Конспект уроку розроблений у віршованій формі, запланований для тематичного дня "Сонячний". Тема уроку: "Закріплення звуків [с], [с′], вивчення букви Сс. Формування аудіативних умінь. Звуко-буквені зіставлення."
Тематично-інтегрований день «Сонячний»
Розробка віршованого уроку навчання грамоти( читання)
у 1 класі
Тема: Закріплення звуків [с], [с′], вивчення букви Сс. Форму-
вання аудіативних умінь. Звуко-буквені зіставлення
Мета: формувати ключові компетентності:
комунікативну компетентність: здатність сприймати, розуміти і
відтворювати сприйняту (на слух чи під час читання) інформацію;
здатність використовувати знання про мовні одиниці та явища в
процесі усного і писемного мовлення;
соціокультурну компетентність: формувати загальнокультурний
розвиток молодших школярів, сприяти адаптації їх до життя в
соціальному середовищі;
компетентність — уміння вчитися, яка виявляється в оволодінні
молодшими школярами загально-навчальними вміннями і навичками,
здатність організовувати свою навчальну діяльність, а також у сформо-
ваності почуття відповідальності за виконуване завдання.
Формувати предметні компетентності:
- ознайомити учнів із буквою Сс, її назвою та звуковим значенням;
- формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи;
- вчити читати склади, слова з новою буквою;
- вдосконалювати навички звукового аналізу слів;
- розвивати звязне мовлення, фонематичний слух;
- виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрація сонечка, промінчики,буквар,
букви С,с, картки із зображенням лиса і лося, таблиця
складів, фішки для звукового аналізу.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Любі дітки, підніміться, кругом себе оберніться,
Подивіться у віконце й посміхніться всі до сонця.
Ясне сонечко проміння посилає щедро в клас
І сьогодні на навчання дуже проситься до нас.
Чи дозволите йому ви до нас в гості завітати?
Тоді будемо сьогодні «День Сонячний» святкувати.
А щоб сонце зрозуміло, що ви дітки всі старанні,
Промінців йому добавлять вами зроблені завдання.
( У дітей на партах промінці і хто виконує завдання, той кріпить до сонечка промінець.)
ІІ. Мовленнєва розминка
А тепер, у цю хвилинку, мовну проведем розминку.
Са – са – са - глянь яка краса.
Со – со – со – сонечко прийшло.
Сі- сі – сі – раді ми усі.
Ас – ас – ас – буде вчитись класс.
ІІІ. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
1. Розучування скоромовки
Язичок щоб був наш вправним,
скоромовку вивчим гарно.
Сонечко сіно старанно сушило,
а слоненятко солому носило.
(Кращий читець прикріплює промінець сонечку.)
Скажіть мені швиденько, бо слухали ж гарненько,
Який звук найчастіше ви чули у словах?
2. Читання вірша с. 74
Вірш тепер ми прочитаємо, його героя відгадаємо…
Наступне вам даю завдання,
Який звук в слові лис останній?
Ще раз потрібно звук нам цей назвати,
Як він утворюється з'ясувати.
( Діти з'ясовують, що під час вимови цього звука кінчик язика впирається в нижні зуби, які створюють перешкоду на шляху струменя повітря. Це твердий приголосний звук.)
Ви ще раз віршик пригадайте і відповідь швиденько дайте.
- Що сонечко зробило? (сіло)
- Назвіть у цьому слові перший звук.
- Чим відрізняється вимова звука цього?
(Діти з'ясовують, що під час вимови цього звука зуби і язик залишаються в тому самому положенні, але губи розтягуються. Це приголосний м'який звук.)
3. Гра «Упізнай звук»
Тепер вам пропоную в гру пограти
І у словах ці звуки відгадати.
Сир, коса, сіль,роса, сосна, колосок, сіно, сім, осінь.
4. Звуковий аналіз слів за предметними малюнками
До сонечка погрітись прийшли звірі
І вас вони гарненько попросили,
Аби змогло їх сонечко зігріти,
Аналіз звуковий треба зробити.
Тож покажіть хто в цьому молодець?
Хто подарує сонцю промінець?
IV.Ознайомлення з буквою Сс
Сонечко до нас прийшло з небес,
Принесло з собою букву Сс.
І від того воно краще сяє,
Бо ці звуки його буква позначає.
Тож букви ці прошу запам'ятати,
Малу й велику між собою порівняти.
( Діти з'ясовують, що букви схожі за будовою, а
відрізняються лише розміром)
Тепле сонечко, всміхнись, твоя буква ес дивись -
Ніби бублика бочок, наче місяця ріжок.
V.Фізкультхвилинка
VІ. Робота за букварем (с. 74-75)
1. Бесіда за сюжетним малюнком
- Кого ви бачите на малюнку?
- Що зробили лис і місяць.
- На чому вони сидять?
- Якими фарбами зобразив художник лиса і місяць?
2. Читання прямих і обернених складів, поданих у «променевій» таблиці, читання буквосполучень
Потрібно сонечко нам ще раз привітати,
Склади для нього дружно прочитати.
3. Читання тексту з малюнками
Читацькі навички свої продемонструйте
І сонечку промінчик подаруйте.
4. Робота над предметними малюнками, поданими у віночку
5. Читання стовпчиків слів з опорою на злиття:
со, си, са, ли
6. Читання та аналіз тексту «Зустріч з лисом»
за А. Давидовим.(с. 75)
Хотіло наше сонце сумувати,
Бо зовсім не могло воно читати.
Та біля нас воно розвеселилось,
Усі склади з нами читать навчилось.
Тепер ми сонечку повинні показати,
Як слухать текст, а потім відповідь давати.
( Читання тексту вчителем)
- Яку пору року описано у тексті?
- Хто побачив лиса?
- Що він робив?
- Чи вдалося йому дістати мишку?
- Який фрагмент тексту зобразив художник?
7. Гра «Розвідники»
Чи уважні діти в нас навчаються,
Скільки разів слово лис стрічається?
VІІ. Підсумок уроку
Сонечко хоче у вас запитати,
Чи гарно із ним вам було працювати?
Яку букву сьогодні ми з вами вивчали?
Які звуки у мові вона позначає?
Хто активно завдання виконував ці?
Чи сподобалось вам дарувать промінці?
Гра «Ланцюжок слів»
Як вивчили букву тепер покажіть,
Слова, що на с, ланцюжком всі назвіть…
Ви були молодці й працювали уміло,
Тож тепер відпочити на перерву йдіть сміло.