Даний матеріал можна використати для узагальнення та систематизації вивченого як після вивчення розділу "Відокремлені члени речення", так і в кінці навчального року під час повторення матеріалу.
Тема. Речення з відокремленими членами (слайд1)
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про відокремлені члени речення, правила відокремлення означень, прикладок, обставин; вдосконалювати навички правильної побудови та вимови речень із відокремленими членами речення та правила вживання розділових знаків при відокремлених членах; виховувати доброту та милосердя (слайд 2)
Тип уроку: урок повторення, узагальнення та систематизації знань
Обладнання: мультимедійна презентація, тексти, кросворд
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
III Мотивація навчальної діяльності. (слайд 3)
Сьогодні у нас тематичний урок, урок – гра, девізом якого будуть слова Генрі Форда: «Зібратися разом – це початок. Триматися разом – це прогрес. Працювати разом – це успіх»
Для роботи на уроці нам необхідно поділитися на три групи. Кожна із груп є спеціалістом із певного типу відокремлень.
IV Узагальнення і систематизація вивченого.
Першим випробуванням на сьогоднішньому уроці буде синтаксична вікторина. Тобто кожна група буде ставити запитання іншій із теми «Речення із відокремленими членами». Найбільшу кількість балів отримає та група, яка дасть найбільшу кількість правильних відповідей .
1. Які члени речення називаються відокремленими?
2. Які члени речення можуть відокремлюватися?
3. Коли відокремлюються поширені означення?
4 .Коли відокремлюються поширені прикладки?
5. Коли відокремлюються поширені обставини?
6. Коли відокремлюються непоширені означення?
7. Коли відокремлюються непоширені прикладки?
8. Коли відокремлюються непоширені обставини?
9. Коли не відокремлюється обставина?
Учитель. Отже, ми з вами повторили правила відокремлення другорядних членів речення . У цих питаннях ви орієнтуєтесь добре.
Наступне завдання «Вибери мене». Із даних речень кожна група виписує лише свої речення .
Учитель. Завжди пам'ятайте зміст цих речень, задумайтесь над ними і візьміть із собою як заповіт.
Наступне випробування на нашому шляху „Мовний марафон" . Три учасники від команд біля дошки виконують синтаксичний розбір речень, а учні працюють у зошитах .
1. Чарівна квітка, зірвана жорстокою рукою, вже не розцвіте ніколи.
2. Сьогодні дзвони б'ють на сполох, закликаючи нас до милосердя.
3.Старість, уперта бестія, покриває зморшками людське обличчя і руки.
Учитель. Справилися ми і з цією мовною перешкодою. Прямуємо далі, тому що попереду нас очікує важлива і відповідальна робота.
4. «Мить творчості» (слайди 7, 8, 9)
Робота в групах
Завдання для 1 групи. Із двох речень складіть одне, зробивши присудок другого речення відокремленою прикладкою.
1. Запорізька Січ розрослася в могутню бойову силу. Запорізька Січ – козацька вольниця.
2. Особистість Сірка справляла величезне враження на сучасників, а ще більше на нове покоління козаків. Сірко – воїн і непереможний герой.
Завдання для 2 групи. Скласти речення з відокремленими прикладками в поєднанні зі словами:
а) особливо, або, родом
б) так званий, тобто, на ім’я
Завдання для 3 групи. Поширити речення уточнюючими відокремленими членами речення.
1. Це було влітку … .
2. Поволі … пливе валка битим шляхом.
3. Ніч була темна … .
4. Отут … зростала козацька вольниця.
5. «Редактор» (слайд 10)
Відредагувати речення. Пояснити вживання розділових знаків, визначити вид відокремленого члена.
6. «Шифрувальник» (слайди 11, 12)
Закодувати речення. Скласти цифровий ряд речень з відокремленими членами, користуючись кодом:
1 – відокремлене означення,
2 – відокремлена прикладка,
3 – відокремлена обставина,
4 – відокремлений додаток,
5 – відокремлений уточнюючий член
7. «Хто швидше?» (слайд 13)
Наступне випробування: знайти відповідність між прикладом і правилом про відокремлення.
А Означення, що має додаткове обставинне значення
Б Додаток із прийменником окрім
В Обставина, виражена дієприслівниковим зворотом
Г Поширена прикладка, яка стоїть після означуваного іменника
Д Означення стосується особового займенника
Е Поширене означення, яке стоїть після означуваного слова
8. Розгадування кросворда (слайд 14)
Випробування: розгадати кросворд. Закодоване слово у вертикальному рядку – назва розділу, у якому вивчається тема відокремлених членів речення
9. Конкурс «Словограй» (слайд 15)
Залишилось зовсім небагато часу до закінчення уроку, а на нас чекає ще конкурс «Словограй». Тут кожен із учнів зможе вибрати завдання, з яким, на його думку, зможе справитися найкраще.
А (10 - 12 балів) Написати твір - мініатюру «Поспішаймо творити добро ...».
Б (7 - 9 балів) Скласти окремі речення на дану тему.
В(4-6 балів) Записати речення, розставивши розділові знаки.
Спасибі вам мамо за вашу любов і безмежну ласку щедру незміряну.
Спасибі вам мамо за всю доброту і пісню залишену в спадок.
Витри піт солоний із чола і трудись забувши про утому.
V Підсумок уроку
Учитель. От і впоралися усі із завданнями, подолали успішно усі перешкоди. Сподіваюсь, що тепер ви подолаєте ще одне випробування, ще одну «перешкоду» – успішно напишете контрольну роботу за темою «Речення з відокремленими членами».
Метод «Рефлексійна анкета» (слайд 16)
На уроці я:
Утворіть сенкан до теми «Відокремлені члени речення» (слайд 17)
Відокремлення
Відокремлені, уточнюючі
Відокремлюють, інтонують, пояснюють
Доповнюють основний зміст
Виділення
Учитель.
Ось уже луна дзвінок.
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
VI Домашнє завдання (слайд 18)
Повторити теоретичний матеріал.
Диференційоване завдання:
4-6 б. – вправа з підручника.
7-9 б. – написати твір-мініатюру «Материн гнів як весняний сніг: рясно впаде, та скоро розтане», використовуючи відокремлені члени.
10-12 б. – написати лінгвістичну казку про відокремлені члени речення.
Використані джерела
Література:
|
|
1 |
|
|
|
||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
||||||||
8 |
|
|
|
|
|||||||||||
Кросворд
Випробування: розгадати кросворд. Закодоване слово у вертикальному рядку – назва розділу, у якому вивчається тема відокремлених членів речення