Цей урок проводила , коли брала участь у міському конкурсі " Учитель року". Конспект уроку складено,ураховуючи компетентності, згідно з чинною програмою.
Тема: Відмінювання іменників III відміни
Мета
Формувати предметні компетентності: пояснити відмінювання іменників III відміни, формувати вміння їх відмінювати, виділяти відмінкові закінчення; знаходити іменники в реченні; визначати правильно морфологічні ознаки, належність до певної відміни й роду;
удосконалювати усне й писемне мовлення учнів, їхню орфографічну грамотність, спостережливість,конструювати речення.
Формувати ключові компетентності:
спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
спілкування іноземними мовами: уміти коротко висловлювати свої думки та побажання українською та англійською мовами;
інформаційну: аналізувати мовні явища, розвивати медійну грамотність;
уміння вчитися впродовж життя: здійснювати рефлексію; застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети та ситуації спілкування;
соціальну та громадянську компетентності:формувати навички роботи в групі, співпрацювати з іншими на результат;
підприємницьку: презентувати власні ідеї та ініціативи зрозуміло, грамотно, самоорганізовуватися;
здоров’язбережувальну: дотримуватися здорового способу життя; враховувати вплив слова на психічне здоров’я людини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Прийоми: фронтальне опитування, бесіда, інтерактивні вправи, розв’язання компетентнісних завдань.
Обладнання: підручник, відеопрезентація, роздавальний матеріал, таблиця, аркуші для оформлення дописів.
Хай буде мир віднині і довіку!
Хай буде мир й замовкнуть війни злі!
І сльози на своїх обличчях
Відчують всміхнені усюди матері.
В. Палагняк
Перебіг уроку
I. Етап орієнтації ( організаційний)
1. Привітання.
Добрий день усім! Під мирним небом України проводимо цей урок і дякуємо тим мужнім охоронцям, які сьогодні захищають рідну землю.
Хай буде мир віднині і довіку!
Хай буде мир й замовкнуть війни злі!
І сльози щастя на своїх обличчях
Відчують всміхнені усюди матері.
2. Епіграфом до уроку служать слова Вікторії Палагняк.
Автора до глибини душі схвилювали події, які відбуваються, і саме такими поетичними рядками вона висловлює надію на мирне, щасливе життя.
II. Етап мотивації
Найважливішим у житті людей є збереження миру на Землі, оскільки ця тема є актуальною і торкається кожного із нас. Немає жодної людини, якій байдужа доля України. Тому «хай буде мир віднині і довіку!»
1. Метод «Рефлексія».
Бесіда.
Перед вами на партах символічні голуби.
- Що, на вашу думку, символізують ці птахи?
Відповіді учнів. (Птахи миру, злагоди, любові).
Пропоную вам на картках, які лежать у вас на партах, зробити коротенький допис (у соцмережах Фейсбук чи Інстаграм) або побажання для дітей англійською чи українською мовами.
Зразок.
There ’s too much evil on our planet. So I guess, to change this, at least for a little bit, we should start from our shelves, so smile a lot, and make love. Not war.
(На нашій планеті є багато зла. Я думаю, щоб змінити це, принаймні трохи, ми повинні почати із самих себе, щоб посміхнутися, любити , а не воювати).
ІІІ. Етап цілепокладання
А тепер виберіть із запропонованих варіантів відповідей правильні, на вашу думку, цілі уроку.
(Варіанти відповідей: знаходити іменники ІІІ відміни, знаходити іменники ІV відміни, навчитися складати твір – опис, правопис іменників, відмінювати іменники, визначати морфологічні ознаки).
IV. Етап актуалізації опорних знань
1. Гра «Вірю –не вірю».
1. Чи вірите ви, що іменник означає назву предмета ?
2. Чи вірите ви, що іменники, що позначають власні назви, пишуться з малої літери?
3. Чи вірите ви, що іменник «староста» належить до спільного роду?
4. Чи вірите ви, що до другої відміни належать іменники жіночого роду із закінченням –а, -я ?
5. Чи вірите ви, що іменник «школяра» належить до родового відмінка?
6. Чи вірите ви, що іменник «канікули» належить до однини?
2. Словниковий диктант. «Орфографічна хвилинка».
(Робота біля дошки).
Леся Українка, доцент, собака Джан, байка «Вовк та Ягня», вулиця Незалежності, День миру, Лисичка –Сестричка, Святий Миколай, Різдво, Новий рік, Чумацький Шлях, гори Карпати.
V.Етап цілереалізації
1. Дослідження – спостереження.
(Робота в групах).
Визначити рід, відміну іменників, виділити закінчення. Правильні відповіді звірити із записом на мультимедійній дошці.
«Знайдіть зайве»
I група
А доброта, чесність, сила.
Б подорож, голуб, мир.
В любов, зайченя, пташеня.
II група
А кіновар, серце, сонце.
Б щастя, милосердя, честь.
В щирість, земля, пісня.
III група
А усмішка, пам`ять, істина.
Б радість, солдат, чоловік.
В хоробрість, правда, воля.
2.Словникова робота «Вузлик на пам'ять».
(Робота зі словником).
Учитель. – Чи траплялися вам у вправі незнайомі слова?
Кіновар ( з грец.) - мінерал червоного кольору, червона фарба.
Учитель. Зверніть увагу, що таку фарбу застосовують в образотворчому мистецтві, а ще - це корисна копалина та слово іншомовного походження.
3.Провідміняти іменники «подорож, любов, радість».
- Які особливості відмінювання цих слів?
4.Робота з підручником (ст.123).
5.Вибірковий акродиктант.
Учитель.
- Чи знаєте ви, що означає акро- ,акровірш?
- Для того, щоб краще засвоїти іменники ІІІ відміни, вміти знаходити їх у реченні, пропоную вам вибірковий акродиктант ( звіряють із записом на мультимедійній дошці).
1. Любов'ю народу сповито безсмертні пісні Кобзаря.
2. Юність – неповторна мить життя .
3. Блакить мою душу обвіяла.
4. Осінь звучить так печально і світло.
5. Відповідальність треба виховувати змалку
6.Фонетичний розбір. «У країні Фонетики».
Юність –
Розібрати слово за будовою.
Любов.
7. Робота біля дошки.
Виконати синтаксичний розбір речення.
Любов не має дружби із ненавистю.
8.Фізкультхвилинка.
Чесність, мудрість – наш девіз.
Встань з – за парти й усміхнись.
Руки вгору потягни
І легенько опусти.
Головою покрути,
Ніжками затупоти.
Нумо дружно працювать,
Про відповідальність пам’ятать.
9.Творче конструювання. «Заморочки з діжки».
Із запропонованих слів скласти речення.
Батько хвалить Федька за правду, а мати сварить.
10. Бесіда.
- Чи впізнали ви літературного героя? Із якого він твору?
- Чи подобається вам цей персонаж? Які риси характеру притаманні йому?
- Назвіть у реченні іменники. Який іменник належить до третьої відміни? (Мати).
11. Провідміняти іменник «мати», використовуючи підручник.
- Де ми могли використовувати цей іменник? (В епіграфі до уроку).
Прочитати епіграф.
Визначити, у якому відмінку вжито слово «матері».
-Як ви розумієте значення цих слів?
VІ. Підбиття підсумків
1. Інтелектуальна гра « Ти – мені, а я – тобі».
Учні по черзі задають питання один одному, використовуючи іменники у кличному відмінку.
- Чи було цікаво працювати на уроці?
- Що найбільше сподобалось?
- Які іменники належать до ІІІ відміни?
- У чому різниця між іменниками ІІІ і І відмін?
- Навести приклади іменників ІІІ відміни.
Учитель.- Чи досягли ми поставленої мети?
2. Поетична хвилинка.
Хай заживе народ мужній в мирі і добрі .
Чисте небо й лан пшениці на нашій землі .
І у небо переможно голуби зліта,
Миром слався , Україно, многії літа.
VI. Домашнє завдання.
Слово вчителя.
Оскільки кожен день нашого життя не минає без використання соцмереж,
ми повинні бути культурно збагаченими людьми, вчитися грамотно спілкуватися в Інтернеті. Адже, створюючи власні дописи, треба пам’ятати про те, що багато людей читатиме їх. Пропоную вам створити (умовно, або й реально) свій блог у соцмережі, обговорюючи тему миру на Землі, використовуючи іменники ІІІ і ІV відмін.
*Написати допис у соцмережі «Голуб миру до нас прилетить», побажання чи алгоритм дій в різних ситуаціях життя; або провести соцопитування: думки людей щодо подій на Сході України (творче);
*параграф 37, ст.123, вправа 297(практичне).