Конспект. Контрольна робота. Мовна тема "Іменник" для 3 класу. І та ІІ варіанти.
Дата: _____ Українська мова 3-А клас Урок№ _______
Тема: Контрольна робота з української мови. Мовна тема № ___ «Іменник».
Мета: перевірити знання учнів з вивченої теми «Іменник»; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, самостійність, уміння розпізнавати вивчені мовні явища; групувати, класифікувати, сполучати слова, добирати належну форму слова, відповідні засоби зв’язку між частинами речення; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
III. Виконання контрольної роботи за варіантами.
I варінт
1. Що означає іменник?
а) Дію предмета; б) ознаку предмета; в) назву предмета.
2. Підкресліть іменник, який є загальною назвою;
а) Київ; б) місто; в) Україна.
3. Підкресліть іменники, що є назвами істот:
а) Робітник, шахтар, журналіст;
б) Футбол, ліс, журнал;
в) Школяр, парта, печиво.
4. Словосполучення заміни одним близьким за значенням словом:
Лісний сторож - …
а) Лісник; б) шофер; в) бригадир
5. Визначте і надпишіть рід іменників.
Дятел, дерево, шипшина, дзьоб, крило, пташка.
6. Прочитай, спиши, розкриваючи дужки.
Песик (П,п)ушок ганявся на подвір'ї за білим (П,п)ушком.
7. Від поданих слів утворіть спільнокореневі іменники.
Зимувати –…; лікарський – …;
радісний – …; читати –… .
8. Запиши речення, розкриваючи дужки і вставляючи пропущені букви. Визнач число іменників.
Україна – це тихі (вода) і ясні (зоря), з..лені (сад) і білі (хата), лани золотої (пш..ниця). Україна – ро..кішний вінок з (калина) і (чорнобривці).
II варіант
1. На які питання відповідають іменники?
а) Хто? що роблять? б) хто? що? в) який? які?
2. Підкресліть іменник, який є власною назвою.
а) річка; б) озеро; в) Дніпро.
3. Підкресліть іменники, що є назвами неістот:
а) Трактор, лікування, дружба;
б) машиніст, читач, робота;
в) косар, теля, садівник
4. Словосполучення заміни одним близьким за значенням словом:
Маленька дівчина - …
а) хлоп’ята; б) дитина; в) малюк.
5. Визначте і надпишіть рід іменників.
Здоров'я, будинок, хата, щастя, квартира, пальто.
6. Прочитай, спиши, розкриваючи дужки.
Повітряну (К,к)ульку ловив котик (К.к)улька.
7. Від поданих слів утворіть спільнокореневі іменники.
Весняний — …; лікарський — …;
працювати — …; сміятися — … .
8. Запиши речення, розкриваючи дужки і вставляючи пропущені букви. Визнач число іменників.
С..ніє (небо), з..леніють (ліс), течуть (ріка). Це – Батьківщина. І людина повинна турбуватися про (з..мля), на якій ж..ве, об..рігати її (природа).
IV. Підсумок уроку.
– Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?
– Яке – найцікавішим?
– Як слід працювати, щоб уникнути помилок?