Конспект уроку "Звертання. Розділові знаки при звертанні"

Про матеріал
Конспект уроку української мови в 7 класі спеціальної школи (для дітей з інтелектуальними порушеннями) .Тема уроку "Звертання. Розділові знаки при звертанні" (підручник І.М. Сидоренко "Українська мова" 7 клас, 2000 р.)
Перегляд файлу

Урок української мови     7 клас

 

Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Мета:

формування життєвих компетентносатей:

- комунікативна: свідоме використання правильних форм звертань у спілкуванні

- здоров’язберігаюча: слідкувати за поставою під час сидіння за партою

- соціальна: слухання, виявлення зацікавленості, висловлювання власних думок чітко та ввічливо

- вміння вчитися: вміння уважно слухати виклад матеріалу, здатність аналізувати, оцінювати отриману інформацію.

 

формування навчальних компетентностей:

- формувати уявлення про звертання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розставляти розділові знаки у реченнях, ускладнених звертаннями;

- сприяти розвитку уваги, пам’яті, логічного мислення, усного й писемного мовлення; - збагачувати словниковий запас; 

- виховувати в учнів самостійність, бажання творчо працювати, шанобливо ставитися до рідного краю.

 

Тип уроку: комбінований

Обладнання: презентація, ноутбук, підручник (І.М. Сидоренко «Українська мова» 7 клас, 2000 р.)

 

Перебіг уроку

І. ППП

1.  Вправа «Побажання»

- Добрий день, (ім’я) …., я бажаю тобі ….

 

2.  Вправа «Мій настрій»

https://i.pinimg.com/564x/e1/ea/35/e1ea35147a8cd16e4e86320e6e2f09d5.jpg https://i.pinimg.com/564x/96/a6/b1/96a6b1896a472cc206217ec0abb9b698.jpg

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Так чи ні»

         Речення виражає закінчену думку.

         В кінці речення ставиться кома.

         В реченні є головні та другорядні члени.

         Підмет і присудок – це другорядні члени речення.

         В реченні можуть бути однорідні члени.

         Між однорідними членами речення ставиться тире.

 

2. Перевірка домашнього завдання (вправи)

 

ІІІ. Основна частина уроку

1. Повідомлення теми, задач уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Тема ця для хоч і нова, та дуже цікава.

Будуть в нас нові слова,буде і забава.

І в скарбничку вашу власну до цієї теми

мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо

та на довго в пам’яті збережемо.

 

2. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

А) Пояснення вчителя

- Звертання – це слово або група слів, що називають особу, а іноді  - неживий предмет, до якого звертається мовець.

- Звертання не виступають членами речення.

- Найчастіше звертання виражаємо іменником у Кл.в. (закінчення  -е, -є, -о, -у,- ю).   

  Іноді – іменником в Н.в.

 

Б) Орфографічний практикум (усно)

- Подані слова поставити у формі звертання.

 

Край, пісня, річка, прапор, Київ, людина, зоря, мати, батько, країна, земля, Україна.

 

В) Мовний практикум (усно)

- В усному мовленні звертання виділяється інтонацією та паузою.

 

- Прочитати речення, виділяючи голосом звертання. 

         Живи, Україно, живи для сили і краси.

         Ти у світі одна, Батьківщино моя.

         Вітчизно! Тобі моя пісня дзвінка.  

         Горнусь до тебе, Україно.

         Україно, я для тебе на світі живу.

         Любіть свою Вітчизну, діти.

Г) Мовне дослідження

- Прочитати речення, визначити в них звертання. Де стоїть звертання в кожному реченні? Які розділові знаки є при звертанні?

 

1. Мати-Україно, ти одна у нас!

2. Україно! Ти для мене диво!

3. Любов до тебе, Україно, найкращий в світі оберіг.

4. Добридень тобі, Україно моя!

 

- На письмі звертання виділяємо комами або знаком оклику:

  1. Зв, р….
  2. Зв! Р….
  3. Р…, зв, ….
  4. Р…., зв.

 

Д) Пунктуаційний практикум (письмово)

- Списати, підкркслити звертання, поставити розділові знаки.

 

1. Слався наш народе слався в слові і піснях! 2. Ми чуємо Дніпре твій голос могутній! 3. Народе мій ти дав життя мені і серце дав, щоб вірити й любити! 4. Земле моя всеплодющая мати! 4. Люди любіть свою землю! 5. Ти Батьківщино нам люба й дорога! 6. Ти земле наша рідная святая!

 

3. Фізхвилинка

 

ІV. Корекція і закріплення знань

Тестові запитання

1. Звертання

         а) називає того, до кого звертаються;

         б) називає того, хто звертається;

         в) виражає ставлення мовця до висловлюваного.

2. У реченні звертання

         а) є головним членом речення;

         б) є другорядним членом речення;

         в) не є членом речення.

3. На письмі звертання виділяються

         а) лапками;

         б) тире;

         в) комами або знаком оклику залежно від інтонації.

4. Знайдіть речення із звертанням (розділові знаки пропущено).

   А. Мама купила мені подарунок.

   Б. Ми повинні любити рідну мову.

   В. Наша мово ми тебе любимо.

 

V. Підсумок уроку

  1. Рефлексія «Незакінчене речення»

Я дізнався(лася)…

Я навчився(лася)…

Я відчув (ла) труднощі…

Я не вмів(ла), а тепер умію…

 

  1. Самооцінювання

 

VІ. Домашнє завдання

Для учнів з вищим рівнем знань:

  - вивчити правила (ст. 34 – 35)

  - ст 37 впр. 114

Для учнів з нижчим рівнем знань: списати (обвести по контуру) речення.

 

 

 

 

docx
Додано
18 березня
Переглядів
414
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку