Конспект уроку з використанням ІКТ на тему: "Свята в Україні"

Про матеріал

Тема уроку: Привітання зі святами. Написання листівок.

Свята в Україні.

Цілі уроку:

Навчальні:

формувати та розвивати загальнонавчальні вміння студентів(робота з підручником та роздатковим матеріалом, вміння працювати в різних режимах, вміння долати труднощі у вивченні англійської мови);

ввести в мовлення учнів лексичний матеріал з теми;

пригадати основні святкові дні України, яскраві обряди та звичаї, що прийшли до нас із далеких віків.

Практичні:

вдосконалювати навички аудіювання;

формувати навички монологічного та діалогічного мовлення з опорою на зразок, аудіювання та розуміння тексту;

розширювати потенційний вокабуляр учнів та їх загальний кругозір.

Розвивальні:

розвивати мовну здогадку; вміння логічно та послідовно викладати свої думки; знаходити необхідну інформацію в тексті.

Виховні цілі:

виховувати інтерес до вивчення англійської мови, зацікавленість і повагу до українських звичаїв і традицій, бажання зберегти їх і передати наступним поколінням;

виховувати культуру читання та культуру поведінки при спілкуванні.

Тип уроку: урок з використанням ІКТ

Методи: словесні, наочні.

Перегляд файлу

 

Тема уроку: Привітання зі святами. Написання листівок.

Свята в Україні.

Цілі уроку:

Навчальні:

  • формувати та розвивати загальнонавчальні вміння студентів(робота з підручником та роздатковим матеріалом, вміння працювати в різних режимах, вміння долати труднощі у вивченні англійської мови);
  • ввести в мовлення учнів лексичний матеріал з теми;
  • пригадати основні святкові дні України, яскраві обряди та звичаї, що прийшли до нас із далеких віків.

Практичні:

  • вдосконалювати навички аудіювання;
  • формувати навички монологічного та діалогічного мовлення з опорою на зразок, аудіювання та розуміння тексту;
  • розширювати потенційний вокабуляр учнів та їх загальний кругозір.

Розвивальні:

  • розвивати мовну здогадку; вміння логічно та послідовно викладати свої думки; знаходити необхідну інформацію в тексті.

Виховні цілі:

  • виховувати інтерес до вивчення англійської мови, зацікавленість і повагу до українських звичаїв і традицій, бажання зберегти їх і передати наступним поколінням;
  •  виховувати культуру читання та культуру поведінки при спілкуванні.

Тип уроку: урок з використанням ІКТ

Методи: словесні, наочні.

 

 

 

 

 

План уроку.

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Організаційний момент.

Good morning, dear children. You look very pretty today. You look very happy. It’s great! So, lets start our lesson. But mind the rules of the lesson.

 

  •                 Smile a lot
  •                 Communicate with classmates.
  •                 Enjoy reading.
  •                 Move and participate actively.
  •                 Be creative.

 

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Today we have unusual lesson. Look at the underlined letters of these words, name them and it’ll be topic of our lesson.

 

1. Christmas

2. Halloween

3. Ballon

4. Birthday

5. Decorating

6. Cake

7. Toys

8. Presents

 

Read the key word. What is it? Yes, it is «Holidays».

3. Контроль домашнього завдання.

4. Уведення в іншомовну атмосферу.

Look at the blackboard. You can see a lot of different words. Lets choose the words on the topicHolidays”.

ЛО: decorate, present, celebrate, house, costume, guest, pie, party cards, flowers, teacher, sweets, cake, gather together, pupil, traditional dinner, candle, national holiday, tradition.

 

II. Основна частина уроку.

1. Активізація та закріплення лексичного матеріалу. Виконання вправ (Робота у групах)

1) Let’s remember the rules of the working in groups.

  • Listen to the one who is speaking;
  • Work quietly in the group;
  • Respect the others;
  • Raise your hand if you wish to speak.

 

2) Let’s remind the names of the different holidays. Can you guess them?

 

F

H

K

Q

T

Y

U

N

I

C

D

F

C

M

G

H

K

E

L

P

Z

V

H

O

A

F

X

W

C

W

B

I

R

T

H

D

A

Y

E

M

S

C

I

H

A

F

C

E

T

G

U

T

S

E

L

E

B

A

H

A

W

O

T

R’

L

W

O

R

U

P

X

R

M

S

O

W

D

G

H

U

G

Y

A

D

W

H

T

Y

U

I

E

D

S

A

E

A

S

T

E

R

J

A

D

Y

E

L

D

E

N

V

K

Y

X

G

N

K

P

C

L

C

Key: New Year, Christmas, Easter, Victory Day, Halloween, Birthday, Mother’s Day.

3) Індивідуальна робота

Write the holidays into the next tables.

 

1.Christmas, 2.Easter, 3.St. Valentine’s Day, 4.Women’s Day, 5.New Year’s Day, 6.Victory Day, 7.April Fool’s Day, 8.St. Nicolas Day, 9.Labour Day, 10. Independence Day, 11.the Day of Defender of Ukraine, 12.Halloween.

Winter holidays

Spring holidays

Summer holidays

Autumn holidays

 

 

 

 

 

4) Match holidays to their dates.

 

1. Christmas

a) On the 9th of May

2. Easter

b) In March or April

3. St. Valentine’s Day

c) On the 1st of January

4.Women’s Day

d) On the 8th of March

5. New Year’s Day

e) On the 7th of January

6.Victory Day

f) On the 14th of February

Key: 1-e; 2-b; 3-f; 4-d; 5-c; 6-a.

2. Розвиток навичок аудіювання.

1) Before-listening activity:

  • Pumpkin [ˈpʌmpkɪn] - гарбуз
  • Candle [ˈkæn.dl̩] - свічка
  • Inside [ˌɪnˈsaɪd] - усередині
  • “Trick or treat” [trɪkɔːtriːt] - "гаманець або життя"
  • merry tricks [ˈmeri trɪks] - веселий обман
  • fir-tree [ˈfɜːr triː] - ялина
  • recite [rɪˈsaɪt] - декламувати

 

2) While-listening activity:

Pupils, listen to my short texts, guess what it is a holiday and fill a table.

 

  1. On this day sons and daughters visit their mothers and bring to them flowers and little presents. Children do the housework and cook some tasty dishes. (Mother’s Day)

 

  1. People put pumpkins on the window-sills. They draw eyes, a nose and a mouth on the pumpkins and put a candle inside it. The children go from house to house and say “Trick or treat”. They get money, sweets and cakes. (Halloween)

 

  1. In April there is a holiday for fun. It is on the 1st of  April. On that day children like to play jokes and tricks on other people. (April Fool’s Day)

 

  1. People over the world bring beautiful fir-trees to their homes and decorate them with bright toys and lights. Children have parties in their schools. They dance, sing and recite poems. (The New Year’s Day)

 

  1. There is one more popular holiday in spring. People celebrate it in April or in early May. It is always on Sunday. The people have Easter eggs and paskhas. (Easter)

 

3) Post-listening activity:

а) Fill a table “Holidays”.

 

 

Holidays

Mother’s Day

Easter

Halloween

The New Year’s Day

April Fool’s Day

Points

 

 

 

 

 

 

4.Розвиток навичок монологічного мовлення.

Speak about your favourite holiday.

My favourite holiday is ...

On this day we

I like to celebrate it with…

 

6. Розвиток навичок читання.

1) Before-reading activity:

holiday do we celebrate after New Year Day?

Ch: Christmas.

 

-little colored lights  [lɪtl̩ kʌləd laɪt s] - маленькі різнокольорові вогники

-stocking                   [stɒkɪŋ] -              панчоха

-roast turkey              [rəʊst tɜki] -          запечена індичка

-pudding                    [pʊdɪŋ ] -              пудинг

 

2) While- reading activity:

Написання листа другу

I see you know much about holidays in our country. But we got a letter from my English pen-friend. Let’s read it.

 

 

Hi, Ukrainian boys and girls.

My name is Betty. I’m from London. It is December and people in our country prepare for Christmas. We celebrate it on the 25th of December. People buy Christmas cards and send them to their relatives and friends. We also buy Christmas presents. People buy Christmas trees and put them in their living rooms. The children decorate Christmas tree with toys and little colored lights. There are beautiful Christmas decorations in the streets.

People say that at night Santa Claus puts presents into the stockings. Children usually hang them on their beds.

The traditional Christmas meal is roast turkey and Christmas pudding.

Before Christmas groups of singers go from house to house. They collect money and sing Christmas songs.

Welcome to our country on Christmas celebration.

 

Best wishes.

Betty.

3) Post- reading activity:

 

 

1. English people celebrate Christmas on the 7th of January.

 

 

2. People make or buy Christmas cards.

 

 

3. People buy Christmas trees and put them in their living rooms.

 

 

4. The traditional Christmas meal is roast chicken and Christmas pie.

 

 

5. Before Christmas, groups of singers go from house to house and sing Christmas songs.

 

 

Task 2. Complete the sentences.

1. It is December and people in England prepare for… .

2. People send Christmas cards to… .

3. They also buy… .

4. The children decorate Christmas tree with….

5. Santa Claus puts presents into… .

6. The traditional Christmas meal is …. .

 

7. Розвиток навичок діалогічного мовлення. (Робота в парах).

Make up the dialogue about Christmas.

 

P1: When do you celebrate Christmas?

P2:…………………………………………

P1: With whom do you celebrate Christmas?

P2:………………………………………..

P1: Do you like to celebrate Christmas?

P2:………………………………………..

 

8.  Додаткове завдання «В світі загадок»

Guess the English riddles.

  •                 She is tall, she is green,

Near we dance and sing.    (New Year Tree)

 

  •                 It’s blue by night,

By day it is white.  

It is cold and not dry,

It falls just from the sky.     (Snow)

 

  •                 Made of snow at and tall

Instead of head - a snowball.   (A snowman)

 

  • This is the season

When children ski,

And Father Frost

Bring the New Year Tree.    (Winter)

 

  • He comes at night

On New Year’s Day.

He brings presents

And go away.     (Father Frost)

 

III. Заключна частина уроку.

  1. Гра «Мікрофон»

What holidays do you know?

What is your favourite holiday?

 

2. Пояснення домашнього завдання.

  •                 7-9- В4 с123
  •                 20 – 25 речень - написати лист другу про улюблене свято.

 

3. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.

Our lesson is coming to the end. You have done well today. I give you excellent marks.

docx
Додано
5 лютого 2018
Переглядів
819
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку