Тема: Трагедія долі героїні поеми Т.Г.Шевченка „Катерина”
Епіграф уроку: ... Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Т.Г.Шевченко
Мета: продовжувати вчити аналізувати художній твір, характеризувати образи; повторити поняття про типовість, ліричні відступи, поему; розвивати аналітичне мислення і мовлення; виховувати інтерес до творів Т.Г.Шевченка, доброту, уважність до оточуючих, інші моральні якості
Хід уроку:
-
Організаційний момент
-
Перевірка домашнього завдання (зміст поеми „Катерина”)
Завдання диференційованого типу:
-
записати імена героїв поеми (низький рівень);
-
скласти план до поеми (середній рівень);
-
визначити тему поеми (достатній, високий рівень).
Перевірка індивідуальних завдань:
-
отже, складемо загальну картину того, над чим будемо працювати.
-
назвіть діючих осіб поеми.
-
які події ви вважаєте головними у творі?
-
як би ви визначили тему поеми?
-
Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:
-
зверніть увагу на протиріччя між темою поеми та словами Т.Г.Шевченка, винесеними в епіграф уроку. Хто ж або що стало причиною того, що „мати з дитяточком малим” зазнала такого лиха? Протягом уроку спробуємо відповісти на це питання.
-
для чого нам потрібна така робота на уроці?
Визначення завдань і мети уроку.
-
Сприймання та усвідомлення нового матеріалу:
Слово вчителя:
-
Думаю, ви погодитеся, що людина завжди перебуває під впливом оточуючих, ухвалює рішення, зумовлене багатьма обставинами. Так і Катерина, зважившись на самогубство, не була цілком самостійною у своєму рішенні. Її до цього несвідомо, але все-таки підштовхнули інші. Саме про цих героїв поеми ми поговоримо.
1.Москаль – офіцер
Пояснення мотивів вчинків героя:
- що поганого зробив москаль-офіцер?
-
Катерина закохана, тому не судить про нього об’єктивно. Спробуємо визначити, про що нам „говорить” ставлення москаля до Катерини та Івася (зачитування цитат):
-
«Жартуючи кинув Катрусю москаль.»
-
«…москалі — чужі люде
Роблять лихо з вами.
Москаль любить жартуючи,
Жартуючи кине;
Піде в свою Московщину,
А дівчина гине»
-
«А він коня поганяє,
Нібито й не бачить.»
…"Дура, отвяжися!
Возьмите прочь безумную!"
…"Возьмите прочь! Что ж вьі стали?
«…Утік!.. нема!.. Сина, сина
Батько одцурався!»
-
які риси характеру продемонстрував офіцер?
-
можливо, його вини тут немає, адже Катерина сама знала, на що йде, а він є жертвою Катерини? Доведіть свою думку.
Моделювання ситуації:
-
чи міг би цей твір закінчитися щасливо? За яких обставин?
Висновки:
Відповідальність повинні нести обидва – як мати, так і батько.
2. Селяни
-
у чому суть вини селян? (Жорстокість, глузування над покриткою).
-
«Де ж ті люде, де ж ті добрі,
Що серце збиралось
З ними жити, їх любити?
Пропали, пропали!»
-
«Отаке-то на сім світі
Роблять людям люде!
Того в'яжуть, того ріжуть,
Той сам себе губить...»
-
можливо, Катерині так не пощастило із сусідами й це поодинокий випадок?
-
послухаємо повідомлення про становище покриток у селі і ставлення до них оточуючих.
Повідомлення учня.
-
отже, випадок із Катериною типовий: таке ставлення до жінок-покриток звичне.
-
а чи є щось позитивне в цьому?
-
а яким є ставлення Шевченка до подібних Катерині? Зачитайте його слова. До речі, як називаються висловлювання авторської позиції щодо описаних подій у поемі? (Ліричні відступи)
-
висловіть власну думку щодо цієї проблеми.
3.Батьки
Формулювання учнями проблемних питань:
-
які запитання ви могли б поставити для висвітлення мотивів поведінки батьків Катерини?
-
що їх може виправдати? (І батько, і мати – самі жертви громадських забобонів: „...та не чули вже тих речей ні батько, ні мати.”)
4.Катерина
Елементи літературного суду:
-
як можна оцінити поведінку Катерини-дочки і Катерини-матері? Знайдіть докази звинувачення та аргументи на її захист.
Варіанти доказів звинувачення та захисту:
Звинувачення
|
Захист
|
Необачна, довірлива
|
Палко кохала москаля
|
Не послухала пересторог батьків
|
Довіра до коханого
|
Покинула сина
|
Відчай, втрата сенсу життя
|
Ототожнення себе з героєм:
-
а як би ви вчинили на місці Катерини?
Аналіз картини Тараса Шевченка „Катерина”
-
ставлення автора до своєї героїні краще допоможе зрозуміти однойменна картина.
Учням пропонується розглянути картину, звернувши увагу на її композицію (Катерина у центрі між селянином і офіцером, над нею – сонячне світло (німб), подібність до ікони із зображенням Божої Матері )
-
Підсумки уроку:
-
висловіть враження від почутого на уроці одним реченням.
-
Диференційоване домашнє завдання:
Дайте відповідь на запитання:
-
що хотів сказати Т.Г.Шевченко своєю поемою „Катерина”?
Високий рівень – у формі твору-речення
Достатній рівень - у вигляді звичайного висловлювання
Середній рівень - процитувати статтю підручника