Конспект уроку зарубіжної літератури у 5 класі з використанням технології критичного мислення. Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика». Доброта і щирість головного героя Чарлі Бакета
Тема: Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика». Доброта і щирість головного героя Чарлі Бакета
Мета: вчити учнів характеризувати літературного героя, пояснювати його вчинки, визначати риси характеру; розвивати образне, критичне мислення учнів; виховувати моральні якості, життєвий оптимізм.
Обладнання: підручники,хрестоматія зі світової літератури, портрет Р.Дала , таблиця.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слово вчителя.
Цікава мандрівка сторінками твору Роальда Дала сьогодні закінчиться. На уроці ми зустрінемось із головним героєм – Чарлі Бакетом, спробуємо зрозуміти, завдяки яким рисам характеру він став переможцем на фабриці «Вонка».
І. Актуалізація знань та умінь учнів
1.Мозкова атака "Відгадай героя"
1. Він примусив своїх робітниць розгортати тисячі шоколадних батончиків.
(Пан Солт)
2. Він знайшов однодоларову банкноту. (Чарлі Бакет)
3. Він працюва на фабриці зубної пасти. (Пан Бакет)
4. Вона приліплювала на ніч до бильця ліжка жуйку. (Віолета Борегард)
5. Як пише автор, "його лице нагадувало потворну грудку тіста з маленькими смородинками очей". (Августус Глуп).
6. Він був обвішаний іграшковими пістолетами й автоматами (Майк Тіві)
2. Асоціативний кущ. За першими літерами імені головного героя повісті-казки записати слова – асоціації, які виникли під час читання твору.
Ч- чарівність.
А –активність.
Р- радість.
Л- любов до близьких.
І- інтерес.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слово учителя. Ми уже знаємо, що переможцем у мандрівці шоколадною фабрикою став Чарлі. Чому саме він, яким було його життя, мрії, завдяки яким якостям він переміг зараз спробуємо розібратися.
1. Життя родини Бакетів.
2. Метод «Спрямоване читання й міркування»
Перечитайте самостійно розділ 10 де говориться про те як Чарлі знайшов долар виділіть у тексті дієслова, які передають душевний стан хлопчика в цей момент.
Про що він думав у ці хвилини?
3.«Павутинка дискусії»
Чарлі знаходить банкноту і купляє собі шоколад за 10 центів. Як ви вважаєте чи мав він моральне право в той час, коли родина голодувала купити шоколадку? Відповідь аргументуйте.
Засуджуєш чи співчуваєш? |
Виправдовуєш |
Не маю конкретної позиції |
4 . Творче завдання.
Прочитайте цитати з тексту і визначте риси характеру, які вони розкривають в образі Чарлі.
Цитата з тексту |
Риси характеру |
«Ідучи вранці до школи, Чарлі бачив у вітринах крамничок цілі стоси величезних шоколадних плиток. Він зупинявся й дивився на них, притискаючись носом до скла і стікаючи слиною» |
|
«Чарлі Бакет міг відчути смак шоколаду єдиний раз на рік, на свій день народження» |
|
«Ох,як же йому подобався цей запах! І як же він прагнув потрапити на фабрику й побачити, що там усередині». |
|
«Не минуло й півхвилини, як батончик зник у горлі. Хлопчик ледве дихав, але відчував неймовірне, величезне щастя» |
|
«Чарлі взяв,здер обгортку… і раптом.. з-під обгортки… блиснуло золотим сяйвом. Серце в нього завмерло». |
|
«-Яке ж це чудо!- прошепотів Чарлі. - Який чудовий смак! Правда, дідуню?» |
|
«Чарлі витріщився на містера Вонку. Дідунь Джо роззявив рота, намагаючись щось сказати, але не міг видушити і словечка». |
|
«-Боюся, мама з нами не піде,- сумно сказав Чарлі» |
|
2. Озвуч картинку. Вислови емоції, які пережив Чарлі
Запитання для обговорення
1. Яке рішення прийняв Вонкі під кінець екскурсії?
2. В чому проявляється щирість героя, порядність і совісність?
щирий, любить рідних
добрий
товариський
ввічливий
відвертий
долає голод і бідність
порядний
Слово вчителя
- Підходить до завершення наша подорож по сторінках чудової повісті «Чарлі і шоколадна фабрика» Я переконана, що ви зрозуміли, як важливо бути ввічливими, нести усім любов та доброту, піклуватися про стареньких, шанувати батьків. І нехай цей твір стане вам у пригоді.
ІV. Рефлексія.
Чарлі
Бідний, чесний.
Голодує, мріє, сподівається.
Має родинну любов і підтримку.
Переможець
V. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
VI. Домашнє завдання.
Попівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.
Роальд Дал
«Чарлі і шоколадна фабрика»
Доброта і щирість
головного героя
Чарлі Бакета
Підготувала
учитель зарубіжної літератури
Попівської загальноосвітньої
школи І-ІІ ступенів
Михальська Наталія Олексіївна