Метою уроку є: формувати ключові компетентності:
- уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
- загальнокультурну - розвивати навички самостійної роботи, пам'ять, увагу, зосередженість, логічне мислення;
- інформаційну - орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати й узагальнювати інформацію:
- комунікативну – удосконалювати вміння учнів формулювати мету власної діяльності та робити висновки за її результатами;
- формувати предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично-зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній;
- емоційно-ціннісної – розвивати інтерес учнів до художньої літератури;
- літературознавчої - перевірити рівень засвоєння матеріалу з теми « Давня українська література»;
- культурологічної – формувати вимогливе ставлення до рівня власних знань, самостійність і наполегливість під час роботи.
. УРОК № 21. Контрольна робота №2. Давня українська література.
Мета:
- формувати ключові компетентності:
- уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
- загальнокультурну - розвивати навички самостійної роботи, пам’ять, увагу, зосередженість, логічне мислення;
- інформаційну - орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати й узагальнювати інформацію:
- комунікативну – удосконалювати вміння учнів формулювати мету власної діяльності та робити висновки за її результатами;
- формувати предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично-зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній;
- емоційно-ціннісної – розвивати інтерес учнів до художньої літератури;
- літературознавчої - перевірити рівень засвоєння матеріалу з теми « Давня українська література»;
- культурологічної – формувати вимогливе ставлення до рівня власних знань, самостійність і наполегливість під час роботи.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань і вмінь.
Обладнання : тестові завдання у двох варіантах.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Контрольна робота – показник вашої роботи на уроках та вдома. Народна мудрість говорить: «Без труда нема плода». Сьогодні ви перевірите, наскільки добре засвоїли матеріал із теми.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку .
ІІІ. Виконання роботи
1. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
Оцінювання тестових завдань
Запитання 1-10 по 0,5 бали (5 балів)
Запитання 11-12 по 2 бали (4 бали)
Запитання 13 – 3 бали
2. Написання учнями контрольної роботи (додаток)
ІУ. Підбиття підсумків уроку
У. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про суспільне життя українського народу наприкінці ХУІІ ст. письменників того часу(індивідуально).
Творче завдання. Скласти кросворд до вивченої теми.
ДОДАТОК
КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2
з теми «Давня українська література»
Варіант 1
1. Григорій Сковорода написав збірку байок:
а) «Байки київські»; б) «Байки житомирські»;
в) «Байки чернігівські»; г) «Байки харківські».
2. З яким музичним інструментом не розлучався Г. Сковорода під час своїх мандрів?
а) Із сопілкою; б) з бандурою; в) з гуслями; г) з лірою.
3. Засновником українського друкарства був:
а) І. Федоров; б) Ф. Скорина; в) С. Драпан; г) Ш. Фіоль.
4. Яким методом користується Г. Сковорода у своїй творчості?
а) Реалістичним; б) романтичним;
в) готичним; г) полемічним
5. Який із літописів не належить до козацьких?
а) «Літопис Самовидця»; б) «Початковий літопис»;
в) «Літопис Самійла Величка»; г) «Літопис Грабянки» .
6. Укажіть історичну подію, яка посідає центральне місце в козацьких літописах:
а) Національно-визвольна війна 1648 – 1654 років;
б) чорноморські походи запорозького козацтва;
в) Переяславська рада 1654 року;
г) «Чорна рада» у Ніжині.
7. Хто ввів у науковий обіг поняття «козацькі літописи»?
А) Самовидець; б) Самійло Величко;
в) Григорій Грабянка; г) Феофан Прокопович.
8. Іван Величковський – український поет епохи:
а) бароко; б) реалізму; в) класицизму; г) романтизму.
9. Автором «курйозних» віршів був:
а) Лазар Баранович; б) Касіян Сакович;
в) Памво Беринда; г) Іван Величковський..
10. Ідея «сродної праці» звучить в афоризмі Г. Сковороди:
а) Не змагай до того, що не дано від природи.
б) Бери вершину і матимеш середину.
в) Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.
д) Тінь яблуні не заважає.
Усього 5 балів
11. Бароко – це …
12. Акровірш – це …
Усього 9 балів
13. Розкрийте зміст поезії Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права».
Усього 12 балів
ВАРІАНТ 2
1. Автор козацького літопису Самійло Величко народився на:
а) Чернігівщині; б) Полтавщині;
в) Київщині; г) Тернопільщині.
2. Хто є центральною постаттю «Літопису Самійла Величка»?
а) Богдан Хмельницький; б) Іван Виговський;
в) Іван Мазепа; г) Барабаш.
3. Хто з авторів козацьких літописів був гадяцьким полковником?
А) Самовидець; б) Самійло Величко;
в) Григорій Грабянка; г) Феофан Прокопович.
4. У якому козацькому літописі докладно описано епоху 1648 – 1784 років?
а) У літописі Самовидця; б) у літописі Грабянки;
в) у літописі С. Величка; г) в «Історії Русів».
5. Хто є автором дослідження «Козацькі літописи, виданого в Києві в 70-ті роки ХХ ст..?
а) В. Антонович; б) О. Білецький;
в) В. Іконников; г) В. Шевчук.
6. В історію української літератури цей письменник увійшов як поет, теоретик і практик фігурного вірша:
а) С. Кленович; б) Л. Баранович;
в) І. Величковський; г) С. Климовський.
7. На могилі цього письменника викарбувано слова: «Світ ловив мене, та не спіймав». Ідеться про:
а) І. Вишенського; б) І. Величковського;
в) Я. Гаватовича; г) Г. Сковороду.
8. Вірш Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права» – це зразок:
а) пейзажної лірики; б) філософсько-сатиричної лірики;
в) інтимної лірики; г) патріотичної лірики.
9. Григорій Сковорода є представником стилю:
а) орнаменталізму; б) монументалізму;
в) бароко; г) готики.
10. Що прославляє Г. Сковорода в поезії «Всякому місту – звичай і права»?
а) Багатство; б) свободу; в) розум; г) чисту совість.
Усього 5 балів
11. Афоризм – це …
12. Козацькі літописи – це …
Усього 9 балів
13. Розкрийте ідею «сродної праці» Г. Сковороди
Усього 12