Контрольна робота із зарубіжної літератури для 6 класу на тему: "Мудрість байки. Творчість Езопа, І.Крилова" має цікаві тестові (середнього та достатнього рівня) та творчі завдання (високого рівня), що змусять дитину дійсно попрацювати, щоб отримати позитивний бал.
Дата: ______________________
Зарубіжна література (6 клас)
Урок №
Тема. КР за розділом «Мудрість байки». Творчість Езопа, І.Крилова
Цілі: перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу з теми
«Мудрість байки»; розвивати навички зв`язного мовлення,
логічного мислення; виховувати самостійність, охайність.
Обладнання: роздатковий матеріал із завданнями КР, зошити для КР
Тип уроку: урок контролю, оцінки й корекції знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та цілей уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
С л о в о в ч и т е л я
Вивчаючи новий літературний жанр – байку, ви дізналися, що вперше байки з`явилися у Давній Греції, а основоположником («батьком») цього жанру вважають Езопа. За сюжетами його байок автори інших країн та епох створювали свої. Розглядаючи цікаві схеми, ви запам`ятовували, з яких частин складається байка, хто є її персонажем, що таке алегорія, мораль, мали можливість написати власну байку, підготувати цікаву інсценівку.
Настав час перевірити свої знання з теми «Мудрість байки».
ІV. Контроль і корекція знань.
1.Ознайомлення учнів зі змістом контрольної роботи і критеріями оцінювання робіт.
2.Виконання учнями контрольних завдань (див. додаток).
V. Підсумок уроку.
VІ. Оголошення домашнього завдання.
Підготувати відомості про життя і творчість Р.Л. Стівенсона.
Світова література (6 клас)
Контрольна робота № 2
Мудрість байки. Творчість Езопа, І.Крилова
Варіант № 1
І-ІІ рівень (0,5х12= 6 балів)
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
1. Замаскована думка з натяками і недомовками – це…:
А)гіпербола , Б) езопова мова, В) алегорія.
2. Байка «Вовк і Ягня» побудована на конфлікті двох персонажів, один з яких:
А) розумніший, Б) має перевагу у фізичній силі, В) обурений поведінкою іншого персонажа.
3. Хто перший надав байкам віршованої форми:
А) римлянин Федр, Б) українець Л.Глібов, В) грек Езоп.
4. Байкам Езопа притаманні:
А) розлогі описи, Б) лаконізм (стислість та інформативність), В) насичені діалоги героїв.
5. Алегоричним образом у байці Езопа «Лисиця і виноград» НЕ можна назвати:
А) Лисицю, Б) виноград, В) Езопа.
6. Проти яких людських вад спрямована байка «Мурашки й Цикада»:
А) жорстокості і зла, Б) улесливості та нещирості, В) ледарства і байдикування.
7. Яскравою ознакою байок І.Крилова є:
А) наявність прислів’їв і приказок, Б) інакомовлення, В) рима.
8. Важливою складовою частиною байки є:
А) мораль, Б) зачин, В) експозиція.
9. Із твору якого байкаря цей рядок: «Тоді Вовк зауважив: «Минулого року ти зневажило мого батька»»:
А) І Крилова, Б) Езопа, В) Федра.
10. Художній прийом, що полягає у перенесенні властивостей людей на тварин чи предмети – це..:
А) уособлення, Б) метафора, В) алегорія.
11. У байці Езопа «Вовк і Ягня» слова «…навіть справедливий захист не має сили для тих, хто заповзявся чинити кривду» - це…:
А) тема, Б) алегорія, В) мораль.
12. Яка байка Езопа переконує, що не слід зневажати нічого, щоб згодом не довелося шкодувати:
А) «Мурашки і Цикада», Б) «Лисиця і Виноград», В) «Вовк і Ягня»
ІІІ рівень (1,5х2= 3 бали)
1 |
Вовк |
А) |
Беззахисність, слабкість |
1 |
) |
2 |
Ягня |
Б) |
Нерозумність |
2 |
) |
3 |
Лисиця |
В) |
Нерозумність, метушливість, легковажність |
3 |
) |
4 |
Ворона |
Г) |
Хитрість, улесливість |
4 |
) |
5 |
Осел |
Д) |
Грубість, нахабство, сила |
5 |
) |
6 |
Мавпа |
Е) |
Наївність, самозакоханість |
6 |
) |
ІV рівень ( 3 бали)
Напишіть свою невеличку прозову або віршовану байку на одну із тем:
«Хліб не пада з неба – працювати треба»
«Язик один, а вух двоє – тому кажи один раз, а слухай двічі»
«НЕ помітив слона на своїй голові, зате розгледів блоху на чужій»
АБО
Дайте розгорнуту відповідь на питання «У чому мудрість байки?» (4-5 речень)
Світова література (6 клас)
Контрольна робота № 2
Мудрість байки. Творчість Езопа, І.Крилова
Варіант № 2
І рівень (0,5х12=6 балів)
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
1. Кого називають «батьком» байки:
А) римлянина Федра, Б) грека Езопа, В) українця Л.Глібова.
2. Уперше наповнив байку соціальним змістом:
А) римлянин Федр, Б) грек Езоп, В) росіянин І.Крилов.
3. Уперше написав віршовану байку:
А) римлянин Федр, Б) грек Езоп, В) росіянин І.Крилов.
4. Ягня в байці називає Вовка «Світлістю». Цим І.Крилов:
А) натякнув на суспільну нерівність героїв, Б) показав, що у Вовка є світлі, добрі риси.
5. «Езоповою мовою» називають:
А) думки із натяками і недомовками, Б) приховане зображення людини, В) зображення людей в образах звірів, Г) повчальний висновок у кінці байки.
6. У будові байки відсутня така складова:
А) оповідання, Б) експозиція, В) мораль.
7. Яскравою ознакою байок Езопа є:
А) лаконічність (стислість та інформативність), Б) інакомовлення, В) рима.
8. Із твору якого байкаря цей рядок: «Ти винен тим уже, що хочу я, бач, їсти»:
А) римлянина Федра, Б) грека Езопа, В) росіянина І.Крилова.
9. У І.Крилова мораль була:
А) спочатку байки, Б) посередині байки, В) в кінці байки.
10. Яка байка Езопа переконує, що не слід зневажати нічого, щоб згодом не довелося шкодувати:
А) «Мурашки і Цикада», Б) «Лисиця і Виноград», В) «Вовк і Ягня»
11. Із твору якого байкаря цей рядок: «У літню пору Мурашка, гуляючи по полю, збирала зернятка пшениці й ячменю і запасалася кормами на зиму»:
А) І.Крилова, Б) Езопа, В) Федра.
12. Проти яких людських вад спрямована байка Езопа «Лисиця і виноград»:
А) жорстокості і зла, Б) улесливості та нещирості, В) ледарства і виправдовування.
ІІІ рівень (1,5х2= 3 бали)
1 |
Алегорія |
А) |
Невеликий повчальний твір алегоричного змісту |
1 |
) |
2 |
Мораль |
Б) |
Думки з натяками і недомовками |
2 |
) |
3 |
Езопова мова |
В) |
Неримована мова |
3 |
) |
4 |
Байка |
Г) |
Інакомовлення |
4 |
) |
5 |
Епітет |
Д) |
Художнє означення |
5 |
) |
6 |
Проза |
Е) |
Повчальний висновок |
6 |
) |
2. Напишіть прізвища авторів і назви байок, з яких узято рядки.
ІV рівень ( 3 бали)
Творче завдання.
Напишіть свою невеличку прозову або віршовану байку на одну із тем:
«Хліб не пада з неба – працювати треба»
«Язик один, а вух двоє – тому кажи один раз, а слухай двічі»
«НЕ помітив слона на своїй голові, зате розгледів блоху на чужій»
АБО
Дайте розгорнуту відповідь на питання «У чому мудрість байки?» (4-5 речень)