Після уроку учні зможуть показувати на карті територію Франції, давати оцінку Французькій колоніальній імперії; називати причини та наслідки франко-прусської війни; висвітлювати основні напрями соціально-економічного і політичного розвитку Франції в останній третині ХІХ ст.;
Всесвітня історія
Клас 9 Дата Урок № 18
Франція у 1870 – 1900 рр. |
|
Мета уроку: |
показувати на карті територію Франції, дати оцінку, французькій колоніальній імперії; називати причини та наслідки франко-прусської війни; висвітлювати основні напрями соціально-економічного і політичного розвитку Франції в останній третині ХІХ ст.; давати характеристику визначним особистостям цього періоду. |
Тип уроку: |
комбінований урок |
Очікувані результати |
Після цього уроку учні зможуть:
|
Обладнання: |
підручник, карта, таблиця, мультимедійний проектор. |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель оголошує тему та основні завдання уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Співвіднесіть терміни і поняття.
А Монополія |
1 об’єднання підприємств однієї галузі. Учасники об’єднання укладають угоди щодо цін і розподілу ринків збуту, зберігаючи свою власність і комерційну самостійність |
Б Картель |
2 об’єднання підприємств, які втрачають будь-яку самостійність. Власники підприємств отримують акції на суму внесеного паю |
В Синдикат |
3 об’єднання підприємств різних галузей господарювання — торговельних фірм, банків, транспортних компаній, що перебувають під єдиним фінансовим контролем одного чи кількох підприємців |
Г Трест |
4 об’єднання підприємств, що виробляють однорідну продукцію. Учасники синдикату зберігають власність на засоби виробництва і виробничу самостійність, але втрачають самостійність комерційну. Вироблена продукція реалізується як власність синдикату через створену для цього контору |
Д Концерн |
5 це встановлення підприємцем або группою підприємців контролю над однією чи кількома галузями виробництва з метою збільшення прибутків і ліквідації конкуренції |
Відповідь: А 5; Б 1; В 4; Г 2; Д 3.
2. Співвіднесіть назви монополістичних об’єднань і місця їх розташування.
1 Рейн-Вестфальський кам’яновугільний синдикат |
|
Б Париж |
2 концерн Шнейдера |
В Кельн |
3 чавунний синдикат |
Г Ле-Крезо |
4 концерн «Крупп» |
Д Бірмінгем |
5 металургійний синдикат |
Е Лонгві |
6 електротехнічна кампанія «Сіменс–Шуккерт» |
|
7 трест «Портланд-цемет» |
|
8 автомобільна фірма «Рено» |
Відповідь: А 7; Б 8; В 1, 4, 6; Г 2; Д 3; Е 5.
3. Відновіть інформацію:
Дата |
Подія |
1864 р. |
??? |
??? |
Товариство жіночого виборчого права |
1868 р. |
??? |
??? |
Створення ІІ Інтернаціоналу. |
1896 р. |
??? |
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Третя республіка у Франції народилася в роки докорінних змін в Європі. Проте Наполеон ІІІ, як і раніше, вважав Францію найсильнішою європейською державою, здатною перемогти у будь-якій війні. Війна повинна була укріпити режим Другої імперії, тоді як у самій державі прогресивні сила вимагали встановлення республіки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Наприкінці 60-х років XIX ст. в імперії Наполеона III дедалі виразніше відчувалося наближення політичної кризи. Буржуазія відверто висловлювала невдоволення режимом, вимагаючи ширших політичних прав та можливості безпосередньо управляти державою. Падіння рівня життя і зростання податків викликали дедалі більшу стурбованість населення. У Франції наростав страйковий рух, посилювалося загальне невдоволення владою.
Карта «Франко-німецька війна 1870-1871 рр.»
Вчитель: Особливо постраждав престиж Другої імперії від невдалої зовнішньої політики уряду. Численні війни Наполеона III, як і короткозора зовнішня політика, не приносили відчутної вигоди країні і лише збільшували державний борг. Імперія втратила всіх своїх союзників і опинилася практично в повній політичній ізоляції.
Розуміючи це, Наполеон III і його наближені вирішили вдатися до випробуваного засобу відволікання громадян від внутрішніх проблем -нової війни. Успішні військові дії проти швидко міцніючої Пруссії піднімали б міжнародний авторитет Франції і водночас зміцнили б режим імперії. Розгром Пруссії надовго затримав би об'єднання Німеччини, а в цьому були зацікавлені як уряд, так і французька буржуазія.
Проте війни із Францією прагнула і Пруссія. Отто фон Бісмарк, канцлер Північнонімецького союзу, сподівався у ході переможної війни проти Франції не лише захопити її прикордонні території, але й домогтися остаточного об'єднання німецьких держав на чолі з Пруссією.
Робота з відео-матеріалами
Учні переглядають відеоролик «Франко-прусська війна» та роблять відповідні записи у зошиті за пунктами:
Вчитель: Як тільки в Парижі отримали повідомлення про Седанську катастрофу, на вулиці вийшли тисячі городян, вимагаючи повалення імператорської влади і створення уряду національної оборони. Вони прорвалися до будівлі парламенту, і під тиском збройного натовпу депутати були змушені проголосити Францію республікою.
Запитання на закріплення матеріалу:
1. Назвіть органи законодавчої влади.
2. Назвіть органи виконавчої влади.
3. Визначте тип державного устрою Франції.
4. Чи почали діяли демократичні свободи завдяки новому державним устроєм країни?
Робота з підручником
Учитель пропонує учням самостійно прочитати параграф підручника і заповнити порівняльну таблицю «Уряд Франції 1871–1900 рр.».
Помірні республіканці |
Радикали |
|
Внутрішня політика |
|
|
Скандали |
|
|
Зовнішня політика |
|
|
Робота з датами
1889 р. – споруджено Ейфелеву башту; А. Пежо розпочав випуск перших вітчизняних автомобілів;
1896 р. – за ініціативи П. Кубертена відновилося проведення Олімпійських ігор.
V. Закріплення вивченого матеріалу
А підкуп депутатів та урядовців для того, щоб уникнути відповідальності за розтрату грошей акціонерів у результаті фінансової афери |
|
2 панамський скандал |
Б судове свавілля відносно офіцера, вихідця з єврейської сім’ї |
3 справа Дрейфуса
|
В спроба організації політичного перевороту з метою відновлення монархії |
|
Д продаж орденів Почесного легіону |
Відповідь: 1 Д; 2 А; 3 Б.
А франко-російські переговори |
|
2 1883 р. |
Б вторгнення до Тунісу |
3 1887–1893 рр. |
В початок вторгнення до Індокитаю |
4 28 березня–28 травня 1871 р. |
Г час існування Паризької комуни |
|
Д прийняття Конституції Третьої республіки |
Відповідь: 1 Б; 2 В; 3 А; 4 Г.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 16 (підручник Гісема) та § 21-22 (підручник Осмоловського).