення, ознайомити із засобами досягнення взаємодії зі слухачами, прийомами налагодження контакту з аудиторією, правилами поведінки під час виступу; розвивати логічне мислення, прищеплювати правила етикету, збагачувати словниковий запас учнів.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання.

1. Слово вчителя.

Виступ - це монолог, проте монолог особливого типу. Монолог оратора звернений до слухачів, проте оратор не просто говорить, він спілкується, веде з ними бесіду. Відчуваючи реакцію аудиторії (хтось погоджується, хтось сумнівається, хтось категорично не згодний), оратор повинен реагувати на неї: щось уточнити, проілюструвати, послатися на авторитети, вдатися до переконання. Таким чином, виникає своєрідний діалогічний монолог – монолог, адресований аудиторії і кожному слухачеві зокрема.

2.Дослідження (робота в групах)

  • Подумайте і виділіть два етапи роботи над виступом. Які труднощі виникають на кожному етапі?
  • Об’єднайтеся в групи і на основі власного досвіду розробіть поради людині, яка збирається виступити на зборах.

Опрацювання пам’ятки у підручнику „Як готуватися до публічного виступу“, „Як володіти голосом під час виступу“.

ІІ. Виконання системи практичних завдань творчого характеру, спрямованих на формування комунікативних умінь і навичок.

Захист підготовлених учнівських проектів на тему „РОДИНА МОЯ ЄДИНА“ (за повістю   І. Нечуя-Левицького „Кайдашева сім’я“). 

Тематичні питання: 1. Родина – від слова „рідні“. 

          2. Усі щасливі родини щасливі однаково. 

          3.Кожна нещаслива родина нещасна по-своєму. 

          4. Міцна родина – міцна країна.                      

Операційна карта з розробки тематичного питання 

РОДИНА – ВІД СЛОВА „РІДНІ“

Родина (із тлумачного словника) – група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом;                                                 

 – рід, покоління. 

Доведіть, що Кайдаші були родиною. 

Кайдаші складали три родини:   

                           родина старого Кайдаша; 

                           родина Карпа; 

                           родина Лавріна. 

Чи погоджуєтеся ви з цією думкою? Обґрунтуйте.  

Рідні (із тлумачного словника) – які мають кровну спорідненість, кровний зв’язок; 

– які перебувають у шлюбі (чоловік стосовно дружини й навпаки). 

  Хто з великої родини Кайдашів були рідними один одному: 

- за кровним зв’язком?

- за шлюбним зв’язком?    

Чи вступав у протиріччя кровний зв’язок із шлюбним? 

Який зв’язок, по-вашому, міцніший? 

Який зв’язок згуртовував Кайдашів, а який роз’єднував? 

СУЧАСНІСТЬ

Чи існує антагонізм між кровним та шлюбним зв’язками сьогодні?  

Що треба зробити (як жити), щоб подолати цей антагонізм? 

Які риси членів родини допомагають їм бути дійсно рідними?

 

Операційна карта з розробки тематичного питання

УСІ ЩАСЛИВІ РОДИНИ ЩАСЛИВІ ОДНАКОВО

Щастя (із тлумачного словника) – стан цілковитого задоволення життям; 

– відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості; 

– добробут, щасливе життя. 

Висловіть своє ставлення щодо поняття „щастя“ з точки зору кожного із значень.  

Чи були моменти в житті родини Кайдашів, коли вони були щасливими? 

Що було причинами цього? 

У чому ж їхнє щастя? (визначте причини). 

СУЧАСНІСТЬ

Сформулюйте власне розуміння поняття „щастя“. 

На чому (на яких цінностях), на вашу думку, слід будувати родину, щоб вона була щаслива?                                                                                                                           

Створіть, якщо це можливо, модель сучасної щасливої родини. 

Висловіть своє ставлення до назви тематичного питання.  

Чи відповідає цей вислів світовідчуттям сучасної людини? 

Операційна карта з розробки тематичного питання 

КОЖНА НЕЩАСЛИВА РОДИНА НЕЩАСНА ПО-СВОЄМУ

Нещастя (із тлумачного словника) – нещаслива пригода, подія, що завдає кому-небудь страждання;                                                                                                                                 – лихо; 

– джерело лиха, страждань, неприємностей.  

Кайдаші були нещасливою родиною. Чи погоджуєтеся ви з цим твердженням? 

Назвіть причини нещасть Кайдашів. Дайте розгорнуту відповідь. 

СУЧАСНІСТЬ

У чому причини нещастя сучасних родин? 

Як ви ставитеся до розлучень? Чи є це виходом із скрутних становищ? 

Чи призводить родинне нещастя до горя? 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Красоха Наталія Олегівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Трубіцина Світлана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 лютого 2018
Переглядів
3317
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку