Тема уроку.Від усмішки йде до всіх тепло.В.О.Сухомлинський «Усмішка».
Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; шляхом інтерактивної навчальної діяльності розвивати уміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати власну думку, виділяти головне,розвивати мовленнєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв'язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання, коригувати мову учнів; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих., загальнокультурну компетентність
Очікувані результатати.
По завершенні уроку учні знатимуть:
умітимуть:
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, мікрофон, записи на дошці, лабіринт, кросворд, картки для роботи у парах, 5 стежинок, картки "Довідкове бюро", "Словознайченко", буклети "Усмішка", підручники.
Методи проведення:
- інтерактивна навчальна діяльність як форма особистісно зорієнтованої технології навчання;
- бесіда, робота в парах, гра «Продовж речення», «Мікрофон», «Лабіринт», метод «Прес», «Мозковий штурм».
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап.
- Організаційна підготовка учнів до праці.
- Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.
З’ясування емоційного стану учнів (графічно).
Давайте усмішку всім дарувати: і друзям, і гостям, дівчатам і хлоп'ятам. Хай радість злітає у небо, як птах, І добрі слова у всіх нас на устах.
Я дарую всім усмішку, гарний настрій, тепле слово.
. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати стежками. Навколо все так
красиво, що хочеться з'єднатися з природою.
Отже 1 стежка - стежка спостережень.
Вилучи зайве і отримаєш девіз нашого уроку ( корекційне завдання «Деформоване речення»)
Люодиндидвана потричичотири наєтьп'яться з шістьдобсімра (Людина починається з добра)
Комунікативна вправа «Мікрофон»
Добра людина - це та, яка...
Наше життя – це захоплюючий світ, бо …
Немає нічого цікавішого, ніж книга, бо читаючи книгу я….
Розгадати лабіринт:
си су млин кий
Ва ль хо сь
припущення.
II. Основний етап.
От ми вже опинилися на стежині спогадів.
Бесіда за темою уроку. (Використання методу «Мозковий штурм»)
- Що вам відомо про життя і творчість В.Сухомлинського?
- Ким він працював?
Підготовча частина для сприймання нового матеріалу.
* Кросворд
- Пригадайте назви творів Сухомлинського, які ми читали, і ми зможемо
дізнатися назву ще одного оповідання.
1 |
|
|
|
||||||||
2 |
|
|
|
|
|
||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
і. "Кінь..." (утік)
- Прочитайте слово по вертикалі і скажіть назву оповідання, яке ми будемо
сьогодні читати.
Оголошення теми і мети уроку
Повідомлення очікуваних результатів уроку.
ІІІ. Формуюча частина.
Опрацювання твору В.О. Сухомлинського „Усмішка"
1. Словникова робота. „Словознайченко". Читання „пірамідок" слів.
іде луг страх
дибає ціпок похмурі
оволодів повагом запитливо
барвистий тремтіла жайворонок
почимчикувала затьмарився насторожилася
2.Про що, на вашу думку, йтиметься в оповіданні з такою назвою?
Робота в зошиті: продовжити речення письмово –
На мою думку оповідання про …(зачитати свою думку)
3. Читання оповідання з передбаченням.
1 зупинка
2 зупинка
3 зупинка
- Поміркуйте, що буде після цієї зустрічі?
4 зупинка
Фізкультхвилинка
(Учні слухають пісню і виконують рухи)
Від усмішки хмарний день ясніш, Від усмішки засія веселка в небі. Поділись усмішкою щедріш, І вона не раз повернеться до тебе.
І тоді хмарок склика
В танець музика дзвінка
І на скрипці грає коник найніжніше...
Із блакитного струмка починається ріка.
Ну, а дружба починається з усмішки.
4. Читання оповідання комбінованим способом
а) читання вчителем до слів «… аж то бабуся, з ціпком старенька дибає».
Про кого дізналися з прочитаної частини твору? Де жила дівчинка? Кого зустріла по дорозі?
б) читання оповідання мовчки учнями до кінця.
Прочитати про зустріч дівчинки з бабусею.
в) читання оповідання вголос.
- Простежте за текстом, як і чому змінювався настрій дівчинки?
5.Аналіз структури тексту з елементами вибіркового читання шляхом застосування методу «Прес».
Коли відбувалися описані у творі події?
Прочитати опис травневого ранку.
Якою була дівчинка?Прочитати.
Що так її потішило? Яке бажання охопило? Кого зустріла спочатку?
Знайти опис діда.Що несла назустріч йому дівчинка? Чому змінився настрій дівчинки?
У чому головна думка оповідання?
Що автор схвалює, а що засуджує?
Знайдіть зачин і кінцівку?
6.Уточнення та доповнення матеріалу.
1.Робота в зошиті. Продовжити речення: Тепер я точно знаю, що це оповідання про…. (зачитати свою думку)
1. Гра „Абетковий суп".
- Витягнути з абетки літеру і придумати підсумкове речення на тему уроку, яке б
починалося з цієї літери.
- У першому абзаці прчитати односкладові слова.
У останньому абзаці прочитати найдовші слова.
7.Систематизація та узагальнення знань.
Усмішка
- Ось ми опинилися на останній стежинці - стежинці Підсумку.
ІV. Заключний етап.
1.Підведення підсумків.
-Що навчило вас це оповідання?
-Поміркуйте, до чого закликає нас автор?
2. Оцінювання учнів. Занесення результатів у картку успіху.
3.Пояснення д/з.
- Переказати оповідання так, ніби це сталося з вами.
4..Приведення організму у спокійний стан.
Корекційна хвилинка «А чи відомо тобі?»
Додаток
Усмішка. Вона нічого не коштує, але багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не збіднює при цьому тих, хто її дарує. Вона триває одну мить, а в пам'яті залишається інколи й назавжди. Ніхто не багатий настільки, щоб обійтись без неї, і немає такого бідняка, який не став би від неї багатшим. Вона створює щастя в домі, породжує атмосферу доброзичливості і слугує паролем для друзів.
Усмішка - натхнення для стомлених, денне світло для тих, хто поник духом, сонячний промінь для засмучених і найкращі ліки від неприємностей... І, незважаючи на це, її не можна купити, не можна випросити, не можна взяти у борг, ні вкрасти, оскільки вона сама по собі, нічого не варта, поки її не віддали!
Тому, я хочу віддавати свою посмішку тим, хто оточує мене, щоб їх життя було хоч трішечки кращим і світлішим.