Конспект уроку з української мови у 9 класі на тему " Складні речення без сполучників, з сурядним і підрядним зв’язками"

Про матеріал

Поглибити знання дев'ятикласників про складне речення, його ознаки, будову, інтонаційні особливості; сформувати поняття про складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв'язком, навчитися знаходити їх у текстах; розвивати вміння оцінювати роль складних речень у висловлюваннях, творчі вміння моделювати складні речення, реконструювати прості речення у складні за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до краси природи, до звичаїв і обрядів українців

Перегляд файлу

                              Мостиський  ЗЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

                                          Конспект уроку

                                з української мови у 9 класі

   Складні речення без сполучників, з сурядним і підрядним                     зв’язками                                 

 

 

  Мета: поглибити знання дев’ятикласників про складне речення, його ознаки,  будову,  інтонаційні особливості; сформувати поняття про складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв’язком, навчитися знаходити їх у текстах; розвивати вміння оцінювати роль складних речень у висловлюваннях, творчі вміння моделювати складні речення, реконструювати прості речення у складні за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до краси природи, до звичаїв і обрядів українців                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    Хід уроку

 

Епіграф                         Усвідомлення специфіки складного       

                                       речення – важливий крок до розвитку

                                       культури мовлення

                                                                 К. Шульжук  

Емоційна установка.   

 

Учитель:       Красива осінь вишиває клени

                       Червоним, жовтим, срібним, золотим.

                       А листя просить: «Виший нас зеленим,

                       Ми ще побудем, ще не облетим»

 

 

Входить дівчинка- осінь з кошичком .

                           Я – осінь! Пора надзвичайно чарівна!

                           У барвах казкових ліси і поля!

                           Я тут господиня! Я – осінь- чарівниця!

                           В моїм володінні земля!

                           Я справді Осінь – чарівниця! 

                           Ходжу нашим рідним краєм.

                           Фарбую світ, готую всім гостинці!

                           Вітаю Вас у цьому класі!                                                                               

 

Учитель:        Якщо ти знаєшвсе в твоїх силах,

                        Якщо не знаєш, то не втнеш,

                        Якщо ти знаєш – летиш на крилах,

                        Якщо не знаєш, то повзеш.

                        Чи на землі ти, а чи у небі,

                        Чи, може, в глибині морській –

                        Знання поможуть при потребі:

                        То знай же, друже, і умій.

                                                                  Д. Білоус

І .Оголошення теми й мети уроку

- Я рада вітати вас усіх на нашому уроці, який ми проведемо разом. А тема уроку «Складне речення…»   Дізнаєтесь про те, чим складне речення відрізняється від простого, про види складних речень та засоби звязку простих речень у складному.                    

   Отже, цілі уроки:

 

Слайд 1

- знати структурні відмінності простих і складних речень, розрізняти складносурядні, складнопідрядні і безсполучникові речення;

- вміти знаходити у текстах складносурядні, складнопідрядні, безсполучникові речення, визначити в них граматичні основи;

- навчитися любити красу природи, дотримуватися звичаїв і традицій українців.

Учні записують дату і тему уроку у зошити.

ІІ. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом, записаним на дошці (підкреслити граматичні основи, знайти речення прості і складні)

 Осінь. Відлітають у теплі краї птахи. Жовтіє листя на деревах, а по садках достигли яблука, груші, горіхи. Кожен двір наповнюється горою картоплі, буряків, гарбузів, тому що люди викопують городину. Сонце все нижче опускається над обрієм, дні коротшають, ночі – довгі і холодні .

 

Слайд 2                                                                                                                                             

 Пригадайте!

-Що таке речення?

-Які бувають речення за будовою?

-За складом граматичної основи речення поділяються на…

-Яке речення є складним?

-На які групи поділяються сполучники?

 2. Учні підводять підсумок .Які прості речення можуть бути у контексті складного.                                      

 Отже, прості речення у складному  можуть мати сполучникові чи безсполучникові звязки.

 

Слайд 3

3. Розгляд таблиці «Види речень»

4. Робота з підручником. Самостійне опрацювання сторінки 64.

5. Бесіда за прочитаним.

- Що нового ви дізналися про складне речення?

- Яку роль у мовленні виконують складні речення?

6. Усне виконання вправи 72.

Слайд 4

7.Створення ситуації успіху. « Молодці, ви гарно попрацювали із цим завданням. Сподіваюся, що ви й надалі так плідно працюватимете!

 

Слайд 5

8. Колективна робота з текстом.

Учитель. Осіння пора багата на свята. У жовтні теж святкуватимемо чудове свято.

 Завдання: прочитати текст, відшукати складні речення і визначити  види                                 

 зв’язку (сполучникові чи безсполучникові).      

                                               ПОКРОВА   

14жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці .

  Покрова – божество, покровителька жіночої, дівочої долі. З Покровою  дівчата пов’язували  свої  мрії і сподівання.

  Згадаймо нашу історію. Коли Пречиста Діва врятувала славний Почаївський монастир від нападу турків, тоді князь Ярослав Мудрий віддав Україну під покров Пречистої Діви.

  В Україні свято Покрови було дуже популярним. Із ним пов’язано чимало народних повір’їв, прикмет, приказок, прислів’їв. У цей час не залишилося жодного птаха, який прилітав із півдня. Закінчуються оранка, сівба, господарі ховають на зиму плуги, борони.

  Покрова – це сезон сватання та весіль. Дівчата  щиро вірили в силу Покрови .

  Українська Повстанська Армія теж обрала собі свято Покрови за день зброї, віддавшись під опіку святої Матері Богородиці. Таким чином, Покрова святкується в нас не тільки як народно – релігійне, а й національне свято.

  Козацтво України обрало своєю покровителькою і заступницею Покрову Пресвятої Богородиці. А в усіх походах із військом знаходився її образ.

-  Учні працюють з текстом.

Запитання: може, хтось більше знає про Покрову? Як це свято повязане з нашим містом?

Слайд 6

Учитель показує фото Божої Матері

Свята Мати, Божа Мати, Діва Марія – це імя відоме кожному християнину. Мати, що дала життя Синові Божому, що віддала  найдорожче – свою дитину – на муки заради спасіння людства.

    Учениця читає вірш до Покрови.

 

Слайд    7

9. Інтерактивна вправа                                                                                                                       «Два – Чотири – всі разом»                                                                                                   (Назвати граматичні основи, вказати звязок простих речень у складному).

1. Листя жовте та червоне легко з дерева злітає, мов метелик, на дорозі з тихим шелестом сідає.

2. Сяють золотом берези, жовтень ним вінчає осінь.

3. Вересень йде до гаю, де гриби виростають щодоби.

4. Восени паморозь травичку покриває, а квіточки сивіють від морозу.

 

Слайд 8  

 

10.  Практичний синтаксис

 Завдання переконструювати прості речення у складні.

1. Відлетіли пташки у далекі краї. Нам порожні гніздечка залишили.

2. Палітра осені яскрава ще й жива. Жоржини кольорові серце гріють.

3. Золота берізка за вікном моїм…

 

Слайд 9                                                                                                                                             

 

11. Творче завдання

    Продовжити розповідь за поданим початком. (використовуючи складні конструкції)

 

Осінній ліс приваблює не лише красою, а й своїми дарунками. Чого тут тільки не знайдеш восени.Справжня комора природи…

 

  • Заслуховування творчих робіт

 

Виходить дівчинка – осінь, розповідає вірш, роздає дарунки.

Запитує прислів’я і приказки про осінь.

 

Слайд 10

 

Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою.

Ходить жовтень по краю та й виганяє птахів із раю.

 

ІІІ. Підсумок уроку

 

 

Слайд 11

Карта – підсумок

  • На уроці я дізнався…
  • Зрозумів…
  • Навчився…
  • Найбільший мій успіх- це…
  • Найбільші труднощі я відчув…
  • На наступному уроці я хочу…

 

ІV. Оцінювання

 

V. Домашнє завдання.

 

docx
До підручника
Українська мова 9 клас (Глазова О.П.)
Додано
11 березня 2018
Переглядів
1510
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку