Даний урок продовжує роботу над змістом повісті казки «Конрад , або Дитина з бляшанки»; вчить учнів сприймати й аналізувати художній текст, формує моральні цінності учнів, добро, милосердя .
Тема уроку: Крістіне Нестлінґер. «Конрад, або Дитина з бляшанки». Незвичайність образу Конрада, риси його характеру. Конрад і його становлення у світі.
Мета уроку : навчальна: продовжити роботу над змістом повісті-казки «Конра, або Дитина з бляшанки»; вчити учнів сприймати й аналізувати художній текст, бути уважними до розвитку характеру персонажів, важливості окремих епізодів, деталей; виховна: формувати моральні цінності учнів, добро, милосердя у процесі вивчення художнього твору.
Тип уроку: урок-аналіз читацького сприйняття художнього твору.
Наочні засоби навчання: мультимедійна презентація, портрет К.Нестлінгер,
ілюстрації до твору.
Очікувані результати.
Учень(учениця): переказує близько до тексту зміст прочитаного твору;
характеризує образи персонажів у їхніх вчинках, ставленні до інших; висловлює власне судження щодо подій і вчинків героїв; розкриває специфіку їх зображення у прочитаному творі.
Епіграф: Ми всі родом з дитинства
А.де Сент-Екзюпері
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Презентація учнями власних малюнків, створених за казкою.
2. Завдання: Діти, перед вами лежать на столі різнокольорові кружечки, в які вписані пункти плану повісті – казки «Конрад, або Дитина з бляшанки», але вони перемішалися. Ваше завдання – встановити послідовність розвитку дії у творі.
(учні по черзі підходять до стола за кружечком із запитанням і розміщують його на дошці)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Робота з текстом твору
1.Бесіда за прочитаним:
- Що стало причиною появи посилки в домі пані Бертолотті?(любила робити
замовлення поштою, брати участь в різних акціях)
- Що було в тій посилці? Чи був з товаром супровідний лист?
- Чи зраділа героїня такому «сюрпризові»?
- Чи знала вона, напевно, що з цим має робити? (подумала , що настали
«чорні дні»)
- Яким незвичним способом з’явився хлопчик на світ?
( народився в бляшанці, в спеціальному живильному розчині)
- Коли і де народився хлопчик? ( 23.10.1967 року, місце народження -
невідоме)
- Як про всі ці дані дитини дізналася пані Бертолотті?
( з свідоцтва про народження, яке вручив їй хлопчик )
2. Конкурс на кращого оповідача (учитель демонструє слайди 1-7, учні переказують побачені епізоди повісті-казки)
3. Вчитель
- Чи Конрад був незвичною дитиною ? Наведіть факти на
підтвердження своїх слів?
4. Складання асоціативного грона на тему «Незвичайний Конрад»
-
5. Колективна робота з текстом
- Чому однокласники не любили Конрада?(занадто слухняний, «проклятий вискочка», «говорить тільки правду», дуже чемний , нікого не ображає)
- Як вчителька скористалася його ідеальністю?( призначила його своїм заступником)
- Яку саме мету вона переслідувала?( щоб доповідав їй про все)
- Чому Конрад не може змінитися?( бо його таким зробили. «Я не можу інакше!»)
- Чи намагається Конрад якось змінити своє ставлення до дітей і ситуації?
- Заради кого він готовий це зробити?(заради Кіті)
- Яка подія прискорила його зміни в ставленні до оточуючих( лист з вимогою повернути хлопчика справжнім батькам)
- Що вигадала пані Бертолотті та пан Егон , щоб у них не відібрали таку гарну дитину?( зробити його гіршим)
- Хто їм в цьому допомагав? (Кіті)
- В який спосіб вона це робила? (вчила лайливих слів, обмальовувати стіни, писати криві літери, намазувати кремом підлогу, колола його шпилькою, коли він робив щось не так, мама заохочували цукерками та поцілунками) )
- Чому справжні батьки Конрада були шоковані, коли його
побачили? ( Бо він був неідеальним, неслухняною дитиною)
6.Складання опорної схеми «Результати взаємин Конрада зі світом»
Закладено програмою |
Вплив неідеального світу |
Чемний |
Використовує лайливі слова |
Добрий |
Обрізав китиці з килимів |
Щирий |
Обмалював стіни в школі |
? |
|
7.Виразне читання (від слів «Конрад сидів на ящику сухого молока для немовлят…і до кінця)
8. Вправа «Обери позицію»
- Яким же насправді стане Конрад?
9. «Мозковий штурм»
- А хто ще з письменників , яких ми вивчали раніше або ви самостійно
читали, присвячував свої твори дитинству героїв?
( Марк Твен « Пригоди Тома Сойєра», Астрід Ліндгрен
«Пепі Довгапанчоха», Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика та ін.)
- Хто є героям цих творів ?
- Скільки їм років?
- Яким було їхнє дитинство?
- як ви думаєте, у кого з них було щасливіше дитинство? Чому?
10. Слово вчителя
Справді, героями цих творів є звичайні діти , з їх невгамовною енергією,
пустощами, щоденними дитячими турботами. У кожного з них було своє
дитинство. У когось щасливе, сповнене пригод, а у когось важке, голодне,
без батьківської любові та ласки.
ІY. Закріплення вивченого матеріалу
1. Обговорення епіграфів до уроку
2. Заключне слово вчителя.
Пишучи книги для дітей Крістіне Нестлігер добре розуміє, що бути
ідеальним в цьому неідеальному світі дуже складно, а декому навіть не під
силу. Але завжди можна знайти золоту середину: слухняним потрібно бути в
міру , бо "закладати" вчительці однокласників - це ще не значить бути
чесним і сумлінним, або якщо дуже хочеться морозива, то чому б його не
з'їсти; а батьки - вони хоч і мріють про ідеальну дитину, все ж люблять вас
такими як ви є. Тож прагнемо до ідеалу, не забуваючи, що ми особистість, а
не дитина з бляшанки.
Y. Домашнє завдання
1. Прочитати повість-казку Е.Е.Шміта «Оскар та рожева пані»