Конспект уроку "Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць. Зміст по¬нять «більше на...», «менше на...»." для 1 класу
Тема. Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць. Зміст понять «більше на...», «менше на...».
Мета: формувати поняття про відношення різницевого порівняння; актуалізувати поняття стільки ж; ознайомити з поняттями більше на кілька одиниць і менше на кілька одиниць, вчити співвідносити малюнок зі схемою та виразом; закріпити правило різницевого порівняння; закріпити знання переставного закону додавання та вміння його застосовувати при додаванні меншого числа до більшого; закріпити знання взаємозв'язку арифметичних дій додавання і віднімання, навички додавання і віднімання чисел;
розвивати математичне мовлення, пам’ять, спостережливість, увагу, логічне мислення;
виховувати культуру письма, інтерес до навчання, любов до природи, тварин, бажання допомагати їм, берегти все живе навколо.
Обладнання: плакат з геом. фігурами, знаки «>», «<», «=», зразок цифри 6, малюнки тварин, зимового лісу (презентація).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Гарно й зручно ми сідаємо
Щось нове завжди вивчаємо
Те, що вчили - пригадаємо
Будь уважним, починаємо
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Що ви бачите на дошці?
- Як ці зображення можна назвати одним словом?
- Під яким номером зображено квадрат? прямокутник? трикутник? п’ятикутник? шестикутник?
2. Усне опитування.
- Порахуйте від 1 до 10 і навпаки.
- Назвіть наступне і попереднє число до числа 2,4,5,6.
- Назвіть сусідів числа…
3. Порівняння чисел (запис на дошці)
6 > 3 8 > 6 6 = 6 5 < 9
- Яка цифра найчастіше повторюється в цих нерівностях?
4. Каліграфічна хвилинка
Письмо цифри 6. (вивішую зразок цифри 6 на дошці)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Сьогодні ми підемо з вами в подорож в зимовий ліс.
- Яких тварин можна побачити взимку у лісі?
(Діти дають відповіді, а вчитель показує слайди)
- Ці тваринки допоможуть нам знайти у лісі найгарнішу ялинку.
ІV. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
- Скільки лисичок намальовано?
Скільки зайчиків ховається від лисичок?
Встановіть пари.
Скільки лисичок залишилось без пари?
На скільки зайчиків менше, ніж лисичок?
На скільки лисичок більше, ніж зайчиків?
- Як знайти на скільки більше чи на скільки менше одне число, ніж друге?
Щоб знайти на скільки більше чи на скільки менше одне
число за інше, треба від більшого відняти менше.
- Як знайти на скільки зайчиків менше, ніж лисичок, а лисичок більше, ніж зайчиків?
(Вчитель записує вираз на дошці, а учні в зошитах.)
Скільки вовків намальовано?
Скільки білочок сидить на сніжку?
Встановіть пари.
Скільки білочок залишилось без пари?
На скільки вовків більше, ніж білочок?
На скільки білочок менше, ніж вовків?
- Як знайти на скільки вовків більше, ніж білочок, а білочок менше, ніж вовків?
- Треба від більшого відняти менше. - Запишіть цей вираз в зошитах.
(Вчитель записує вираз на дошці, а учні в зошитах.)
ФІЗХВИЛИНКА (математична)
- Тваринкам дуже сподобалося, як ви працювали. Тому вони показали нам найкращу ялинку у лісі.
(Вчитель розкриває крило дошки, за яким схована ялинка.)
- Яке свято наближається? (Новий рік)
- У наших домах незабаром з’являться ялиночки. Хай вони будуть штучні, щоб всі живі залишилися у лісі та радували всіх мешканців лісу.
- Дивіться, яка надзвичайна в нас ялиночка?! Давайте прикрасимо її для тваринок і залишимо у цьому чарівному місці. А допоможе нам наступне завдання. Ми повторимо таблиці додавання і віднімання 2.
- Спочатку треба розв’язати вирази, знайти на столі іграшку з таким числом, як відповідь, а потім – прикрасити ялинку.
3+4=7 8+1=9 6+2=8
10-5=5 0+2=2 6-0=6
(Діти виконують завдання і прикрашають ялинку.)
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Ось і закінчується подорож … Зачекайте. Дивіться які подаруночки нам залишили тваринки за те, що ми залишили для них прикрашену ялинку.
- Це незвичайні рукавички – із завданням.
(Вчитель роздає учням малюнки з рукавичками.)
- Яка фігура на рукавичці зайва? - Чому?
- Які многокутники на узорі рукавички?
- Встанови пари «трикутник – квадрат».
Скільки на узорі трикутників?
Скільки квадратів?
Скільки трикутників залишилося без пари?
На скільки трикутників більше, ніж квадратів?
На скільки квадратів менше, ніж трикутників?
Як про це дізналися?
- Молодці! Ви дуже добре працювали сьогодні на уроці.
V. РЕФЛЕКСІЯ
- А тепер покажіть мені, чи все зрозуміло було на цьому уроці.
Для цього розфарбуйте пальчик на рукавичці: зелений– було все зрозуміло, червоний – не зрозумів нічого.