Конспект уроку з української мови в 3 класі (інтеграція з природознавством)

Про матеріал

На уроці використано Інтерактивні методи навчання,що сприятимуть формуванню ключових компетентностей - умінню вчитися; вільно володіти державною мовою – усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, любов до краси слова;

екологічна компетентність – виховувати бережливе ставлення до природи;

соціальної – співпрацювати у парі, групі для досягнення спільної мети.

закріпити і поглибити знання учнів про комахи
Перегляд файлу

Конспект уроку з української мови в 3 класі

(інтеграція з  природознавством)

 

Тема уроку. Комахи. Вправи на визначення роду іменників.

 

Мета уроку: формувати ключову компетентність - уміння вчитися; вільне володіння державною мовою –  усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти,   любов до   краси слова;

екологічна компетентність –   виховувати бережливе ставлення до природи;

соціальної – співпрацювати у парі, групі для досягнення спільної мети.

закріпити і поглибити знання учнів про комахи, ознайомитися із особливостями будови їхнього тіла;   розвивати спостережливість, уміння логічно мислити, робити висновки; 

 формувати в учнів уміння визначати рід іменників; розвивати мовлення школярів, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову.

Обладнання: листок для Гронування з «павутинкою», конверти з малюнками тварин (по одному представнику з групи), малюнок рюкзака, запис звуків комах, сигнальні картки ч.р. ж.р. с.р., таблиці «Будова комах», «Сенкан», малюнок фантастичної комахи.

Тип уроку: комбінований, інтегрований

Клас: 3 

                                             Хід уроку

I.                  Організація класу

Йдемо в гості до природи.

Є в ній різна дивина:

В небі - зорі, в ріках - води,

В полі - квіточка ясна.

А зимою є сніжинка,

Літо дощик принесе,

Є метелик і пташинка -

І таке цікаве все!

-         Ви готові далі пізнавати дивовижний і чарівний світ природи?  Тоді до роботи. 

 

 

 

II.      Хвилинка спостережень

1. Синоптик «Алінина погода) (назва залежить від імені дитини, яка розповідає )

Сьогодні – 28 лютого. Це останній день у місяці, а також – останній день зими.  На всій території села Мельники ясно.

Температура повітря – …    Вітер – …    Опади – …

Нехай проблеми та незгоди

Не роблять Вам в житті погоди. Хай Вам щастить!.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилинка каліграфії з завданням 

Кк  ко  гн і  ма жд хи

 Скласти і записати речення про сьогоднішній день, підкреслити іменники.

  1.               Метод «Прес».

Доведіть, що це іменник.

3. Інтерактивна вправа «Гронування» (в парах)

- Які групи тварин ви знаєте? Записати на «павутинці»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1521040333882_142(Черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні, комахи, риби,  земноводні, плазуни, птахи, звірі)

4. Гра «Малюнковий колаж». Робота в парах.

Обрати будь-який конверт та наклеїти по одному представнику до кожної групи (з попереднього завдання»

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

 1 .  Гра «Словограй»

Записати іменники на кожну літеру. Якщо буква означає приголосний – то слово починається  з такої літери, голосний – на таку літеру закінчується.

КОМАХИ

  1. Вправа «ЗХД»  Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися

Що ми вже знаємо? «Ланцюжок знань».

-         Створити ланцюжок, що ми вже знаємо про комах.

(Діти відповідають та подають руку наступному учневі, створюючи «ланцюжок»)

VІ. Сприймання і усвідомлення  нового матеріалу

 Хочемо дізнатися

1. „Про різномаїття світу комах”.  Розповідь учителя

 Комахи  живуть скрізь, за винятком морських глибин. Ученим відомо близько півтора мільйона видів тварин. З них понад мільйон – це комахи.  Наука,  що вивчає комах, називається ентомологія.    

2.     Робота з підручником

-         Прочитайте самостійно текст підручника . Зверніть увагу, як

пересуваються комахи і де вони живуть?

3. Робота за таблицею  «Будова комах».

В комах добре розвинені слух, зір, нюх.

Завдяки особливим органам тіла комахи вловлюють найтонші запахи і найменший рух повітря. Органи дотику і нюху розташовані на вусиках, а смаку - на ротових органах, а у деяких можуть бути на кінцівках.  Деякі з комах  здатні сприймати запах на відстані 11 км.

-         Залежно від способу життя ноги у комах  різних типів.Для бігу пристосовані довгі  тонкі кінцівки. У багатьох комах є хапальні кінцівки.У деяких зігнуті так, щоб можна було добре стрибати.

У   комах ноги пристосовані для стрибання  (Коника, сарани, блохи)

  Чи для плавання (Жук-плавунець)

-         Які ви знаєте літаючі комахи? Розгляньте малюнок. Скільки пар крил мають комахи зазвичай?

-         Комахи зазвичай мають дві пари крил, що відрізняються розмірами і формою. У яких комах  обидві пари крил розвинені однаково? (Бабка).

  У метелика, бджіл і ос  задні крила теж значно менші за передні.

А от у сарани задні крила набагато більші, ніж передні.Передні крила жуків перетворилися на тверді захисні надкрилля.  

Скільки крил у мух? У мух, комарі і оводів, які мають тільки добре розвинені передні крила, задні перетворені в дзижчальця.

Крила є лише у дорослих комах. Деякі види комах втратили крила (воші, мурашки). Як бачите, світ комах надзвичайно різноманітний. Вони мають велике значення в житті природи і людини.

-         Чому багатьох комах називають «санітарами природи»?

Народне господарство зазнає значних збитків від шкідливих комах. Проте шкідливі комахи складають лише незначну кількість . Чимало видів комах служить їжею птахам, рибам і ссавцям. Серед комах є хижаки, які поїдають шкідливі види. Надзвичайно важливі в природі комахи-запилювачі.

Комахи беруть участь у ґрунтоутворенні, вони дають людині мед, віск, натуральний шовк тощо. Але є види, які зникають і їх занесано до Червоної книги України. Запам’ятайте їх назви і оберігайте.

Послухаємо звуки природи

  • Закриємо оченята, та впізнаємо комаху за її звуками.

  Фізкультхвилинка

Промінчик сховаємо у своїй долонці.

Змахнемо руками, як ніжні метелики,

Голівками покиваєм, як пухнаті джмелики.

Покрутимось туди-сюди,

Як ті бджілки-непосиди.

Поскачемо насамкінець,

Як той коник-стрибунець.

А тепер – мерщій до книжки,

Попрацюймо, як мурашки.

VIІ. Осмислення, узагальнення, систематизація знань учнів

 1.     Робота в   зошиті

Розподільний диктант

Ч.р.                      Ж.р.              С.р.

джміль               муха

коник                бджола          сонечко

метелик              бабка

1521040340910_1432 .Випереджаюче завдання «Цікаві факти про комах»

 

Учні розповідають цікавинки про комах, які вони готували та створюють «Галявину знань».

 

 

 

  1. Інтерактивна вправа «Сенкан»

1 рядок – іменник

2 рядок – два прикметники

3 рядок – три дієслова

4 рядок – речення про це

5 рядок – синонім

 

 

Робота дітей:

Комахи

Маленькі, прекрасні,

Літають, стрибають, дзижчать.

      Прикрашають нашу землю

Тварини

  1. Гра «Сигнальники»

Діти сигналізують картками Ч.р.                      Ж.р.              С.р.

Вчитель називає комах: метелик, бджола, бабка, богомол, муха, комар, сонечко, оса, жук.

  1. Створюємо казку.

  Поміркуй, чому так:  Чому у сонечка на спині чорні плями?

Чому гусінь перетворюється у метелика?

Чому коник зелений, а джміль смугастий?                               

6.     Поетична хвилинка

-         Які твори про комах ми вивчали на літературному читанні? (Леонід Глібов «Коник-стрибунець»)

7.     Фразеологізми

- Поміркуйте, чому так кажуть: «Мурахи по спині бігають».

VІІ. Підсумок уроку

 1.     Гра „Фантастична тварина”  

На світі існує багато різних комах. Слід вчитися їх розпізнавати. На малюнку перемішалися частини тіл чотирьох комах. Складіть їх. (Метелик, бджола, бабка, богомол).

Ми дізналися:   Відповіді дітей.

  1.          Інтерактивна вправа  « Рюкзак»

Продовжіть, запишіть  та складіть у рюкзачок. 

Я знаю…

лл.jpgЯ вмію…

Мій настрій…

 

Ми повинні берегти природу, любити її, вивчати і спостерігати. І тоді вона розкриє перед нами свої таємниці.

В небі сонце ласкаве квітне,
Посилає нам світло й тепло,

Щоб дитині, пташині й комашці

На Землі цій спокійно було.

 

 

docx
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
1794
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку