Конспект заняття
Дата проведення: 19.11.19
Вікова група: старша
Розділ програми: звукова культура мовлення з елементами грамоти
Вид заняття: тематичне
Тип заняття: фронтальне
Тема: ЗВУК [ М ], БУКВА М.
Програмовий зміст:
Корекційно - розвиваючі завдання:
- розвивати фонематичний слух;
- розвиток слухової уваги, мислення;
- розвиток зорово-просторового гнозиса;
- розвиток дрібної моторики;
Корекційно - навчальні завдання:
- познайомити з артикуляторно - акустичною характеристикою звуку [М], графічним зображенням букви М;
- продовжувати формувати поняття «звук», «буква»;
- закріпити поняття «голосний», їх умовні позначення;
- дати нове поняття «приголосний», «дзвінкий» звук, умовні позначення, уміння розрізняти їх на слух;
- дати уявлення про те, що приголосні звуки можуть бути тверді;
Корекційно - мовленнєві завдання:
- закріпити вивчені звуки і букви А, У,О, И, І;
- вправляти у розрізненні на слух голосних та приголосних звуків;
- вправляти у розрізненні на слух твердих приголосних,
- вправляти у визначенні позиції звуку в слові;
Корекційно - виховні завдання:
- виховувати вміння слухати товариша;
- виховувати самоконтроль за своєю мовою;
- виховувати охайність у зошитах.
Матеріал:
Розвиваюче середовище: навчальна зона
Демонстраційна наочність: букви, предметна картинка, картка: голосно – тихо, «сходинки», схема «звук», «буква», графічне зображення букви М, буква М у образі;
Роздавальний матеріал: зошити, олівці прості і кольорові, д\г «Звукова доріжка»,
Художнє слово: вірш про букву М, вірш для пальчикової гімнастики, фізхвилинки
Хід заняття.
I. Організаційний момент
1. Ранкове привітання.
2. Сяде той, чиє ім’я починається зі звуку А К Д …
II. Основна частина.
1. Діти, які букви ви вже знаєте? (А У О И І) – показ букв
- Які це звуки? (голосні)
- Чим позначаються на письмі? (кружечком)
Діти, назвіть картинки.
2. Визначить спільний звук. ( [М] )
д\г «Уважні вушка» - назвати спільний звук
3. Промовляємо звук: голосно – тихо, «сходинки» - наочність
4. Артикуляційна характеристика звуку «М»:
- коли ми вимовляємо звук «М» : легко співається, є перешкода у роті, що заважає?
( є перешкода, верхня і нижня губа зімкнені)
- Діти, звук «М» – який приголосний чи голосний? Якою фішкою ми позначаємо приголосний твердий звук? (рисочкою)
Акустична характеристика звуку:
Послухайте, голосок працює чи ні? Який звук дзвінкий чи глухий?
(ще раз повторюємо положення органів артикуляції).
5. д\г «Регуліровщик» - логопед називає звуки, склади, слова, як що є звук «М», діти піднімають відповідну фішку.
М И Б В М А; ма, ок, мо, ум , ву, бі, ми
в словах: мак, лимон, дим, самовар, мати, ваза, Маша, махає, миша
6. д/г «Де знаходиться звук у слові» (визначення позиції звуку «М» у словах):
мати, самовар, мак, лимон, сом, мавпа, сумка мох, сам, машина, замок, гном, музика , альбом, дим – «звукова доріжка»
Фізхвилинка: Железнови
Закріплення поняття «звук», «буква»
- Діти, з яким звуком познайомились ? «М».
- Що таке буква? (символ звуку «М»)
7. Знайомство з буквою М:
- На що вона схожа?- ейдетика - картинки
8. Вірш про букву М: Букву "М" зуміли діти
Дуже легко утворити.
Паличка та паличка,
А посередині галочка
- З яких частин складається буква? (2 великі палички, 2 маленькі)
9. Викладання букви з паличок.
Написання букви пальцем в повітрі.
Пальчиковая игра: Олівець в руці катаю,
В праву руку я візьму,
В ліву я перекладу.
Поміж пальців покатаю,
Неодмінно кожен палець
Будь слухняним я навчу.
Показати зразок, як правильно писати букву.
10. Робота в зошитах: друкування букви в зошитах; розмалювати букву.
III. Заключна частина.
Рефлексія: З яким звуком познайомились ? Який це звук? З якою буквою?
Що найбільше сподобалося? Повісимо букву М на «Букварик».
Конспект заняття
Дата проведення:
Вікова група: старша
Розділ програми: звукова культура мовлення з елементами грамоти - 2
Вид заняття: тематичне
Тип заняття: заняття гра
Тема: ЗВУК [ М ], ЛІТЕРА М
Програмне зміст:
Корекційно - розвиваючі завдання:
розвиток:
- слухового уваги, мислення;
- фонематичного слуху;
- дрібної моторики кисті руки; зорово-просторового гнозиса;
Корекційно - навчальні завдання:
- закріпити артикуляційну і акустичну характеристику звука [М];
- продовжувати формувати поняття «звук», «буква»;
- продовжувати знайомство з графічним зображенням букви М,
- закріпити поняття «голосний», «приголосний» звуки, їх умовні позначення, уміння розрізняти їх на слух;
- вчити складати звукові моделі;
-вправляти у вмінні читати склади.
Корекційно - мовленнєві завдання:
- вправляти у розрізненні на слух голосних і приголосних звуків;
- закріпити вивчені звуки і букви;
- вправляти у підборі слів зі звуком М, у визначенні позиції звуку в словах;
- вправляти у звуковому аналізі складів;
Корекційно - виховні завдання: виховувати інтерес до пізнавальної діяльності;
виховувати активність, самостійність.
Матеріал: Демонстраційна наочність: графічне зображення букви М, індив.картка
д/г «Де знаходиться звук у слові», схема «звук», «буква», картки для читання складів
Роздатковий матеріал: зошити, олівці прості , м’яч
Художнє слово: вірш про букву М,чистомовки, вірш для пальчикової гімнастики і фізхвилинка
Хід заняття
I. Організаційний момент: ранкове привітання.
Привітання: Доброго ранку, сонце привітне! Доброго ранку, небо блакитне! Доброго ранку, у небі пташки! Доброго ранку тобі i мeнi!
|
Повторимо наше правило (разом з дітьми)
Кожен день завжди, скрізь, На заняттях, і у грі, Сміливо, чітко говоріть І тихесенько сидіть. |
II. Основна частина.
Діти, нагадайте, з яким звуком ви познайомились на минулому занятті? [М] Буквою?М.
1. Артикуляційна характеристика звука «М»:
- коли ми вимовляємо звук «М» : легко співається, є перешкода у роті, що заважає?
( є перешкода, верхня і нижня губа зімкнені)
- Діти, звук «М» – який приголосний чи голосний? Якою фішкою ми позначаємо приголосний твердий звук? (рисочкою)
2. Акустична характеристика звуку:
Послухайте, голосок працює чи ні? Який звук дзвінкий чи глухий?
(ще раз повторюємо положення органів артикуляції).
3. Повторіть вірш про букву: Букву "М" зуміли діти
Дуже легко утворити.
4. Назвіть слова зі звуком [ М ] - м’яч
5. Промовимо чистомовку: д\и «Повторялка»
Ма – ма - ма — вже скінчилася (скоро) зима. Мо – мо – мо — ми до лісу підемо. Ми – ми - ми — між снігами талими. Му – му - му – квітку весняну візьму. |
пальчикова гімнастика:
Олівець в руці катаю,
В праву руку я візьму,
В ліву я перекладу.
Поміж пальців покатаю,
Неодмінно кожен палець
Будь слухняним я навчу.
6. Робота в зошитах:
- визнач, де знаходиться звук [М] – замалюй квадратик
Фізкультхвилинка Железнови
7. д/г «Подружи букви» - читання складів - картки зі закритими та відкритими складами
(АМ УМ ОМ - МА МУ МО)
8. Запиши склади під диктовку: АМ УМ ОМ ; МА МУ МО
9. Виконай звуковий аналіз складів.
III. Заключна частина.
Рефлексія: Що робили? Що найбільше сподобалося? Яке завдання було тяжким?