Українська мова 3 клас
За підручником: Українська мова та читання: підручник для 3 класу закл. загал. середн. освіти (у 2-х част.) : Ч.2 / Інна Большакова, Марина Пристінська. – Харків: В-во “Ранок”, 2020.
Тема. Поняття про дієслово. А. Костецький «Ранок»
Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – дієсловом. Дати початкове уявлення про дієслово, ознайомити з його функцією в мові, вчити розрізняти дієслова в мовленні, правильно ставити до них запитання. Розвивати мовлення учнів. Виховувати любов до рідної мови, бажання її вивчати.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний етап
Дзвенить струмочком рідна мова,
Усі слова знайомі в ній,
Але писати кожне слово
У мові правильно зумій!
- Яким ви уявляєте наш урок? Що це?
У – успіх, уважність, усмішка.
- Без чого ми не зможемо обійтись на уроці?
Р – радість, розуміння, рух, робота
- Що він нам принесе?
О – ознайомлення, океан знань, організованість.
- І наші очікування.
К – користь.
Щоденні 5 «Читання для себе»
Обираю книгу.
Обираю місце.
Читаю 5 хвилин.
Працюю з чек-листом
ІІ. Основна частина
- А скільки самостійних частин мови ви знаєте? (6)
- Пригадаймо, які з них ми вже вивчили?
- Як називаються слова, називають предмет? Це іменники. На які питання вони відповідають? (Хто? Що?)
- Як називаються слова, які називають ознаку предмета? Це прикметники. На які питання вони відповідають? (Який? Яка? Яке? Які?)
- Як називаються слова, які називають кількість предметів? Це числівники. На які питання вони відповідають? (Скільки? )
Сьогодні ми будемо нову частину мови –дієслово і повинні навчитися розпізнавати дієслова в реченні, правильно вживати їх у мовленні.
1. Введення в тему. Робота з підручником - с. 45
Дієслова - це слова, які називають дію або стан предметів та відповідають на питання: що робити? що зробити?
Зошит прошу відкривати та дату гарно написати
Десяте січня
Класна робота
Хвилинка каліграфії.
Щоб правильно, гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати,
Одна лиш хвилинка для цього дається,
Подивимось зараз, кому не вдається
Д д Дд діє сл ов во діє слово дієслово
Гра «Упіймай дієслово»
Учитель читає вірш. Учні, почувши дієслово, плещуть у долоні.
— Дієслово — слово діє:
Ходить, робить, носить, сіє,
Слово плаче і радіє,
Усміхається і мріє.
Дієслово — слово діє:
Вірить, любить і жаліє,
Не злословить, не лукавить,
Серця ближнього не ранить.
Дієслово — слово діє:
Народилось і зоріє,
Розвивається і квітне,
Слово любе, слово рідне!
Л. Лужецька
Вправа № 2 – с. 45 підручника.
Це незвичайний крокодил, який усе вміє робити. Запиши, що він робить. Підкресли дієслова. =====
Вправа № 3 - с. 46
Добери і запиши дієслова до іменників. Підкресли дієслова. =====
Зразок. Собака (що робить?) гавкає.
Кіт ..., сонце ..., дощ ..., горобець ... .
Довідка. Нявчить, бігає, грає, світить, цвірінькає, йде.
Фізкультхвилинка: https://youtu.be/sNvaWFmkuHE
Вправа № 4 – с. 46. Робота в парі.
Вправа № 5 – с. 46.
Визнач частини мови. Що допомогло тобі їх розрізнити?
Радість — радіє — радісний. Хвороба — хворіє —
хворобливий. Щастя — щастить — щасливий.
Дієслова відпочиває, хворіє, радіє, сумує та інші називають різні стани предметів.
Вправа № 8 – с. 47.
Ритм і рима. Настрій. Художні засоби. Переносне значення дієслів.
РАНОК
Сміється поле, річка, ліс,
Сміються гілочки беріз,
Птахи сміються і луги,
Сміються квіти навкруги.
Ставок, що цілу ніч мовчав, —
І той сміятися почав:
Лататтям легко лопотить
І каченяток веселить.
Я миттю скочив до вікна,
Поглянув, що за дивина.
Аж бачу у віконце —
Надворі сходить сонце!
Анатолій Костецький
Сміятися-реготати, хихикати, хихотіти, гоготати, пирскати.
3. Домашнє завдання
На сторінці 46 виконати вправу 7
ІІІ. Заключна частина
Рефлексія.
- Чого навчилися на уроці?
- Яке завдання вам принесло найбільшу радість?