1
Консультативно- методичні рекомендації для учасників освітнього процесу
«Як подолати стрес»
Рекомендації підготувала Констатинова Л.М., практичний психолог НВК 56
Напружені стосунки вдома, проблеми у школі, утрата близької людини, почуття самотності... І це ще не повний перелік тих ситуацій, які можуть призвести до стресу:
Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям, як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфліктні ситуації і нескінчена низка стресів здатні зашкодити здоров'ю людини.
Відомий дослідник стресу М.Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами трапляється, а те, як ви це сприймаєте. Стрес іноді є необхідним явищем у житті людини. Він допомагає пристосуватися до нових умов, впливає на працездатність
і творчість. Стрес навчає нас долати перешкоди на життєвому шляху, мобілізувати власні сили і ставати впевненими в собі. Але водночас стрес, якщо він діє довго, може стати руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи. Що ж таке стрес?
Стрес (тиск, натиск) — це стан напруження, який виникає внаслідок дії сильного подразника незвичайної ситуації.
Залежно від подразника, що діє на людину, розрізняють два види стресу: дистрес за дії негативних емоцій і евстрес за дії позитивних емоцій.
Основними причинами травмуючих стресів бувають: смерть близьких людей, ізоляція від спільноти людей (особливо коли людина її усвідомлює), утрата свободи (зокрема внутрішньої, так зване почуття провини, що є вкрай деструктивним) і втрата сенсу життя. Особливо небезпечно, коли об'єднуються кілька причин стресів. Це може призвести до життєвої кризи.
Періодичні емоційні струси корисні для організму: вони позитивно впливають на зовнішній вигляд, мобілізують сили і розумові здібності. Але від стресу потрібно терміново рятуватися, поки він не встиг утрутитись у ваше життя, здоров'я і кар'єру.
Що відбувається з тілом, коли ви потрапляєте у стресову ситуацію? У цей момент надниркові залози викидають у кров гормон адреналін і норадреналін — у вас стискуються кулаки, подих стає переривчастим, словом, усі симптоми гострого стресу в наявності. Зміни, що відбуваються в організмі при стресі, передбачені природою як захисна реакція на небезпечні ситуації.
Стрес дійсно здатний пробудити приховані резерви людини, множачи її сили і розумові здібності. Головне при цьому — спрямувати їх у потрібне русло і з'ясувати причини стресу.
Якщо цього не зробити, стресові гормони нагромаджуються і «запускають» в організмі іншу хімічну реакцію — людина починає злитися, нервово ходити зі сторони у сторону, метушитися. Утім, через якийсь час усе відбувається з точністю до навпаки: стрес переходить у стадію пасивних негативних емоцій
— опускаються руки, розвивається депресія. Такий «негатив» можна скинути за допомогою психотехнік.
Найнебезпечніша стадія стресу — це коли він переходить у хворобу, із якою впоратися під силу лише кваліфікованому психотерапевтові. На цьому етапі надниркові залози, крім адреналіну, починають продукувати небезпечний гормон кортизол, що може спровокувати погіршення пам'яті, серцево-судинні захворювання, захворювання шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунітету, раннє старіння, проблеми зі шкірою.
Стресами різного ступеня інтенсивності «багате» життя кожної людини. Інша річ, що одні вміють їм протистояти, а інші — ні.
Що вам ніколи не принесе полегшення:
10 способів порятунку:
1. З'ясуйте, що саме вас тривожить і зачіпає за живе. Психологи стверджують: проблема, витягнута з підсвідомості, — уже наполовину вирішена. Для цього зовсім необов'язково йти до психоаналітика. Розкажіть про те, що вас турбує, близькій людині. Це особливий психологічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви доберетеся до кореня своїх проблем і знайдете вихід із ситуації.
2. Не видавайте себе за бідну ягничку. Перше, що рекомендують зробити психологи, коли в черговий раз захочеться розвинути з дріб'язкової проблеми маленьку трагедію, — знайти людину, якій би жилося набагато гірше, і допомогти їй.
3. Сплануйте свій день. Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій біг. Тому вона відчуває непомірну завантаженість і нестачу часу. Упоратися з перевантаженнями елементарно: розпишіть свої дії, розподіливши за ступенем важливості, і виконуйте свій план.
4. Не згущуйте хмари. Люди, схильні до стресових реакцій, будь-яку проблему роздувають до масштабів всесвітньої катастрофи. Насправді жахливі обставини в нашому житті трапляються нечасто. Тому викиньте з голови надумані проблеми, а також ті, які не у змозі вирішити.
5. Навчіться керувати своїми емоціями. Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують нашому спокою. При цьому йому зовсім байдуже, реальні вони або вигадані. Вирватися зі стресового кола допоможе найпростіша йогівська вправа. Заплющте очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору і розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна на іншу в ділянці пупка (ліва знизу). Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, наситити мозок киснем і заспокоїтись.
6. Не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам удається впоратися із хвилюванням. Наприклад, купіть собі що-небудь у подарунок. Причому робити це потрібно не стільки заради себе, коханого, скільки заради свого мозку. Ваша сіра речовина теж має потребу в подяці за відмінно виконану роботу.
7. Усміхайтеся, навіть якщо вам не сильно хочеться. Сміх позитивно впливає на імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу усмішку організм продукуватиме бажані гормони радості.
8. Робіть фізичні вправи не менше 30 хвилин на день. Замість того, щоб відлежуватись у ліжку, бігайте. За твердженням лікарів, найантистресовіші види спорту — біг і спортивне ходіння. По-перше, активні рухи не дають адреналіну нагромаджуватися, по-друге, відволікають од негативних думок. Стежте за пульсом — його оптимальна частота для вас розраховується за такою формулою: 180 мінус ваш вік.
9. Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях. Візьміть на озброєння японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б'є опудало свого шефа. А якщо у вас під рукою ляльки не виявилося, напишіть «лайливий» лист. І з усією кровожерливістю, на яку ви здатні, спаліть його, розірвіть у жмути... (Можете уявляти, начебто те саме робите з адресатом.) Психологи помітили, що ненормативна лексика разом з різкими жестами теж добре виводить негативні емоції.
10. Вживайте вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. До речі, цей вітамін у натуральному вигляді міститься в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині і волоських горіхах.
Цікаве про стрес:
Гострий і хронічний стрес по-різному виявляються в міміці, жестах, мові, рухах людини. Цікаво, що шляхом впливу на тіло можна зняти симптоми стресу (див. табл.)
Таблиця 1
|
|
Гострий стрес |
Хронічний стрес |
Голос |
Стрес |
Високий, часто зривається на фальцет. Раптові спазми, легка заїкуватість, скрип зубами, різкий, недоречний сміх |
Роздратований, приглушений, наприкінці фрази інтонація знижується до шепоту, закінчення слів немовби «ковтаються» |
Антистрес |
Активно помасажуйте великий палець руки. Він пов'язаний з мозковим центром мови |
Широко відкриваючи рот, повільно і чітко вимовте (а ще краще — проспівайте!) склади: ра-ре-ри-ро-ру; ла-ле-ли-ло-лу; ма-ме-ми-мо-му; тпра-тпре-тпри-тпро-тпру. Потім те саме вимовте швидко, на одному подиху |
|
Мова |
Стрес |
Темп мовлення прискорюється, паузи між реченнями відсутні. Повторюються окремі слова і навіть цілі -речення. Прагнення виправити щойно вимовлену фразу |
Часті паузи в болісних пошуках потрібних слів. Використання слів-паразитів зі зменшувально-лагідними суфіксами (ясненько, добренько). Внутрішній монолог вимовляється вголос |
Антистрес |
Прийміть заспокійливе.
1) Вдихніть на повні груди повітря і на видиху 2) Зробіть глибокий вдих і тричі усміхніться.
3) З'єднайте мізинець лівої руки з великим пальцем. |
Зробіть легкий масаж. Розітріть долоні, доки стануть гарячими, і покладіть їх на замружені очі. Потримайте так секунд двадцять:— відразу відчуєте приплив творчих думок. Спробуйте скористатися психотерапевтичним методом «Віртуальна розмова». Відрепетируйте в думках майбутню бесіду у всіх подробицях: уявіть, як ви переконливо говорите і які при цьому спокійні й впевнені в собі. Якщо тренувати подібним чином мозок хоча б упродовж тижня, то в реальному житті все так і складеться |
|
Міміка |
Стрес |
Брови насуплені, очі широко відкриті, часте кліпання. Обличчя почервоніло або, навпаки, сполотніло. Гучний, переривчастий подих через ніс, піт, нервовий тик. З'являється потреба облизувати губи |
Вимучена посмішка в поєднанні з піднятими бровами. Губи стиснуті, голова утягнена у плечі. Погляд тьмяний, спрямований униз, або пильний, очі в очі, при цьому зіниці різко звужені |
Антистрес |
Заплющте очі й розслабте м'язи обличчя. Опустіть щелепу і потримайте її в такому положенні 6—7 секунд. Різко затуліть рот і видихніть ривками через ніс |
Проробіть наступні вправи. Насупте чоло, побудьте у цьому положеннїхекунд п'ять, потім розслабтесь. Зробіть це трохи швидше. Замружте очі на п'ять секунд, розслабтеся. Повторіть у швидкому темпі |
|
Жести |
Стрес |
М'язи тіла вкрай напружені, рухи рук хаотичні, жестикуляція надмірна. Щоб зайняти руки, розпочинається спроба «пограти» ключами або ручкою. Тремтіння в руках. Пальці зчеплені в «замок» |
Схрещування рук на грудях, погойдування головою з боку в бік. Змахування з одягу неіснуючих ворсинок. Руки за спиною — одна охоплює зап'ястя іншої |
Антистрес |
Допоможе вправа з йоги. Станьте прямо, руки зчепіть за спиною в «замок». Витягніть їх назад, зводячи лопатки. Сильно напружте м'язи рук і завмріть у цьому положенні на п'ять секунд. Потім повільно відкиньте голову назад і затримайтеся ще на п'ять секунд. Повільно поверніться в початкове положення — спочатку руки, потім голова |
Кращий спосіб рятуватися від хронічного стресу — відвідувати раз на тиждень манікюрницю. На пальцях рук і ніг є безліч точок, впливаючи на які можна одержати заряд позитивних емоцій. До речі, цієї самої мети ви досягнете, приймаючи ароматичні ванни з олією лаванди |
|
Рухи тіла |
Стрес |
Тіло буквально втискається у крісло, руки вчеплюються в підлокітники або-впиваються в коліна. Ноги напружено упираються в землю. Руки то нервово переплітаються, то активно жестикулюють |
Прагнення обпертися об будь-який предмет (одвірки, стіну). Руки і ноги схрещені, пальці стиснуті в кулаки, періодичні погойдування ногою. Спроби знайти зручне положення, нервово змінюючи положення рук і ніг |
Антистрес |
Напружуйте і розслаблюйте по черзі м'язи ніг, стегон, тулуба, рук. Якщо тіло почне приємно поколювати, не хвилюйтеся, це лише гра вегето-судинної системи — сигнал того, що ви впоралися зі стресом |
Пограйте у снігові кулі... Не хвилюйтеся, сніг вам здобувати не доведеться. Так називається вправа, що виведе ваші м'язи з нервового ступору. Підійдіть до вікна. Уявіть свою проблему у вигляді снігу і виліпіть з нього кульку. Гарненько розмахніться, відкиньте його подалі. Так само, граючи, розправтеся й з іншими проблемами. |