Урок – подорож . Українська мова. ( 3 клас)
Тема . Основа слова . Навчальний діалог .
Мета . Формувати в учнів поняття про основу слова ; закріплювати вміння
визначати в словах закінчення ; сприяти усвідомлення учнями
поняття про спільну частину слів – корінь; розвивати мовне чуття.
Вчити учнів вести діалог .
Обладнання : картки .
Тип уроку : урок - подорож .
Хід уроку
І. Організація класу до уроку .
Схилились до праці голівки мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо , швидко , старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно .
ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1. Фронтальне опитування .
- Що називається закінченням? ( Змінна частина слова . )
- Для чого служить закінчення ? ( Для зв’язку слів у реченні .)
- Що потрібно зробити , щоб визначити у слові закінчення? (Змінити слово.)
- Визначіть закінчення у словах дружба , дружби , дружбою. ( -а, -и , -ою )
- Які закінчення в іменниках у вправі 155 визначили . ( -а , -у , -ом , -ою.)
2. Індивідуальне опитування .
Картка 1. Визначити закінчення у словах: річка , школою , парта , мама , тато, дорогою , береза.
Картка 2. Визначити закінчення у словах : машина , яблуня , поле , морем, небо , квітка , дерево.
Картка 3. Визначити закінчення у словах : книга , ялина , слива , яблуком , сестра , лампою , картопля .
- А зараз , діти , ми відправимось в дивовижну країну Словарію . Зупинимося в її чудовому місті Основа Слова , походимо його вулицями , побачимо там багато цікавого .
Сідайте в автобус, займайте місця , зручно сідайте , посміхніться сусідові й побажайте йому щасливої дороги.
Ось ми вже в місті Основа Слова .
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку .
- Виходьмо , діти , з автобуса і пройдемося вулицями цього чудового міста.
1. Вулиця Новий Матеріал.
На цій вулиці ми дізнаємося , що таке основа слова і як вона позначається.
Основа - це частина слова без закінчення .
Жителі вулиці Новий Матеріал загадали нам загадку. Якщо ми її відгадаємо, то побуваємо й на інших вулицях цього прекрасного міста , а якщо ні , то змушені будемо повернутися назад. Ви хочете повернутися назад ? ( Ні!)
То ж будьте уважні , слухайте загадку .
Якщо у слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є й та , що не зникає.
Як її ми називаємо ? ( Основа слова )
- Молодці , правильно відгадали загадку . Продовжуємо свою подорож.
2. Вулиця Проблемна .
- Яке слово ви впізнаєте , якщо я скажу книжк … ? ( Книжка .)
- А якщо я прочитаю таку :
Хто з вас не любить книжк… ?
Книжк.. всюди з нами.
З книжк… легко жити і працювати.
Шануй і бережи книжк…
- Як називається частина слова книжк…? ( Основа слова )
- І з цим завданням ви справились прекрасно. Йдемо далі.
3. Вулиця Таблична .
Робота з таблицею . ( Основа слова виділяється таким знаком |______ )
- Жителі вулиці Таблична дають вам завдання : навести свої приклади і визначити основу слова .
(Наприклад : |дерево , |трава , |озеро , |квіточка , |річечка . )
- А зараз , діти , ми трохи відпочинемо й розважимось .
4. Вулиця Фізкультурна .
Довго ми подорожували ,
Сили наші підупали .
А щоб їх нам відновити,
Треба вправи фізичні поробити.
Тут ми співали й танцювали ,
Як зайчики , весело стрибали ,
Присідали і вставали ,
Ручками , мов крильцями , махали.
Потім старанно ми марширували
І далі знов помандрували .
- Ми переходимо на іншу вулицю. Жителі цієї вулиці хочуть , щоб ми більше поспілкувалися з ними і попрацювали разом .
5. Вулиця Колективна .
Виконання вправи 158 усно .
Ми продовжуємо свою цікаву подорож. Перед нами інша вулиця. Тут ми закріпимо свої знання , які набули на попередніх вулицях .
6. Вулиця Тренувальна .
1) Коментоване письмо ( вправа 159 ).
- Чим повинна дорожити людина ? ( Дружбою )
- Яке значення має дружба в житті людини ? ( Друг завжди прийде на допомогу , зуміє заспокоїти , розділити з тобою радість і горе . Справжній друг ніколи не залишить в біді .)
2). Каліграфічна хвилинка .
Людина сильна своєю дружбою.
7. Вулиця Самостійна.
- Діти , жителі цієї вулиці хочуть , щоб ви попрацювали в групах і дали вам цікаві завдання . Я впевнена , ви справитесь з ним. По цій вулиці ви будете йти вже без вчителя . Бажаю вам удачі !
Завдання для груп : записати слова , дібравши закінчення, визначити основу.
1 група 2 група 3 група
дружб… дерев… медов…
прац… зелен… дівчинк…
дорог.. школ… берез…
верб… яблук… шкільн…
8. Вулиця Навчальний діалог .
Жителі цієї вулиці хочуть знати , чи вміємо ми вести діалог. Покажемо їм свої знання.
Діалог « У магазині»
Уявіть собі , що ви прийшли до магазину. Вам потрібно купити на урок математики циркуля . Але там так багато товарів , і ви не можете його знайти . Про що б ви запитали чи попросили продавця ?
( Розігрування перед класом діалогу між покупцем і продавцем . )
План діалогу
1. Привітання .
2. Мета приходу до магазину.
3. Вибір покупки ( циркуля ).
4. Подяка .
5. Прощання .
Діалог «Телефонна розмова»
Уявіть , що ваш друг не прийшов до школи. Ви хвилюєтесь. Після уроків вирішили йому зателефонувати. Трубку взяла мама друга.
(Розігрування перед класом розмови з мамою, а потім з другом.)
План діалогу
1. Привітання .
2. Мета дзвінка .
3. Подяка мамі друга .
4. Привітання з другом .
5. Мета дзвінка .
6. Розповідь про новини дня в школі .
7. побажання швидкого одужання .
8. Прощання .
ІУ. Підсумок уроку .
- Ось , діти , й завершилась наша цікава подорож в країну Словарію. Підведемо підсумки цієї подорожі .
Метод «Мікрофон»
Я дізнався про …
Мені було цікаво …
Важче було працювати…
Я б хотів …
У. Домашнє завдання .
Вправа 161 , правило с . 71 .