КОНСПЕКТИ УРОКІВ З ТЕМИ «ЛЕКСИКОЛОГІЯ» У 5 КЛАСІ

Про матеріал

Вивчення лексикології у шкільному процесі рідної мови посідає одне з провідних місць. Як навчальний предмет українська мова реалізує дві важливі соціально-буттєві функції розвитку школяра: функцію пізнання і налагодження комунікації з суспільством та функцію інтелектуального, духовно-морального, емоційного формування особистості. Оскільки обидві функції реалізуються засобом слова, то лексика відіграє першорядну роль у комунікативно спрямованому навчанні.

Розробки уроків для 5 класу з теми «Лексикологія» мають на меті допомогти вчителеві організувати навчально-виховний процес на уроці мови по-новому, щоб забезпечити формування національно свідомої, духовно багатої особистості.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТИ УРОКІВ

З ТЕМИ «ЛЕКСИКОЛОГІЯ» У 5 КЛАСІ

 

 

http://ds115.centerstart.ru/sites/ds115.centerstart.ru/files/detskaya_knizhka.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сучасна мовна освіта в Україні передбачає вдосконалення педагогічних технологій, наближення навчального процесу до вимог суспільства, яке потребує високоосвічених, інтелектуально розвинених громадян. Вивчення лексикології у шкільному процесі рідної мови посідає одне з провідних місць. Як навчальний предмет українська мова реалізує дві важливі соціально-буттєві функції розвитку школяра: функцію пізнання і налагодження комунікації з суспільством та функцію інтелектуального, духовно-морального, емоційного формування особистості. Оскільки обидві функції реалізуються засобом слова, то лексика відіграє першорядну роль у комунікативно спрямованому навчанні.

Розробки уроків для 5 класу з теми «Лексикологія» мають на меті допомогти вчителеві організувати навчально-виховний процес на уроці мови по-новому, щоб забезпечити формування національно свідомої, духовно багатої особистості.

Виклад навчального матеріалу представлено в різних формах:

  • розповідь учителя; 
  • використання схем,  таблиць; 
  • різнорівневі завдання на спостереження та аналіз мовного матеріалу;
  • проблемні запитання;
  • роботи творчого характеру;
  • виконання міні-проектів;
  • робота в групах тощо

Спільним для всіх уроків з теми є використання мотиву подорожі країною Лексикологією. Розроблені уроки дозволяють створити позитивну мотивацію, ситуацію успіху та значущості кожної дитини на уроках мови.

Уроки побудовано на засадах розвивального навчання, вони відзначаються багатоваріантністю форм роботи, методів її організації, що забезпечує індивідуальний підхід у роботі з учнями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

 

Плани-конспекти уроків:

 

Урок 1 Лексичне значення слова. Однозначні і багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним словником

 

Урок 2 Вживання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. Лексична помилка.

 

Урок 3 Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова.

 

Урок 4 Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів

 

Урок 5 Підсумковий урок. Лінгвобал.

 

Навчальний зошит

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 1

 

Тема: Лексичне значення слова. Однозначні і багатозначні слова. Знайомство з тлумачним словником

 

Мета:

  •     дати учням поняття про лексикологію як науку, опрацювати відомості про лексичне значення слова, засвоїти поняття про однозначні і багатозначні слова, виробити вміння розрізняти їх, сприяти формуванню навичок практичного вживання в мові однозначних і багатозначних слів; удосконалювати вміння користуватися тлумачним словником, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;
  •     розвивати усне та писемне мовлення, образне мислення, пам’ять,   орфографічну пильність і грамотність;
  •     виховувати в учнів самостійність мислення, кмітливість, культуру мовлення.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

Хід уроку

 

І. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

 

  1. Слово вчителя

Доброго дня, любі діти! Сьогодні зранку на адресу нашої школи для учнів 5 класу надійшов лист-запрошення. Його треба терміново прочитати (завдання 1 навчального зошита).

«Шановні учні 5 класу! Королева Лексика запрошує вас на щорічний лінгвобал. Для того щоб потрапити до палацу, вам необхідно пройти країною Лексикологія, розкрити таємниці її мешканців»

Ну що ж, потрібно вирушати в путь. Чи всі згодні? Добре. А з собою ми повинні обов’язково взяти енергією для плідної праці, змістовні та правильні відповіді, бадьорість, ерудицію, оптимізм.

Мета нашої подорожі – потрапити до країни Лексикології та познайомитися з її мешканцями. 

 

  1. Методика «Ключик»

Перед нами брама, яка перекриває вхід до країни. Як ви думаєте, які секрети ми повинні розгадати сьогодні, щоб відімкнути замок і потрапити всередину?

Очікування учнів (оформлення завдань уроку на замках).

  • Молодці. Щоб відкрити браму нам потрібно підібрати 7 ключиків, які ми отримаємо на уроці, виконуючи завдання.

 

 

ІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Отримання першого ключика. Робота за міні-підручником.

Опрацювавши теоретичний матеріал, пояснити, в чому полягає різниця між лексикою та лексикологією.

- Як ви думаєте, яке поняття буде основним для цього розділу? За допомогою чого ми спілкуємося? (Слово). Складіть речення, щоб розкрити значення, сутність слова

 

  1. Отримання другого ключика.

- Молодці, діти. Кожний із вас розуміє важливість слова, але виражає його по-своєму, за допомогою різних слів. І дійсно, слова мають різні значення. В цьому ми зараз спробуємо розібратися, давши відповідь на наступне питання нашого уроку, скільки ж значень мають слова?

Зверніть увагу на браму. Це загадка. Прочитайте її та відгадайте.

І ч…рвона й соковита
Та гірка вона все літо.
Пр…п…че моро… – вона
Стала добра й см...чна.

- Я думаю, ви здогадались, про що йдеться (Калина)

- Як ви здогадались? Що вам допомогло?

Запишіть текст, розставивши пропущені букви та розділові знаки. Поясніть свій вибір

  • Я думаю, що кожний з вас може дати визначення слову «калина». Яке лексичне значення має це слово? Запишіть
  • Чи можна ще дати якесь визначення цьому слову? (Ні).  Отже, тепер ми знаємо, що лексичне значення слова можна визначити за його ознаками.
  • А як ще можна зрозуміти, що означає слово? (За словником)

 

  1.                   Отримання третього ключика. Ознайомлення зі змістом, будовою та призначенням тлумачного словника.

 

  1.            Слово вчителя

Кожне слово щось означає, тобто має лексичне значення, але ми не завжди можемо його пояснити. І тоді на допомогу приходять тлумачні словники. У 11-томному Словнику української мови, виданому в 1970-1980рр., розкрито значення 134 тисяч слів.

 

  1.            Робота з тлумачним словником. Гра «Хто швидше».

Поясніть лексичне значення поданих слів, скориставшись  тлумачним словником  (усно) оксамит, підручник, математика, смарагд, хмара, вогонь

 

 

 

 

 

  1.                   Отримання четвертого ключика.
    1.            Мовний експеримент

Тепер подивимось на слово  «добра». Що ви можете сказати про нього? Я вважаю, що це слово означає «приязна,чуйна». (Ні. Це слово тут означає «смачна»). Тобто визначення слова ви даєте за текстом загадки.

Давайте випишемо це слово і доберемо до нього синоніми добра – смачна, достигла. Скажіть, якщо б ми не брали до уваги текст, до якого добирали синоніми, слово «добра» підійшло би до цих слів-синонімів? (Ні)

Знайдіть словникову статтю і скажіть, скільки значень має слово «добрий»?

 

  1.            Розподільний диктант

Завдання: записати в першу колонку однозначні слова, а в другу – багатозначні.

Горобець, рукав, гострий, світлий, айсберг, крило, довгий, багатий, похмурий, золотий, земля, іти, диктант, весело, трактор, м’який, суфікс, абетка, ванна, сонце, летіти.

 

  1. Хвилинка-веселинка. Гра «Крокодил».

Покажіть однокласникам закодоване слово, не називаючи його (парасолька, квітка)

 

  1.                   Отримання п’ятого ключика

Завдання: визначити слово за його лексичним значенням.

Український народний співець, що супроводжує свій спів грою на кобзі. (Кобзар.)

Спеціаліст,який фарбує будови, а також той, хто займається живописом; художник. (Маляр.)

Присвячена певній темі частина книжки, статі тощо. (Розділ.)

Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість і самовідданість у бою чи праці. (Герой).

Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові чи інші заслуги. (Орден)

Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум).

знання, уміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід).

Великий хижий птах, що водиться в степах та горах, а також образна назва сильної мужньої людини. (Орел).

 

  1.                   Отримання шостого ключика

Творче  завдання              

Складіть  і  запишіть  речення, у  яких би  подані слова виступали  у  вказаних  значеннях:

Хвилюватися: а) покриватися  хвилями; б) бути  занепокоєним, збудженим.

Захоплений: а) узятий, охоплений; б) схвильований, сповнений радості.

  1. Отримання сьомого ключика

Встановіть відповідність

Ластівки

кують

Горобці

тьохкають

Журавлі

цвірінчать

Солов`ї

щебечуть

Зозулі

курличуть

Сороки

каркають

Голуби

стрекочуть

Ворони

воркують

Півні

ґелґочуть

Качки

кукурікають

Гуси

кахкають

Що допомогло виконати завдання? 

       

IV. Рефлексія

Ми зібрали потрібну кількість ключиків. І тепер зможемо відімкнути браму. На нас чекає цікава подорож країною Лексикологією.  Впродовж  наступних уроків ми відвідаємо її цікаві міста і спробуємо подолати помилки, які полонили мешканців.

 

V. Оцінювання роботи учнів

 

VІ. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал підручника.

Розтлумачити значення назв українських місяців.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 2

 

Тема: Вживання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. Лексична помилка.

 

Мета:

  •          вчити розрізняти пряме й переносне значення слова, вживати слова в прямому й переносному значеннях у художньому мовленні;  помічати й виправляти лексичні помилки; 
  •          розвивати  увагу, логічне мислення та кмітливість, збагачувати,  уточнювати й активізувати лексичний запас учнів;
  •          виховувати в учнів культуру мовлення

 

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів

  1.                   Перевірка домашнього завдання.

Розтлумачити значення назв українських місяців

 

  1.                   Бліц-опитування за теоретичним матеріалом попереднього уроку.
  • Що таке лексика?
  • Що таке лексикологія?
  • Що таке лексичне значення слова?
  • Який словник допомагає розкрити лексичне значення слова?
  • Навести приклади однозначних та багатозначних слів.
  • Навіщо нам потрібні ці знання, де ми їх можемо застосувати на практиці?

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя

На попередньому уроці ми відчинили браму до країни Лексикології. Подивіться на карту. Перше місто, яке зустріне нас, буде місто Полісемія. Тут живуть вже знайомі нам багатозначні слова. Із якою помилкою ведуть  боротьбу мешканці міста, маємо з’ясувати на уроці.

 

  1. Робота з тлумачним словником.

Поясніть, що означає назва міста багатозначних слів. (Полісемія – багатозначність)

 

 

 

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Опрацювання міні-підручника

 

  1. Словникова робота

На перенесенні значення слів за певною ознакою формуються художні засоби мови: метафора, епітет, порівняння.

Метафора  гр. metaphora — перенесення) — це перенесення назви з одного предмета на інший за схожістю ознак, якостей, властивостей. Ця подібність може бути очевидною, іноді — віддаленою або уявною. Тому значення, що виникає на перенесенні ознак, називається метафоричним: Там море дере свою синю одежу об гострі скелі на білі лапті і закидає ними весь берег

Епітет  гр. epitheton — додаток, прикладна, прізвисько) — це переносне значення слова, що виконує роль образного означення. Переносне значення не є абсолютно довільним, а обумовлене схожістю або асоціацією: квітуча земля, дощик золотий, чарівниця-зима, біг підскакуючи, козак молоденький, кінь вороненький, ясная зброя, шлях битий, залізна стійкість, людина-гора, мудрющий осел

 

  1. Диктант з коментуванням.

Визначити слова, вжиті у переносному значенні.

Коли Одарка гнівалася, сперечалася, слова її здавалися жалкими, як кропива, і кололися, мов їжаки. Зате перегнівавшись, Одарка перероджувалася. Слова її щебетали соловейки на калинових губах, пурхали по всій хаті, витьохкували та виспівували.(За Є.Гуцалом)

 

  1. «Хвилинка – веселинка».

Прочитайте усмішку. Поясніть Дмитрикові його помилку.

- Тату, чому не їздить мій потяг? – питає  Дмитрик.

- Батарейки сіли. Вранці купимо нові.

Хлопчик зітхнув.

- Це  дуже довго. Нехай краще повстають ті, що сидять.

(Хлопчик неправильно зрозумів значення слова «сіли»)

 

  1. Пояснення вчителя.

Лексичні помилки  це помилки у слововживанні, які полягають у неправильному виборі слова, недоречному вживанні просторічних слів (відик, велик), слів у невластивому їм значенні:  вірна (замість правильна) відповідь; відіграє (замість має) значення. 

До лексичних помилок належать  уживання русизмів: остановка (замість зупинка), больниця (замість  лікарня), столова, дєвушка; а також жаргонізми  (кльовий, бакси,  прикид).

 

 

 

 

IV. Закріплення знань, умінь, навичок учнів

  1. Творча робота (за варіантами).

Зі словами гострий та голова скласти максимальну кількість словосполучень, щоб слово вживалося в переносному значенні.

 

  1. Робота  в групах.

Звільнимо місто від помилок

1 група:

Знайдіть речення, у якому неправильно вжито слово «приймати», відредагуйте його.

Юнаки приймають присягу на вірність Україні. (З газети)

На випадок загибелі сержанта, приймаю командування я. (О.Довженко)

Наталка приймає участь у змаганнях з тенісу. (З розмови)

Їв би очима, та душа не приймає. (Народна творчість)

Прошу прийняти рішення якнайшвидше. (Із заяви)

 

2 група:

Підберіть правильний варіант відповіді:

Найвища ………..Карпат

Точка. крапка

Моя….…пісня

Любима, улюблена

Він любив ……..в чужі справи

Втручатися, вмішуватися

Вранці він ледве…….очі

Розплющив, відкрив

Він забув…….двері

Закрити, зачинити,

Ти забула……світло

Вимкнути, виключити

Я завітаю на……..день

Слідуючий, наступний

У мене нова……книжка

Ілюстрована, ілюстративна

Сьогодні він ледь…..очі

Відкрив, розплющив

У Петрика…. відповідь

Вірна, правильна

Моя мама…..краща

Сама , най

 

3 група:

Із поданих у дужках слів обрати правильний варіант

А) Рекламу розмістили в найбільш (людних, людяних) місцях. (З розмови)

Б) У народній медицині мед має (лікувальні, лікарські) властивості.(З календ.)

В) На фото: П. Тичина – у центрі, М. Вінграновський (зліва, ліворуч), В).Шевчук (справа, праворуч). (З газети).

Г) У депутатів виникли (вагання, сумніви, коливання). (З газети).

 

 

 

 

 

4 група:

Розподільний диктант.

Згрупувати і записати словосполучення: у перший стовпчик - слова у прямому значенні; у другий - у переносному.

Шепотів вітер, золотий характер, йде людина, іде дощ, тепла каструля, тепле слово, теплі думки, срібна монета, крапля дощу, срібна роса, крапля надії, пливе човен, пливе хмарка.

 

Молодці, ви звільнили місто Полісемія від помилок.

 

  1. Творча робота

Запишіть твір-мініатюру «Куди поділись помилки?», використовуючи слова у прямому та переносному значеннях

 

V. Рефлексія

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Де можна застосувати ці знання?

 

VІ. Домашнє завдання

Вивчити правила за міні-підручником.

Скласти диктант з 5 речень, в яких використовуються слова у прямому та переносному значеннях

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 3

 

Тема: Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова

 

Мета:

  • ознайомити учнів з поняттям про загальновживані та стилістично забарвлені слова;
  • розвивати вміння відрізняти їх у тексті, доречно використовувати у власному мовленні;
  • виховувати любов до рідного слова.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів

  1.                   Перевірка домашнього завдання. Учні диктують сусіду по парті речення, підготовлені вдома. Взаємоперевірка.

 

  1.                   Складання кластера «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався»

 

Знаю

Хочу дізнатися

Навчився

Лексика, лексикологія, однозначні та багатозначні слова, пряме та переносне значення слова, тлумачний словник

 

 

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  1.                   Проблемне завдання

Прослухати речення. Чи всі слова у них вам відомі? Де можуть вживатися слова, вжиті у другому та третьому реченнях?

1. Цілий день вітер гуде надворі; надвечір скресає річка й ламає кригу. 2. Кожен з робітників зробив так небагато – гайку, болт, елерон, частину фюзеляжу, крісло для пілота, шасі, а всі разом створили літак. 3. Кічу ми проминули і топаємо на бан.

- Зробіть висновки стосовно сфер вживання слів.

- Чим, на вашу думку, ми будемо займатися на уроці? Яку таємницю країни Лексикології ми повинні розкрити сьогодні?

 

Знаю

Хочу дізнатися

Навчився

 

Що таке загальновживана та стилістично забарвлена лексика?

Хто і де використовує стилістично забарвлену лексику?

 

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Робота в групах «Ажурна пилка»
    1.        Опрацювання інформації членами групи (додаток 1)

Перша група – загальновживані (нейтральні) слова

Друга група – книжна лексика

Третя група – розмовна лексика

  1.        Зміна складу учнівських груп. Колективне заповнення таблиці «Загальновживані та стилістично забарвлені слова»
  2.        Обговорення заповнених таблиць

 

Загальновживані (нейтральні)

Стилістично забарвлені слова

Книжна лексика

Розмовна лексика

Сфера використання

 

 

 

Адресат мовлення

 

 

 

Ознаки

 

 

 

 

  1. Виконання практичних завдань
    1.        Робота в групах (додаток 2)

 

  1.        Розподільний диктант

Прочитайте і запишіть слова в зошити, розподіливши їх у два стовпчики: у перший – стилістично нейтральні (загальновживані), у другий – стилістично забарвлені. Аргументуйте ваш поділ.

Ходити, спати, здоровань, розбишака, щоб, десять, день, на, білий, воїн, золотокосий, прямий, здатність, брат, сестра, хліб, сіль, будинок, стеля, багатоповерхівка, мистецтво, горлопанити, швендяти, грам, стражденний, тоді, смакота, байдикувати, благословенний, учитель, ніж, сорочка,дощ, верба,дуб, кінь, секретар, телефон,обрання.

 

  1.        Творча робота

Скласти речення з поданими словами, щоб утворився текст, і пояснити, яку лексику ви використали у своїх текстах.

1 група: собацюра, портфелик, котяра, велик, відик, чимчикувати.

2 група: сонце, теплий, яскравий, жити, радіти, зранку.

3 група: освіта, галузь, кисень, складне речення, наука, радіус.

 

IV. Закріплення знань, умінь, навичок учнів

  1. Гра «Ланцюжок». 

Завдання:  скласти ланцюжок речень так, щоб продовжити думку попереднього учня. Щоб твір видався красивим, використайте у своєму висловлюванні стилістично забарвлену лексику. Тема спільного твору – «Перші весняні квіти»

 

V. Рефлексія

Знаю

Хочу дізнатися

Навчився

 

 

Загальновживана лексика - …

Стилістично забарвлена лексика - …

 

 

VІ. Домашнє завдання

Розкажіть про улюблений засіб пересування, використовуючи загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова. Стиль розповіді оберіть самостійно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до уроку 1

 

Матеріали для учнів

 

1 група

 

Загальновживані слова (їх ще називають стилістично нейтральними) використовують усі люди в усному і писемному мовленні : мати, батько, син, дочка, брат, сестра, хліб, сіль, вода пшениця, яблуня, вишня, вітер, дощ, будинок, сорочка, зелений, великий, жити, думати, тут, завтра;

загальновживаними (нейтральними) є слова, що виступають назвами :

1) явищ природи (вода, сніг, повітря, мороз, повінь, відлига);

2) рослин і тварин (дуб, верба, яблуня, ячмінь, жито, корова, кінь, сорока, лелека);

3) осіб за родинною спорідненістю (батько, мати, син, дочка, брат, сестра, дід, баба, онук);

4)осіб за професійною або службовою приналежністю (учитель, артист, інженер, хірург, секретер, директор, інспектор);

5) найрізноманітніших предметів побутового середовища (ніж, стіл, стілець, костюм, сорочка, будинок, стеля, телефон, хліб);

6) ознак (білий, червоний, зелений, голубий,синій, малий, великий, широкий, вузький, далекий, близький, прямий, кривий, квадратний, круглий);

7) дій, процесів і станів (ходити, сидіти, спати, будувати, копати, орати, ремонтував, розмовляти, мислити, хворіти, переживати, мріяти);

8) просторових і часових понять (день, ніч, рік, місяць, тиждень, століття, хвилина, година, тут, там, тепер, тоді, колись, десь, південь, північ, захід, схід);

9) кількісних відношень (один, п’ять, десять, сотня, десяток, багато, мало);

10) одиниць ваги (грам, кілограм, тонна, центнер, міліграм);

11) службові слова (і, а, але, щоб, бо, у, на, за, перед, під, через) тощо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 група

 

Книжна лексика включає в себе слова, що позначають абстрактні поняття: здатність, старанність, обрання, мистецтво; слова із забарвленням урочистості: воїн, стражденний, благословенний). Книжну лексику використовують не тільки в писемному мовленні. У щоденному усному спілкуванні люди часто порушують теми, які передбачають уживання книжних слів. Книжна лексика поділяється на такі групи:

суспільно-політична лексика — слова, пов'язані з політичним і громадським життям суспільства і людини в суспільстві: Верховна Рада, Рада Європи, без'ядерна держава, мітинг, вибори, телеміст, преса, пікетування;

наукова лексика — слова, що вживаються в науковій літературі та в мовленні науковців: експеримент, аргумент, дослід, спостереження, зіставлення, префікс, іменник, відмінювання, словосполучення, речення, радіус, клітина, пульсари, магнітні хвилі;

офіційно-ділова лексика — слова, уживані у діловому спілкуванні, зокрема під час складання документів (ділових паперів): наказ, закон, заява, розписка, реєстрація, інструкція, посвідчення, відрядження, угода, протокол.

 

 

 

 

3 група

 

Розмовна лексика (слова, що їх уживають у побутовому мовленні і які виразно передають оцінку осіб, предметів, явищ і почуття: плакса, розбишака, здоровань, смакота, вештатися, швендяти, горлопанити, шастати, байдикувати, багатоповерхівка (багатоповерховий будинок – специфічні слова – семантичне стягнення назв-словосполучень).

Стилістично забарвлені слова використовують у текстах різних стилів. Людині, яка висловлює свої позитивні чи негативні емоції, завжди допомагає експресія (сила вияву почуттів, виразність).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до уроку 2

 

Група 1

 

Прочитайте виразно текст. Про що він? До якого стилю мовлення він належить? Знайдіть у ньому ознаки розмовного стилю. Назвіть стилістично забарвлені слова та загальновживані (нейтральні).

Жили собі дід та баба. Вже й кінець життя близенько, а діточок немає. Журяться дід та баба : «Хто нашої й смерті догляне, що в нас дітей нема?» От баба й просить діда : «Поїдь, діду, в ліс, вирубай там мені деревинку, та зробимо колисочку, то я положу деревинку в колисочку та й буду колихати; от буде мені хоч забавка!»

журяться.

 

Група 2

 

Прочитайте виразно текст. До якого стилю мовлення він належить? Знайдіть у ньому характерні ознаки офіційно-ділового стилю. Знайдіть в тексті загальновживані (нейтральні) та стилістично забарвлені слова.

Довідка

Видана Петренкові Миколі про те, що він навчається в 5-А класі Київського гуманітарного ліцею.

Довідку видано на вимогу районної бібліотеки.

Директор ліцею Г.П. Кузьменчук

 

 

Група 3

 

Прочитайте виразно. До якого стилю мовлення він належить? Які ознаки у ньому наукового стилю? Обґрунтуйте свою думку. Знайдіть в текстах загальновживані і стилістично забарвлені слова.

Асканія-Нова – перший заповідник, заснований в Україні в дев’ятнадцятому столітті. Це заповідний цілинний степ із зоопарком, дендропарком. Асканія-Нова залишається єдиною в Європі ділянкою первісної природи Причорномор’я.

(Великий довідник школяра. – К.: Ранок, 2000, - С. 84.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 4

 

Тема: Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів

 

Мета:

  •          сприяти формуванню в учнів поняття про синоніми, антоніми, омоніми, на основі повторення матеріалу засвоєного в початковій школі; ознайомити учнів зі словниками синонімів, антонімів.
  •          розвивати в учнів вміння правильно застосовувати омоніми, синоніми та антоніми в текстах, знаходити їх у реченнях;
  •          виховувати кращі людські якості

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання. Твір-розповідь про улюблений засіб пересування
  2. По яким місцям країни Лексикології ми вже пройшли?

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Нам вже зовсім небагато залишилось для того, щоб потрапити до палацу Лексики на бал. Сьогодні ми відправляємося до міста Друзів, міста Ворогів та міста Близнюків.

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя.

Ми наближаємося до першого міста нашої подорожі. Цей населений пункт надзвичайно багатий. Його багатства дорожчі за діаманти, перли та золото. В його казні зберігаються всі слова української мови – від найдавніших до найсучасніших. Мешканці цього міста дбайливо оберігають мовне багатство і дозоляють опанувати ним кожній людині, якщо, звичайно, ця людина бережно й охайно використовує слова.

Щоб дізнатися, як називається місто, потрібно знайти ці слова  у тексті.

 

  1. Робота з текстом.

Запишіть слова, які належать до однієї частини мови, які пишуться по-різному, а означають одне і те саме.

Найперші засоби пересування

У давні віки людські м'язи були єдиним засобом переміщення. Людина сама була своєю власною «в'ючною твариною». Але згодом вона приручила тварин, навчила їх возити наїзників і вантажі. Бики, осли, буйволи, коні, верблюди використовувалися давньою людиною в різних частинах світу для транспортування.

Це влаштовувало людину протягом тисячоліть, а потім вона почала прагнути знайти спосіб, щоб тварини могли перевозити більше вантажів. Були винайдені сани й вози, щоб запрягати в них тварин. Сани та санки з полоззями добре бігли по снігу, але були абсолютно непридатні на землі.

 

  1.       Запитання до учнів – як називаються ці слова? Що говориться про синоніми в міні-підручнику?

 

  1. Робота з міні-підручником.

Що нового ви дізналися про синоніми?

Молодці! Нас вітає місто Синонімів. Якими ви їх уявляєте? Подивіться, ось з будинку №1 вийшов один з братів-синонімів. Звати його Сміливий. Назвіть імена інших братів.

 

  1. Робота зі словником синонімів

Для того щоб дослідити родовід слів-друзів, мовознавці уклали словник синонімів. Дізнайтеся, які брати живуть у будинку №2, якщо відомо, що одного  з братів звати Маленький

 

  1. Творча робота

Складіть речення, в якому синоніми не можуть замінити один одного. Наприклад, дівчинка – маленька, але не мікроскопічна. А зі словом бактерії не можна вжити слово крихітні.

 

  1. Вправа на співзвучність синонімів

1 ряд – доберіть іменники до слова «сміливий». З яким іменником не узгоджується прикметник хоробрий?

Воїн, партизан, дівчина, рішення, проект, план, пропозиція, вчинок

2 ряд – доберіть іменники до слова «товстий». З яким іменником не узгоджується прикметник повний?

Чоловік, хлопчик, книжка, зошит, дерево, дошка, нитка,  стіна, дитина.

3 ряд – доберіть іменники до слова «старий». З яким іменником не узгоджується прикметник похилий?

Людина, собака, кінь, дерево, будинок, книжка, квартира, жінка, вчитель

 

  1. Розташуйте синоніми так, щоб:

1 ряд – дія посилювалася: ридати, плакати, хникати, рюмсати, ревіти

2 ряд – дія зменшувалася: сердитися, біснуватися, злитися, лютувати, гніватися

3 ряд – кольори ставали яскравішими: синій, блакитний, небесний, ліловий

 

 

  1. Слово вчителя

Блукаючи вуличками міста Синонімів, ми непомітно підійшли до воріт нового міста. Якщо відгадаємо слова, то потрапимо в гості до цих мешканців.

  1. Робота з текстом.

Прочитати. Виписати слова з протилежним значенням.

Два брати жили на світі,                           

Був один з них працьовитий,                    

А другий ледачий дуже.                            

Слухай казку про них, друже.

Якщо перший брат вставав,                      

Другий спать мерщій лягав.                      

Той стоїть, а той сидить.                           

Той мовчить, а той кричить.                     

Той хоробрий і правдивий,                       

Той брехливий, полохливий,                     

Той розумний, той дурний,                       

Той великий, той малий.                           

День і ніч брати сварились                       

І ніколи не мирились,                               

Що це за слова? (Антоніми). Так. Або слова-вороги.

 

  1. Робота з підручником

Подивіться, які дивні будинки в цьому місті – один білий, інший – чорний, один високий, другий – низький. Одні люди веселі, інші – сумні. Чому? Як пояснює це підручник?

 

  1. Проблемне запитання – чому синоніми утворюють ряди, а антоніми – пари?

 

  1. Гра «Хто більше?»

Хто найбільше назве образів-антонімів (протилежних образів) із вивчених у 5 класі літературних творів. (Наприклад, небіж і дядько з казки «Про правду і кривду»; пан і Маруся, бідний брат і багатий з казки «Мудра дівчина», дід і Хуха-Моховинка, Цар Плаксій і Лоскотон з казки В. Симоненка і т. д.).

 

  1. Відновіть прислів’я за антонімічними парами

Більше-менше, викидають-вставляють, світ-тьма, малий-старого, мудрий-дурень

 

  1. Слово вчителя

Молодці, діти. Продовжуємо нашу подорож. Стежка привела нас до третього міста. Ми бачимо перед собою замок. Встановіть лексичне значення слова, написаного на дошці. Від чого залежатиме подвійність значення цього слова?

Як називаються слова, які пишуться або вимовляються однаково, але означають різні поняття? (Омоніми) Отже, наступне місто Омонімів і нас зустрічають слова-близнюки.

 

  1. Робота з підручником. Дізнаємось про омоніми більше. Робота з міні-підручником

Розрізняти нас не кожен може –

Звуки всі і наголос в нас той же,

А приглянься: як поміж братами,

Є відмінність і між нами. (омоніми)

 

  1. Гра «Жарти від омонімів»

Якою голкою нічого не пошиєш? (Сосновою, їжачою, патефонною). 

Яке місто ширяє над головами? (Орел).

Яку державу влітку можна носити на голові? (Панаму).

Яка земля ніколи не постаріє? (Нова Земля).

З якої чашки ніколи не нап’єшся? (З колінної).

З якого крана не набереш води? (З баштового).

 

  1. Списати, розставити пропущені букви.

Їжачиха сину шила

Ч…бітки без нитки й шила.

 

Я …робила піну з мила

Та в…дичка її змила.

 

В лісі вовк стр…шний ж…ве

Поїдає все ж…ве.

 

ІV. Рефлексія

Молодці, діти! Ось і завершилась наша подорож містами країни Лексикологія. Давайте присвятимо нашим новим знайомим сенкани

1 рядок – назва слова.

2 рядок - ознаки.

3 рядокдієслова.

4 рядокфраза або питання  

5 рядок -  слово, яке розкриває 1 рядок.

 

1 ряд. Для синонімів.

2 ряд. Для антонімів.

3 ряд. Для омонімів.

 

V. Домашнє завдання (на вибір)

Скласти візитну картку або рекламний буклет країни Лексикології

Скласти словник для мандрівника країною Лексикологія

Урок 5

 

Тема: Підсумковий урок. Лінгвобал

 

Мета:

  •   допомогти учням розширити, узагальнити знання з лексикології,
  •   удосконалювати вміння і навички школярів правильного і доречного використання різних мовних засобів у мовленні, викликати зацікавленість учнів до вивчення української мови, поповнювати лексичний запас учнів,
  •   виховувати інтерес до вивчення рідного слова

 

Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання

Презентація візиток, рекламних проспектів країни Лексикологія.

Захист словника для мандрівників країною Лексикологією

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

От і закінчується наша подорож країною Лексикологією. Впродовж кількох уроків ми мандрували її містами та цікавими місцями, розкрили таємниці цієї країни, а тому маємо право нарешті потрапити до замку Лексики і взяти участь у лінгвобалі.

Сьогодні ми покажемо свої знання і змагатимемося за титул найкращого знавця лексикології

 

ІІІ. Основний зміст уроку

Тур 1

Бліц-опитування (на швидкість)

  •          Сукупність слів, її словниковий склад називається…
  •          Слова, близькі за лексичним значенням, але різні за написанням і звучанням…
  •          Слово, що має одне лексичне значення, називається…
  •          Розділ науки про мову, що вивчає лексику, називається…
  •          Слова, близькі за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням …
  •          Слова, що мають декілька лексичних значень, називаються…
  •          Слова, що ще не ввійшли до активного мовного вжитку …

 

 

 

 

Тур 2

 

До яких груп слів ( чи то за значенням, чи сферою вживання) можемо   віднести ці  слова

  • Говорити, балакати, гомоніти, шепотіти.
  • Скальпель, карбюратор,  принтер, дошка, дизель, паливо.
  • Голосно-тихо, розумний-дурень, добро-зло.
  • Рідна мати - мати успіх, великий замок – закрити замок, широка дорога – дорога матуся.

 

Тур 3

Вилучити чужаків:

1. Мислити, гадати, доводити, міркувати,  мізкувати.

2. Рука, тіло, серце, язик, вухо.

3. Сонно, радісно, сумовито, люто, злобливо.

1. Кислий, солодкий, гіркий, приємний, солоний.

2. Дзвінкий, гучний, глухий, сварливий.

3. Швець, кравець, тракторист, комбайнер, трудівник.

 

 

Тур 4

Дайте обґрунтовану відповідь.

1. У який бокс не можна поставити машину?

2. Коли лайка буває м’якою?

3. Коли лава міститься під землею?

4. Якій череді не потрібен пастух?

5. Коли журавель не літає?

6. Яка ласка не буває материнською або батьківською?

7. Коли оселедець росте на голові?

8. Яку пару можна запрягти?

9. Яким ключем не можна відкрити двері?

10.  Яка лебідка може підняти вагу до тонни?

 

Тур 5

Дібрати антоніми:

згадай -  забудь                                                   

сядьмо - встаньмо

заборони – дозволь                                            

пишайтесь - соромтесь

запам’ятай – забудь                                            

погодьтесь - відмовте

схваліть – засудіть                                             

посилюй - послаблюй

заперечуй – стверджуй                                     

засни - прокинься

нагрій – охолоди                                                 

наближайся - віддаляйся

говори – мовчи                                                   

іди - стій

тихо – шумно                                                     

вчора - сьогодні


 

 

Тур 6

Доберіть синоніми до поданих слів.

дорога (шлях, путь, траса, стежка…)

чутливий (вразливий, чуйний, сприйнятливий)

хороше (гарно, славно, добре)

імпорт (ввіз товару)

вистава (спектакль)

азбука (абетка, алфавіт)

хуртовина (завірюха, хуга, заметіль, завія)

гарний (красивий, красний)

безкраїй (безмежний, неосяжний, безкінечний, безмірний)

хотіти (бажати, жадати, прагнути)

іти ( рухатися, ступати, пересуватися)

експорт (вивіз товару)

учитель (педагог)

горизонт (небокрай, небосхил, крайнебо)

добрий (уважний, співчутливий, чуйний)

літера (буква)

 

Тур 7

Відредагуйте речення.

  • Попередити хворобу (Запобігти хворобі).
  • Заключати договір (Укладати договір).
  • Лід зрушився (Крига скресла).
  • Кидатися в очі (Впасти в око (очі, вічі).
  • Вірна відповідь (Правильна відповідь).
  • Приймати участь (Брати участь).

 

V. Рефлексія

  1. Творча робота (для дітей, які набрали більше балів)

Скласти вдячного листа королеві Лексикології

  1. Визначення переможців

 

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи з теми

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.3
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.4
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Тетяна Шевчук
    Щиро дякую за цікавий і змістовний матеріал до уроків. Бажаю Вам творчих успіхів і мирного неба
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Калігор Надя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Литвин Людмила Вікторівна
    Загальна:
    3.3
    Структурованість
    3.0
    Оригінальність викладу
    2.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
16018
Оцінка розробки
4.4 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку