Тема: Знайомство з лего-мозаїкою. Складання мозаїки за схемою (будиночок)
Мета: розширювати та уточнювати уявлення дитини про будинки, їх будівництво, характерні ознаки, будівельні професії; розвивати вміння дитини порівнювати два предмети, знаходити спільне і відмінне; розвиток обсягу, розподілу, концентрації уваги; розвиток пам’яті, мислення, уяви, сприйняття; продовжувати розвивати дрібну моторику.
Хід заняття
І.Організаційний момент
На наше сьогоднішнє заняття завітав гість. Це казковий хлопчик Тарасик.
Вправа – привітання «Добрий день»
Психолог показуючи ляльку Тарасика, пропонує дитині привітатися з ним та виконувати дії, що описує психолог.
Доброго дня, рідний наш дім!
Доброго дня діткам усім!
Доброго дня сонечку ясному!
Доброго дня небу прекрасному!
Станемо разом ми у коло —
Скільки друзів — глянь навколо!
Руку дружби протягну.
З другом сварку не почну.
Будемо всі дружно грати,
Рідний дім наш заселяти!
ІІ. Основна частина
Психолог показує зображення одноповерхового будинку.
Психолог: у цьому будинку мешкає Тарасик.
- Який будинок у Тарасика? (Він маленький, дерев’яний, красивий, одноповерховий.)
- Що є в будинку? (У будинку є вікна, двері, дах, стіни, димар, сходи, ґанок.)
- Скільки вікон у будинку? Порахуймо! (Одне вікно, два вікна, три вікна, чотири вікна, п’ять вікон)
Психолог демонструє дітям зображення багатоповерхівки.
Психолог: поряд з домом Тарасика побудували ось такий дім.
- Який цей дім? (Багатоповерховий, високий, великий)
- Як ти здогадалася, що це багатоповерховий будинок? (У ньому багато поверхів.)
- Як можна назвати цей будинок? (Багатоповерхівка)
- Що є в багатоповерховому будинку? (У багатоповерховому будинку є вікна, двері, дах, стіни, сходи, поверхи, ґанок.)
- Як інакше можна назвати будинок? (Дім, житло, хата)
- Навіщо потрібен будинок?
Розгляд ілюстративного матеріалу «Будинки»
Психолог: розкажи Тарасику про свій будинок. Який у тебе будинок? Чи любиш ти свій будинок? Що тебе радує в ньому, а що — засмучує?
Дидактична гра «Порівняймо!»
Психолог пропонує дітям продовжити речення, порівнюючи багатоповерховий та одноповерховий будинки.
• Багатоповерховий будинок високий, а одноповерховий — ...(низький).
• В одноповерховому будинку вікон мало, а в багатоповерховому — ...(багато).
• Багатоповерховий будинок ширший, а одноповерховий — ...(вужчий).
• У багатоповерховому будинку під’їзди, а в одноповерховому — ...(ґанок).
• Одноповерховий будинок побудований із дерева, а багатоповерховий — ...(із цегли).
А зараз послухай загадку та спробуй її відгадати.
Вірш - загадка
Виростають скрізь будинки,
Хто ж складав усі цеглинки,
Хто ж тут стіни мурував,
Нам будинки збудував?
Психолог: так, це будівельники. Перетворімося на будівельників та збудуймо будиночок. А допоможе нам в цьому наша лего-мозаїка, з якою ми познайомилися на попередніх заняттях.
Психолог демонструє схему лего-мозаїки “Будиночок”. Завдання дитини збудувати будиночок за зразком.
Фізкультхвилинка.
Ми з тобою старанно попрацювали, а тепер давай допоможемо нашим ручкам відпочити і зробимо фізкультхвилинку. Повторюй за мною:
Працювали ми й трудились,
Наші пальчики втомились.
Варто їм спочити дати:
Поіменно всіх назвати:
Перший — то великий пальчик,
Він тримальчик і хапальчик.
Другий пальчик — вказівний.
Третій в центрі — основний.
Безіменний — то четвертий.
А останній пальчик впертий.
Він мазунчик. Він любимчик.
Ну а звуть його — Мізинчик.
Психолог демонструє дитині ілюстрацію «На будівництві» та пропонує розповісти, які будівельники працюють на будівництві, скласти розповідь за змістом картини.
Психолог: на будівництві працює багато будівельників. Кожен будівельник виконує свою роботу.
- Які будівельники працюють на будівництві? (Муляр)
- Що робить муляр? (Муляр кладе цеглу.)
- Хто ще працює на будівництві? (Тесляр)
- Що робить тесляр? (Тесляр виготовляє двері.)
- Хто ще працює на будівництві? (Скляр встановлює вікна.)
- Що робить коваль? (Коваль виготовляє залізні вироби.)
- Які вироби виготовляє коваль? Так, коваль виготовляє замки.
Також на будівництві працює будівельна техніка. Це бульдозер, екскаватор, підйомний кран, трактор. Спробуй відгадати загадки.
Землю ріжу я пластами,
Потім буду розкидати.
Людям я допомагаю
Тут дорогу прокладати.
Так, це бульдозер. Як ти здогадалася, що це бульдозер?
На подвір’я зайшов кріт,
Риє землю край воріт.
Цілу тонну захватив
І поніс, куди схотів.
Так, це екскаватор. Як ти здогадалася, що це екскаватор?
Я багато підіймав,
Бо велику силу мав.
Без утоми я трудився,
Будівельникам згодився.
Так, це підйомний кран. Як ти здогадалася, що це підйомний кран?
Дидактична вправа «Добери слова-родичі»
Психолог пропонує дитині дібрати слова-родичі до слова «будинок». За потреби допомагає дітям дібрати потрібні слова за допомогою запитань.
• Хто будує будинки? (Будівельники)
• Як називають місце, де будують? (Будівництво)
• Що роблять будівельники? (Будують)
Дидактична гра «Скажи одним словом»
Психолог промовляє словосполучення, дитина утворює прикметник.
• Дах із шиферу. Який дах? (Шиферний)
• Будинок із цегли. Який будинок? (Цегляний)
• Замок із заліза. Який замок? (Залізний)
• Дах із соломи. Який дах? (Солом’яний)
• Будинок із дерева. Який будинок? (Дерев’яний)
ІІІ. Рефлексія. Підсумок заняття
Психолог: Тарасику сподобалося, як ти гарно розповідала про своє помешкання, як побудувала дім з конструктора. Тепер він знає, які бувають будинки і хто їх будує.
- Про що було наше сьогоднішнє заняття?
- Що тобі сподобалося найбільше?
- Що викликало труднощі чи було важким?
- Що нового ти навчилася?