Даний матеріал можна використати для узагальнення та систематизації вивченого як після вивчення даної теми, так і в кінці навчального року під час повторення.
Тема. Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення (слайд 1)
Мета: повторити, узагальнити й перевірити основні теоретичні відомості про словосполучення і речення, головні та другорядні члени речення; з′ясувати можливі недоліки в знаннях учнів з метою їх усунення; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу сприяти естетичному розвитку учнів.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизація вивченого ( урок-гра) (слайд 2)
Обладнання: тест-контроль, карта країни Синтаксис, кросворд, мультимедійна презентація
Хід уроку
I Організаційний момент
II Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Я скажу вам, любі діти,
Годі байдики вам бить,
І увагу всю спрямуйте
На перевірку ваших знань.
Щоб в знаннях навести лад,
Завітаймо в мовний сад.
Всі дерева обійдімо
І про них все розповімо.
Влучні знайдемо слова
На завдання конкурсу.
III Мотивація навчання
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-залік, але проведем його у ігровій формі. У народі кажуть: «Наука - не мука, за плечима не носить». Отже, давайте позмагаємось, щоб визначити, хто найкраще засвоїв матеріал теми «Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення», а кому потрібно ще завітати в цей «сад».
IV Основний зміст роботи
1. Інтелектуальна розминка «Спотиканка» (слайди 3, 4)
Бліц-опитування
2. Вправа «Хто швидше?» (слайд 5)
Скласти словосполучення: білий, карпатські, пам′ять, берегти, піклуватися, лебідь, природу, дороги, серця, про дітей, сумно, твори, за домівкою, День, Франка, Незалежності, мамина, садок, ласка, вишневий, здолати, хрущі, ворога, над вишнями (Білий лебідь, карпатські дороги, пам′ять серця, берегти природу, піклуватися про дітей, сумно за домівкою, День Незалежності, твори Франка, мамина ласка, вишневий садок, здолати ворога, хрущі над вишнями)
3. Конкурс слідопитів (слайд 6)
«Знайди «свою» фразеологічну пару»
Бити Між двох вогнів
Сидіти Як курка лапою
Попасти В пух і прах
Розбити На двох стільцях
Писати Як сидорову козу
Кататися Як риба об лід
Б′ється Як сніг на голову
Видно Як на долоні
Звалився Як сир у маслі
4. Розподільний диктант (слайд 7)
Випишіть словосполучення у дві колонки: I – ті, що пишуться через дефіс , II - ті, що пишуться окремо
Дніпро (ріка), заєць (біляк), буркун (зілля), трава (деревій), богатир (юнак), юнак (богатир), пушинки (сніжинки), син(парубок), сніжинки(пушинки), квітка (ромашка), дуб(велетень), озеро (Сиваш), українка (Оксана), скульптор (Петренко), птах (ворон), річка (Хортиця), гриб (паразит), твір (роздум), село (Семигори)
Дніпро-ріка трава деревій
заєць-біляк богатир юнак
буркун-зілля українка Оксана
юнак-богатир річка Хортиця
пушинки-сніжинки птах ворон
сніжинки-пушинки скульптор Петренко
дуб-велетень озеро Сиваш
син-парубок квітка ромашка
дуб-велетень село Семигори
гриб-паразит
твір-роздум
5. Завдання-пошук (слайд 8)
Виписати додатки
Взяв би я бандуру
Та й заграв, що знав.
Через ту дівчину
Бандуристом став.
А все через очі,
Коли б я їх мав,
За ті карі очі
Душу б я віддав.
Виписати означення
Що на Чорному морі
На камені біленькому,
Там стояла темниця кам′яная.
Що у тій-то темниці пробувало
Сімсот козаків,
Бідних невольників.
Виписати обставини
Де Савур-Могила, широкая долина,
сизий орел пролітає,
Славне військо, військо Запорізьке,
в похід виступає.
6. «Творче конструювання» (слайд 9)
З поданих слів скласти речення-прислів′я. Підкреслити члени речення.
Добре, краще, за, багатство, здоров′я, найбільше.
Меч, тіло, вражає, душу, а, слово.
Слава, добра, темряві, зберігає, і, в, блиск.
(Добре здоров′я краще за найбільше багатство.
Меч вражає тіло, а слово – душу.
Добра слава і в темряві зберігає блиск)
7. « Подорож країною Синтаксис» (слайд 10)
Що таке речення?
(Одне або кілька слів, які виражають відносно закінчену думку)
Виписати граматичні основи речень.
Над нами шелестить горобина, рясно заквітчана рожевими китицями тугих, як намисто, ягід. Вона вільно звела до сонця свої зелені руки, ніби купається в голубому потоці повітря.
Які ви знаєте види речень?
(Прості, складні, поширені, непоширені, двоскладні, односкладні)
Поширити речення.
Народна пісня. Добра вдача. Схід сонця.
Виписати іменні присудки.
Еней був парубок моторний.
Алея – довга і порожня, старанно вгорнута в ніч.
Мірошник той Хомою звався.
Скласти речення, використавши подані словосполучення слів у ролі підметів
Кожен із нас, сніг з морозом, бити байдики.
Знайти у реченнях присудки і визначити їх вид.
Красивим доля не поспішає важити щастя.
Мальви – це незрадливі обереги нашої духовності.
Слово – то дивний витвір людини.
Після полудня спека почала спадати.
Виписати в реченнях узгоджені і неузгоджені означення.
Налилося літо пахощами квітів.
З тихим плескотом на берег рине хвилечка перлиста.
У серці березня начало я хочу бачити.
І знову теплі пальці сонця хвилюють радісний бузок.
Із слів скласти спонукальні речення.
Хай, всміхнеться, застеле, і, доля, рушником, слід, матері.
(Хай доля матері всміхнеться і рушником застеле слід)
Розкажи, казку, голосом, дня. променем, ночі, мені, теплим, срібним.
(Розкажи мені казку, теплим голосом ночі, срібним променем дня)
Переробити речення з інверсією на прямий порядок.
А осінь калини намисто вдягла із червоних заграв.
І широкую долину, і високую могилу, і вечірнюю годину… не забуду я.
Поділити текст на речення, розставити розділові знаки.
Двіжінкибрализкриниціводуівихвалялисясвоїмисинамидонихпідійшлатретявонамовчкинабралаводийдутьжінкизупиняютьсянусутьводурукиболятьспинуломитьалераптомвибіглитрихлопціодинчерезголовуперевернувсядругийпіснюспіваєатретійпідбігдоматеріузяввідротайпоніс
8. Хвилинка- цікавинка (слайд 15)
Декілька слів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються).
В українській мові не так їх і багато (око, піп, наган, Пилип, Алла, вибив, вижив, вимив, випив, вишив та інші ). Є лише два семибуквених паліндроми: ротатор( спеціальний пристрій для друку копій з рукописів, документів, креслень) і тартрат( солі та ефіри винної кислоти). А до найдовших фраз паліндромів належать «Я несу гусеня» та «Аргентина манить негра». В останньому випадку не враховується буква «ь». Такі дрібні порушення дзеркальності допускаються, адже складання композицій – справа непроста.
9. Вправа «Редактор» (слайд 16)
Відредагуйте речення.
У Франції розроблений самий надійний у світі атомний реактор.
Я добре відношуся до людей з високим рівнем культури.
Хочеться подякувати Івана Петровича за сумлінно підготовлену доповідь.
На зборах підводили підсумки за дві неділі.
(У Франції розроблений найнадійніший у світі атомний реактор.
Я добре ставлюся до людей з високим рівнем культури.
Хочеться подякувати Івану Петровичу за сумлінно підготовлену доповідь.
На зборах підводили підсумки за два тижні)
10. Диктант-тест (слайд 17)
Випишіть речення, у якому порівняльний зворот не потрібно виділяти комами.
Десятинний храм поставав перед мандрівником як дивне видіння.
У Ворохні донині збереглася й охороняється законом церква як пам′ятник народної архітектури.
Позолочені хрести на Десятинній церкві світились у голубизні неба як зорі.
Рушники були червоні як жар, горіли різним орнаментом, переливалися райдугами.
(У Ворохні донині збереглася й охороняється законом церква як пам′ятник народної архітектури)
11. Кросворд «Закінчи речення» (слайд 18)
Розв′язавши кросворд, ви по вертикалі прочитаєте назву розділу, у якому вивчаються словосполучення і речення
По горизонталі
1. Другорядний член речення, який указує на місце, час, причину, мету, умову дії, а також на її спосіб або інтенсивність … (обставина)
2. Головний член речення, який означає дію, стан або ознаку предмета і відповідає на питання що робить?... (присудок)
3. Одне або кілька слів, які виражають відносно закінчену думку …(речення)
4. Головний член речення, який означає особу, предмет або явище, якому приписується якась дія, і відповідає на питання хто? що?... (підмет)
5. Злита з хвостиком ця крапка, невелика, власне, лапка. Робить паузу, всім знайома. Як вона зоветься? (кома)
6. Відсутність знаку оклику свідчить про те, що речення є …(неокличне)
7. Речення, яке має одну граматичну основу називається …(просте)
8. Розділовий знак між групою підмета і групою присудка на місці пропущеного дієслова-зв′язки … (тире)
9. Речення, граматична основа якого складається з підмета і присудка називається …(двоскладне)
12. Гра «Я – поет» (слайд 19)
Поміняй в реченнях слова місцями так, щоб вийшов вірш. У кожному реченні підкресліть головні та другорядні члени речення.
Осінь пропливає срібним павутинням і коси золотить у долині вербам.
Поле зажурилось за літом веселим: перестало гріти сонне сонце кволе.
Безпритульний вітер з свистом пролітає і розгульно мете золотавим листом.
13. Відеоролик «Казка про головні та другорядні члени речення»(слайд 20)
V Підсумок уроку
Ось і закінчився наший урок. Сьогодні ми перевіряли ваші знання з розділу «Словосполучення. Головні та другорядні члени речення». Це лише початок великого розділу мовознавства, що має назву «Синтаксис» (слайд 21)
Він поважний і статечний.
Чимало має володінь.
Запозичень недоречних
Не тримає – все своє.
Слів сполуки невеличкі,
Речень різних дружній ряд,
Тексти строгі й поетичні-
Гарний синтаксичний сад.
Я надіюся, що ви будете розумними садівниками в цьому саду, який своїми знаннями ви зробите квітучим, і тоді мова вірно і слухняно служитиме вам, хоч і житиме своїм життям.
VI Домашнє завдання «Вибери сам» (слайд22)
1. Виконати тестові завдання у підручнику.
2. Творче завдання: скласти власну казку про головні і другорядні члени речення.
Використані джерела
Література:
Інтернет-ресурси:
Кросворд «Закінчи речення»
Розв′язавши кросворд, ви по вертикалі прочитаєте назву розділу, у якому вивчаються словосполучення і речення.
По горизонталі
1. Другорядний член речення, який указує на місце, час, причину, мету, умову дії, а також на її спосіб або інтенсивність … (обставина)
2. Головний член речення, який означає дію, стан або ознаку предмета і відповідає на питання що робить?... (присудок)
3. Одне або кілька слів, які виражають відносно закінчену думку …(речення)
4. Головний член речення, який означає особу, предмет або явище, якому приписується якась дія, і відповідає на питання хто? що?... (підмет)
5. Злита з хвостиком ця крапка, невелика, власне, лапка. Робить паузу, всім знайома. Як вона зоветься? (кома)
6. Відсутність знаку оклику свідчить про те, що речення є …(неокличне)
7. Речення, яке має одну граматичну основу називається …(просте)
8. Розділовий знак між групою підмета і групою присудка на місці пропущеного дієслова-зв′язки … (тире)
9. Речення, граматична основа якого складається з підмета і присудка називається …(двоскладне)