План-конспект уроку
на тему:
«Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв»
Тема: Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв
Мета:
-
Навчальна: повторити і поглибити знання учнів про розділ мовознавства «Фонетика»; поглибити знання учнів про позначення звуків на письмі; повторити що таке «алфавіт» і з’ясувати де він використовується; повторити чому в деяких словах кількість звуків і букв різна, а також про звукове значення букв я, ю, є, ї, щ; з’ясувати які з цих букв можуть позначати два звуки і в яких випадках.
-
Розвивальна: розвивати кмітливість, вміння послідовно викладати свої міркування, коментувати, логічно мислити та використовувати свою інтуїцію; розвивати культуру мовлення.
-
Виховна: виховувати любов та інтерес до рідної мови; розвивати культуру мовлення; виховувати толерантність, почуття дружби, взаємодопомоги.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, алфавіт, епіграф:
Як дерево починається з кореня,
Так слово починається зі звука
О. Довгий
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
Мотивація навчальної діяльності школярів
-
Повторення правил
-
Яке буде позначення якщо в слові два і більше складів? (наголос)
-
Як позначимо звук до якого наближається вимова основного звука? (село [се ило ́] )
-
Назвіть губні приголосні (б, п, в, м, ф)
-
Назвіть шиплячі приголосні (ж, ч, ш, дж)
-
Після яких звуків буде напівм’якість? (губні – б, п, в, м, ф; шиплячі – ж, ч, ш, дж; а також після – г, к, х, ґ.
-
Пригадаймо що це в нас за правило: Де ти з’їси ці лини ДЗИ? (якщо відбувається збіг приголосних і перший приголосний звук є одним з приголосних в правилі, то ставимо напівм’якість біля цього першого приголосного. Наприклад: [с 'н 'і ́г]
-
Перевірка домашнього завдання
-
Повідомлення теми і мети уроку
-
Діти, ми продовжуємо вивчати розділ мовознавства «Фонетика» і сьогодні у нас дуже цікава тема: «Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв». Отож, пригадаймо що таке алфавіт? (це розташування в певному порядку букв)
-
Які є синоніми до слова алфавіт? (азбука, абетка)
-
Де використовується алфавіт? (в словниках, списках, каталогах, довідниках)
-
З’ясуймо звукове значення букв я, ю, є, ї, щ, а також які з цих букв можуть позначати два звуки і в яких випадках.
-
Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
-
Звукове позначення я, ю, є, ї, щ
- позначають два звуки:
-
На початку слова:
-
явір [йа ́в’ір]; яблуко [йа ́блуко]; яструб [йа ́струб];
-
юнак [йуна ́к]; юрба [йурба ́]; Юрій [йу ́р′ій]; Юпітер [йуп’і ́тер];
-
єнот [йено ́т]; Європа [йевро ́па]; Єгипет [йеги ́пет];
-
Після голосної букви:
-
маяк [майа ́к]; пояс [по ́йас];
-
читаю [чита ́йу]; працюю [прац′у ́йу];
-
дієта [д′ійе ́та]; клієнт [кл′ійе ́нт];
-
Після апострофа ( в тому випадку знак напівм’якості « ’ » ) не ставимо:
-
м’якість [мйа ́к’іс′т′м’яч [мйач]; здоров’я [здоро ́вйа]; ім’я [імйа ́];
-
любов’ю [л′убо ́вйу]; кров’ю [кро ́вйу];
-
олів’є [ол′івйе ́]; бар’єр [барйе ́р]; об’єм [обйе ́м]; з’єднати [зйедна ́ти];
-
Після м’якого знака [ ′ ]:
-
мільярд [м’іл′йа ́рд]; більярд [б’іл′йа ́рд];
-
Ньютон [н′йуто ́н];
-
рельєф [реил′йе ́ф]; ательє [атеил′йе ́];
-
У всіх інших випадках я, ю, є позначають один звук. Наприклад: воля [во ́л′а]; люк [л′ук];
– завжди позначають два звуки. Наприклад: щука [шчука]; борщ [боршч]; країна [крайі ́на]; їжа [йі ́жа];
, – позначаємо як один звук:
дзвін [в’ін]; джміль [м’іл′]; піджак [п’іа ́к];
-
Але!!! На межі префікса і кореня – два звуки: підживити [п’іджиеви ́ти]; підзаробити [п’ідзароби ́ти];
Повторити:
-
-нн′- › [н′:] Наприклад: знання [знан′:а ́]
-
-ться › [ц′:а сміється [см’ійе ́т′ц′:а];
-
-шся › [с′:а] смієшся [см’ійе ́с′:а];
-
Робота з підручником
Вправа 212 ( до дошки по одному учню)
дзюдоїст [′удойі ́ст] – 8 букв, 9 звуків;
слов’янський [словйа ́н′с′кий] – 11 букв, 11звуків;
радощі [ра ́дошч’і] – 6 букв; 7 звуків;
сяє [с′а ́йе] – 3 букви; 4 звуки;
мобільник [моб’і ́л′ник] – 9 букв, 8 звуків;
ясно [йа ́сно] – 4 букви, 5 звуків;
воїн [войін] – 4 букви, 5 звуків;
бджола [бола ́] – 6 букв, 5 звуків;
віджати [в’іджа ́ти] – 7 букв, 7 звуків.
Вправа 193 (самостійно)
-
Запишіть слова в дві колонки:
Два звуки
|
Один звук
|
м’ята
|
рілля
|
ясен
|
цілющий
|
єдність
|
синє
|
дбаєш
|
|
мільярд
|
|
об’єкт
|
|
кулінарія
|
|
комп’ютер
|
|
-
Підсумок уроку
-
Діти, чого ми сьогодні навчилися?
-
Від чого залежить значення букв я, ю, є? (від положення в слові)
-
Чому у словах рад (в значенні радий) і ряд різні приголосні звуки? (або син і синь)
-
Оцінювання учнів
-
Домашнє завдання
-
На домашнє завдання виконайте вправу 198.
-
Вам потрібно переписати речення та порахувати скільки букв і звуків у кожному слові. Якщо звуків більше ніж букв, то підкресліть однією рискою, а якщо букв більше ніж звуків – то двома. Наприклад: м’яч – 3 б., 4 зв.; бджола – 6 б., 5 зв.
-
Також охарактеризувати звуки у виділеному слові зоріють.