Конспект уроку з української мови для учнів 7 класу на тему "Творення і правопис дієслів наказового способу"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для учнів 7 класу на тему: "Творення і правопис дієслів наказовго способу"
Перегляд файлу

Тема: Творення і правопис дієслів наказового способу

Мета: поглибити знання семикласників про способи творення й особливості правопису дієслів наказового способу; формувати вміння правильно визначати спосіб дієслова, розрізняти й доречно використовувати в мовленні дієслова наказового способу; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття поваги, гордості за досягнення наших співвітчизників.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація опорних знань учнів.

Сьогодні ми з вами знову пірнаємо в океан знань з теми «Дієслово», у країну, де багато таємниць та схованок, де тільки мудрі та уважні зможуть знайти вихід і подолати перешкоди.

3.1. Розподільчий диктант

(три учні біля дошки, взаємоперевірка)

Виписати дієслова в три колонки: 1 – дійсний спосіб, 2 – умовний спосіб, 3 – наказовий

 

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

Дійсний

Умовний

Наказовий

Відкриє

Переродив би

Шукаймо

Читав

Випрямив би

Не розмішуй

Не знаєш

Гуляв би

Пізнай

 

Співав би

 

Як утворити дієслова умовного способу? Які особливості мають дієслова дійсного способу?

4. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Найбільшу складність викликає саме творення дієслів наказового способу. Це і буде темою нашого сьогоднішнього уроку – тією вершиною, яку маємо ми підкорити.

Записали тему уроку у зошит.

Ваші сподівання від уроку я пропонує  зазначити у вигляді частини мозаїки. І якщо вони виправдаються ви дізнаєтесь, яке свято відзначають в Україні 16 листопада (День гудзика).

 

 

C:\Users\Ольга\Desktop\1.jpg

 

5. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

5.1. Коментар учителя

Питання

Відповідь

1. Форми дієслів наказового способу творяться від

 

2. Наказовий спосіб має лише форми  

 

3. Форми третьої особи однини та множини утворюються

 

4. Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться

 

 

 

 

 

Форми дієслів наказового способу творяться від основ теперішнього і майбутнього простого (доконаний вид) часу.

Зверни увагу!

Наказовий спосіб має лише форми другої особи однини та першої і другої осіб множини.

 Однина

Множина

1  я -----

1 ми що робімо? (і, й, ь)

2 ти що роби?

2 ви що робіть?

3 він хай/нехай що робить?

3 вони хай/нехай що роблять?

 Форми третьої особи однини та множини утворюються поєднанням дієслів теперішнього або майбутнього часу із частками хай, нехай: хай побачу, нехай знає, хай розкажуть.

Зверни увагу!

Від дієслова їсти наказовий спосіб: їж, їжмо, їжте.

Для дієслів доповісти, розповісти зазвичай вживаються форми: доповідай (від доповідати), розповідай (від розповідати).

Зверни увагу!

Усі дієслова з суфіксом -ува- (-юва-) мають перед закінченням наказового способу голосний у(ю): вимірюй, просмолюй, розказуй.

Дієслова наказового способу вживаються також і з -ся (-сь): змагайся, змагаймося, змагайтеся.

Знак м'якшення у дієсловах наказового способу.

Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться лише тоді, коли приголосний у вимові звучить м'яко, виразно. ( У дієсловах з основою на д, т, з, л, н у формах наказового способу всі ці приголосні пом’якшуються: стань, сядь, злазьте, гляньте, дозвольмо.)

Приклад: сядь — сядьмо — сядьте, стань — станьмо — станьте.

Після букв п, в, ч та р м'який знак не пишеться.

Приклад: сип — сипмо — сипте, став — ставмо — ставте.

Зверни увагу!

Форми наказового способу на зразок ходім, ходімте, да­вайте підемо (замість: ходімо), ідіте (замість: ідіть) не є нор­мативними, вони допустимі лише в розмовному стилі.

Отже,  що ви дізналися про творення дієслів наказового способу?

5.2. Творче конструювання

Поставити подані дієслова у 1 та 2  особи множини (ми, ви) – по варіантах (взаємоперевірка)

Любити – любімо, любіть

Розказувати – розказуймо, розказуйте

Сидіти  - сидімо, сидіть

Читати – читаймо, читайте

Кликати – кличмо, кличте

Вдарити – вдармо, вдарте

Змагатися  - змагаймося, змагайтеся

Їхати  - їдьмо, їдьте

Забувати – забуваймо, забувайте

Злазити – злазьмо, злазьте

 

6. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

6.1. Дослідження-відновлення

Відновити прислів’я, розкриваючи дужки і ставлячи дієслова в наказовому способі. Знайти в Інтернеті пояснення виділено слова

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

6.2. Творче завдання.

 

Заспіваймо пісню колискову

Про калину, поле, отчий дім.

Ти приходь  до хати рідної потому,

Де батьки живуть у серденці твоїм.

 

Не забудь стежини, що веде додому,

Чорнобривці, айстри, білий цвіт жоржин,

Хай голублять пахощами й знову

Закликають повернутися у дім.

 

Ти принось у серці до порогу

Щирість, теплоту, любов, добро,

Бо батьки готові на підмогу

Подолавши перешкоди нам прийти.

 

Довідка:

Співати (1 особа множини)

Приходити (1 особа однин)

Забути ( 2 особа однини)

Голубити ( 3 особа множини)

Закликати (3 особа множини)

Приносити (2 особа однини)

7. Підбиття підсумків. Рефлексія. Оцінювання.

Яку тему ми сьогодні розглядали?

Як утворюються дієслова наказового способу? Наведіть приклади.

Чи сподобалася вам робота на уроці?

Що було найбільш цікавим?

У чому виникали труднощі?

8. Домашнє завдання

Параграф 15, вивчити правила, вправа 189 (утворити можливі форми наказового способу). Повторити форми дієслова.

*Виписати 5 прислів’їв або приказок із дієсловами наказового способу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 

Картка 1. Робота з текстом

Шукаймо в людях доброти! Добро відкриє нам світи! Я б вам душі переродив, я б вам випрямив хребти! Правди в брехні не розмішуй! А я читав тобі рядки про калинову Україну. Гуляв би я понад Дніпром по веселих селах та співав би свої думи.  Пізнай для себе  Україну! Ти ще не знаєш всю її.

 


C:\Users\Ольга\Desktop\1.jpg


 

Питання

Відповідь

1. Форми дієслів наказового способу творяться від

 

2. Наказовий спосіб має лише форми  

 

3. Форми третьої особи однини та множини утворюються

 

4. Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться

 

 

 

 

 

Питання

Відповідь

1. Форми дієслів наказового способу творяться від

 

2. Наказовий спосіб має лише форми  

 

3. Форми третьої особи однини та множини утворюються

 

4. Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться

 

 

 

 

 

Питання

Відповідь

1. Форми дієслів наказового способу творяться від

 

2. Наказовий спосіб має лише форми  

 

3. Форми третьої особи однини та множини утворюються

 

4. Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться

 

 

 

 

 

Питання

Відповідь

1. Форми дієслів наказового способу творяться від

 

2. Наказовий спосіб має лише форми  

 

3. Форми третьої особи однини та множини утворюються

 

4. Знак м'якшення у дієсловах наказового способу пишеться

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

Картка 2. Віднови!

1. Менше (говорити) – більше (робити).

2. (Знати) віл з волом, а кінь — з конем.

3. (Не міряти) щастя чужою міркою.

4. Книгу (читати), розуму (набирати).

5. За праве діло (стояти) сміло.

6. Де тин нижчий, там і (перелазити).

7. (Знати) годині ціну, хвилинам — рахунок.

 

……. пісню колискову

Про калину, поле, отчий дім.

Ти …….  до хати рідної потому,

Де батьки живуть у серденці твоїм.

 

Не …… стежини, що веде додому,

Чорнобривці, айстри, білий цвіт жоржин,

…… пахощами й знову

…….повернутися у дім.

 

Ти …….. у серці до порогу

Щирість, теплоту, любов, добро,

Бо батьки готові на підмогу

Подолавши перешкоди нам прийти.

Довідка:

Співати (1 особа множини)

Приходити (1 особа однин)

Забути ( 2 особа однини)

Голубити ( 3 особа множини)

Закликати (3 особа множини)

Приносити (2 особа однини)

 

……. пісню колискову

Про калину, поле, отчий дім.

Ти …….  до хати рідної потому,

Де батьки живуть у серденці твоїм.

 

Не …… стежини, що веде додому,

Чорнобривці, айстри, білий цвіт жоржин,

…… пахощами й знову

…….повернутися у дім.

 

Ти …….. у серці до порогу

Щирість, теплоту, любов, добро,

Бо батьки готові на підмогу

Подолавши перешкоди нам прийти.

Довідка:

Співати (1 особа множини)

Приходити (1 особа однин)

Забути ( 2 особа однини)

Голубити ( 3 особа множини)

Закликати (3 особа множини)

Приносити (2 особа однини)

 

……. пісню колискову

Про калину, поле, отчий дім.

Ти …….  до хати рідної потому,

Де батьки живуть у серденці твоїм.

 

Не …… стежини, що веде додому,

Чорнобривці, айстри, білий цвіт жоржин,

…… пахощами й знову

…….повернутися у дім.

 

Ти …….. у серці до порогу

Щирість, теплоту, любов, добро,

Бо батьки готові на підмогу

Подолавши перешкоди нам прийти.

Довідка:

Співати (1 особа множини)

Приходити (1 особа однин)

Забути ( 2 особа однини)

Голубити ( 3 особа множини)

Закликати (3 особа множини)

Приносити (2 особа однини)

 

……. пісню колискову

Про калину, поле, отчий дім.

Ти …….  до хати рідної потому,

Де батьки живуть у серденці твоїм.

 

Не …… стежини, що веде додому,

Чорнобривці, айстри, білий цвіт жоржин,

…… пахощами й знову

…….повернутися у дім.

 

Ти …….. у серці до порогу

Щирість, теплоту, любов, добро,

Бо батьки готові на підмогу

Подолавши перешкоди нам прийти.

Довідка:

Співати (1 особа множини)

Приходити (1 особа однин)

Забути ( 2 особа однини)

Голубити ( 3 особа множини)

Закликати (3 особа множини)

Приносити (2 особа однини)

 

 

docx
Додано
5 листопада 2021
Переглядів
5482
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку