Мета уроку: ознайомити учнів із ідейно-художнім багатством твору;розвивати навички сприйняття інформації на слух; розвивати навички порівнювати героїв з творів «Усмішка» та «Запах думки»; розвивати уміння виразно читати, переказувати, коментувати художній твір, висловлювати власні думки та враження; виховувати силу волі, кмітливість, здатність до дії, пошуків шляхів виходу із складної, незвичайної ситуації; виховувати життєлюбство.
Тема: Роберт Шеклі «Запах думки». Утвердження сили людської думки у
творі. Духовне й фізичне випробування Кліві.
Мета:
розвивати навички порівнювати героїв з творів «Усмішка» та «Запах
думки»;
розвивати уміння виразно читати, переказувати, коментувати художній
твір, висловлювати власні думки та враження;
виховувати життєлюбство.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
10)В останнє на планеті Кліві уявив у себе в руках смолоскип, яким він спричинив небачену досі тут пожежу (Так).
11)Кліві став телепатом (Так).
12) Поштмейстер врятував Кліві (Так).
2. Віднови події
Орієнтовний план
1. Негаразди з кораблем.
2. Аварійне приземлення на З-М-22.
3. Маленьке звірятко без очей та вух.
4. Поєдинок з пантерою.
5. Віч-на-віч із чотирма вовками.
6. Кущ та дятел.
7. Страшна пожежа.
8. Кліві — справжній телепат.
9. Дощ.
10. Порятунок Кліві.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1.Запитання за змістом твору
пантера-самиця
![]()
![]()

![]()
Кліві це двометровий кущ
Подивіться на малюнки і згадайте в кого перетворювався Кліві за допомогою сили думки.
|
Тварини |
Уявні перетворення Кліві |
Результат |
|
Пантера |
пантера-самиця |
пантера-відступила |
|
Вовки |
змія |
вовки відскочили |
|
Пантера і Вовки |
кущ |
Хижаки втратили інтерес |
|
Стерв’ятники |
труп |
У стерв’ятників з’явився апетит |
|
Пантера і вовки |
смолоскип |
Пантера й вовки втекли |
|
Всі тварини |
пожежа, бурхливе полум’я |
Повна перемога над тваринним світом |
|
Результат: «Він боровся з цією планетою за її правилами і переміг... Так і мало бути. Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?» |
||

4. Робота над схемою «Як працює думка Лероя Кліві?»

![]()

![]()
5. Випробування, які доводиться долати герою
На боротьбу за життя Роберт Шеклі відводить своєму герою всього три дні. За цей час він повинен випробувати:
Боротьбу зі страхом
Боротьбу з болем
Боротьбу з напругою і невідомістю
6. Якості, які допомагають вижити Кліві.
Йому допомагають такі якості, як: - врівноваженість і спокій (він не розгубився , коли побачив . що корабель потрапив в аварійне становище),
- дисциплінованість (Покидаючи зореліт, не забуває про сумку з поштою, яку не кидає навіть тоді, коли знаходиться в небезпечних ситуаціях),
- мужність і витримка (Намагається опанувати свої думки і не панікувати.),
- цілеспрямованість, (Старається зрозуміти закон виживання на незнайомій планеті.)
- Героя до останнього не покидає надія на спасіння. (Кліві старався відганяти від себе сумні думки й шукав укриття. «Найкраще було б десь зачаїтися, поки не прибудуть рятувальники».)
7.Слово вчителя.
Отже, завдяки врівноваженості, силі духу, терпінню, витривалості та любові до життя людина перемагає страх в оповіданні Роберта Шеклі.
Лерой Кліві зустрічає на чужій планеті звірів, їх безліч - це і вовки , і пантера, і інші. Вони незрозумілі - глухі і сліпі, але від цього не менш небезпечні.
Роберт Шеклі переносить свого героя у невизначене майбутнє. Ним може бути і сучасне наше життя. І, враховуючи те, що світ значно змінюється, стрімко розвивається наука, техніка, в природі відбуваються непередбачувані катаклізми, людина не може бути певна, що її чекає завтра. Звідси і надзвичайна напруга, яку відчуває герой у Роберта Шеклі.. У нього нема часу на розрахунок, у нього нема часу, щоб планувати свої дії.А тому він збирає волю, нерви в один клубок і включає те, що дано людині природою,що заздалегідь у людини завжди з собою – свій мозок. Людина має бути настільки розумною, що у лічені хвилини вона мусить співставити, осмислити, зрозуміти, прийняти рішення і перемогти. Звідси можна зробити висновок, щоЛерой Кливі зміг врятуватися лише завдяки силі свого розуму, так як людина, дійсно, істота розумна і може знайти вихід в екстремальній ситуації завдяки зусиллям волі і розуму.
8. Асоціативне гроно.
З перелічених якостей людей, відмітити ті, що притаманні Кліві.
Риси характеру героя - Відважний, відданий своїй справі (зберіг пошту), сильний духом, розумний, розвинена уява, спостережливий, винахідливий, кмітливий, цілеспрямований, оптиміст, телепат, любить життя, почуття гумору, уміє орієнтуватися в ситуації
Учитель. Ми з вами добре попрацювали, визначили риси характеру Кліві,
які проявляються в екстремальних умовах. А тепер спробуємо порівняти цей твір з вивченим раніше твором Рея Брекдбері «Усмішка».
Порівняння героїв – Тома (Р.Бредбері «Усмішка») і Кліві (Р.Шеклі «Запах думки»)
|
Том (Р.Бредбері «Усмішка») |
Спільні ознаки |
Кліві (Р.Шеклі «Запах думки») |
|
дитина |
|
дорослий |
|
Потрапив у незвичайну пригоду добровільно |
Потрапив у незвичайну пригоду через аварію. |
|
|
Діяв майже підсвідомо, підкоряючись натовпові. |
Діяв свідомо, обмірковуючи кожен крок |
|
|
Рятує залишки культури |
Рятує власне життя |
|
|
Конфлікт: між героєм і світом (Том і натовп городян) |
Конфлікт: Кліві та позаземна фауна |
|
|
«майбутнє людства» |
пересічна людина |
Учитель.
думки»?
ІV. Підсумок уроку
Учитель. Як ви гадаєте, чи можемо ми сказати, що Рей Бредбері і Роберт Шеклі показують нам якою повинна бути людина майбутнього?
(Так. Вони (автори творів) показують нам як повинна поводитись людина в надзвичайних обставинах).
Учитель. Наші дослідження показали, що завдяки таким творам ми зможемо подолати усі негаразди, і що ці твори є справжнім гімном людині і її розуму.
V. Домашнє завдання
ІІ рівень. Намалювати ілюстрації до твору.
ІІІ рівень. Скласти пам’ятку або написати лист-пораду тому, хто опинився у
надзвичайній ситуації.
ІV рівень. Написати есе «Мої роздуми над сенсом життя».
Учитель. Дякую усім за роботу на уроці.
![]()
![]()


![]()

-
Семеновських Оксана Ярославівна
02.05.2023 в 23:26
Супер! Дякую!
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Андрійчук Тетяна Ярославівна
11.05.2021 в 10:38
Дякую!
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Гурбан Людмила
07.04.2021 в 16:07
Дякую!
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Писаренко Олена Вікторівна
15.05.2019 в 04:21
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Показати ще 1 відгук