Конспект уроку з української мови на тему "Рід іменників"

Про матеріал

Конспект уроку з української мови на тему "Рід іменників". Розробка уроку для учнів 4 класу з української мови, підготувала Коваль Ніна Іванівна читель початкових класів Диканського НВК імені Гоголя

Перегляд файлу

Тема. Рід іменників

Мета: ознайомити  учнів з новим поняттям «рід іменників», вчити учнів усвідомлено розрізняти рід іменників; закріплювати вміння будувати повні відповіді, вміння послідовно висловлювати свої думки, робити висновки, збагачувати словниковий запас, розвивати пам'ять, швидкість у роботі та вміння працювати в групах, повторювати вивчений раніше матеріал; виховувати бажання вчитися, цікавість.

Обладнання: малюнки із зображенням людей професій, пов’язаних із цирком, силуетні картинки, таблиці.

 

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

 Доброго дня!

 Говорю усім вам я!!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

Сьогоднішній наш урок – це чергова подорож до глибинних і неосяжних таємниць нашої милозвучної, чарівної української мови. В цій подорожі в пригоді нам стануть:

  1. ваші попередні знання;
  2. вміння слухати і чути;
  3. каліграфічні вміння;
  4. знання вчителя;
  5. вміння висловлювати свої думки;
  6. уміння працювати в групі та самостійно.

1). Категорія «Очікування».

 - Яким ви бачите наш урок? Чого очікуєте?

(цікавим, творчим, пізнавальним, навчальним, світлим, продуктивним).

  • А щоб він дійсно таким був, ви маєте бути якими?

(активними, уважними, спостережливими, працьовитими, дисциплінованими, наполегливими, дружними).

2) Девіз нашого уроку: Говори вдумливо і виразно! Пиши уважно й охайно! Ретельно звіряй написане!

 Технологія «Мозковий штурм».

 - Ви звернули увагу на малюнки в класі. Роздивіться і дайте назву цій групі предметів (артисти цирку).

 - Яким треба бути, щоб стати артистом цирку? (старанним, наполегливим, добрим,доводити розпочату справу до кінця).

 - А хто ще повинен мати такі риси характеру? (усі).

 - А ви ?

 - Зробіть висновок (отже, кожна людина:доросла і дитина повинна мати такі риси характеру для того, щоб чогось досягти. А відмінний бал для учня це його досягнення).

3) Каліграфічна хвилинка:

ц оц це ця Цв Ці Цц цирк цвях

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

Технологія «Входження».

Л_веня  Кр_чить  Л_сток  Посмішка

_казав  _сипати  _палахнув  Клоун

Ро_смішив  Ро_лина  Бе_страшний Веселий

Об_ява  З_їв   Об_няв 

 

Ім.:   Прикм.:  Дієсл.:

 

Н.істоти:  Н.неістоти:  Власна назва.

 

  • Входячи в процес повторення скажіть, що треба вміти, які правила знати, щоб виконати завдання вірно? (дивлячись на завдання діти, які не вийшли до дошки говорять правила).

(Оцінити дітей).

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Підготовчі вправи (картинка півника, курочки і курча)
  • Назвати зображені предмети;
  • що об’єднує ці слова;
  • чим вони відрізняються.
  1. Пояснення теми уроку.
  • Є іменники,які називають осіб чоловічої статі -  це іменники чоловічого роду, є іменники, які називають осіб жіночої статі – це іменники жіночого роду, а є іменники, які називають дітей – це іменники середнього роду.

Отже, на сьогоднішньому уроці ми навчимося визначати рід іменників.

А допоможуть в цьому нам слова:

він (мій)  вона (моя)  воно (моє).

Іменник,друзі, це предмет чи явище природи,

І в кожного іменника є ознака роду.

Щоб вірно визначати рід слова є таємничі:

вона, моя;

воно, моє;

він мій – скажіть ви тричі.

Одразу ясно, що за рід це є:

Жіночий, середній, чи чоловічий.

 До слова півень підходить слово він,отже ,говоримо, що іменник півень чоловічого роду(а рід у слів курка і курча визначають діти з допомогою учителя).

  •  Спробуйте назвати по три слова кожного роду.

V.  Первинне закріплення вивченого матеріалу.

1). Робота з підручником (вправа 49).

2). Читання правила.

3). Виконання вправи 50.

( дітям, які самостійно виконають завдання додаткове завдання – зі словом на вибір скласти і записати речення).

VI. Фізкультхвилинка:

  • для очей ;
  • «ви акробати»;
  • феєрверк.

VII. Робота в групах (повторити).

Правила роботи в групі:

1.Уважно слухай товариша.

2. Не критикуй! Не принижуй!

3. Взаємна повага.

4. Маєш право промовчати.

5. Стеж за часом.

1). Технологія «Прес».

(Кожна група отримала завдання визначити рід іменників, зображених на малюнках).

2)Технологія «Асоціативний кущ».

 

 

Цирк

 

 

  1. Гра «Мікрофон».

(визначити рід іменників асоціативного куща).

  1. Впізнай по опису:
  • артист цирку, який веселить утішає усіх (клоун);
  • людина,яка ходить по канату. Основне завдання – зберегти рівновагу (акробат);
  • артист, людина, яка вдається до незвичайних дій, хитрощів (фокусник);
  • той, хто керує діями тварин (дресирувальник);
  • артист, що демонструє вміння підкидати й спритно ловити одночасно кілька предметів (жонглер);
  • місце де проходить дійство в цирку (арена).

5. Технологія «Обери позицію».

(знайти зайве слово і обгрунтувати чому воно зайве).

VIII. Підсумок уроку.

1). Рефлексія.

 -  Чи справдились ваші очікування?

 -  Що було найцікавішим на уроці?

 - Що вдавалось найважче?

2). Оцінювання учнів.

 - Хто ще відчуває, що повинен отримати оцінку? Обгрунтуй, чому?

3). Завтра на уроці української мови ми продовжимо вивчати  рід іменників:

ледащо, плакса, підлиза.

IX. Домашнє завдання.

 Виконати вправу 50, вивчити правила.

 

 

 

 

Підготувала і провела вчитель початкових класів

Диканського НВК імені М.В. Гоголя

Коваль Н.І.

 

 

      

 

 

 

 

doc
Додано
16 січня 2018
Переглядів
1473
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку