МЕТА: перевірити засвоєння учнями поняття «фразеологізми»,їх особливостей і виразних можливостей;
виявити рівень сформованості вмінь використовувати фразеологізми в мовленні, знаходити їх у тексті, пояснювати значення фразеологізмів відповідно контексту;
виховувати сумлінне ставлення до предмета
Укр. мова 6 клас
ТЕМА. Контрольна робота з теми «Фразеологія» Тестові завдання. Диктант
МЕТА: - перевірити засвоєння учнями поняття «фразеологізми»,
їх особливостей і виразних можливостей;
виявити рівень сформованості вмінь використовувати фразеологізми в мовленні, знаходити їх у тексті, пояснювати значення фразеологізмів відповідно контексту;
виховувати сумлінне ставлення до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Психологічна настанова
Люблю я свій розум, увагу та пам'ять,
Працює мій мозок. І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю логічно.
Учителя слово здійсню я практично.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
1. Пояснення вимог до оформлення контрольної роботи
2. Виконання завдання
Завдання 1- 12 – тести комбінованого типу
1. Фразеологізми – це…. Наведіть приклад.
2. Запишіть фразеологізм зі значенням «байдужість»
3. Якому стилю мовлення не притаманні фразеологізми:
А) офіційно-діловому;
Б) публіцистичному;
В) художньому;
Г) розмовному.
4. Підкреслити в реченні фразеологізм.
Марійка розповідала про пригоду в лісі п’яте через десяте.
5. Укажіть рядок, що не містить фразеологізм:
А) бити себе в груди;
Б) скринька Пандори;
В) язиката Хвеська;
Г) переливати воду.
6-7. Доповнити фразеологізми.
В рот води ... . Тримати язик ... .
8. Знайдіть фразеологізм, що означає «подобатись»:
А) кривити душею;
Б) брати за душу;
В) до душі припасти;
Г) ні за цапову душу.
9-10. Згрупуйте фразеологізми в антонімічні пари.
Іти попереду, за тридев’ять земель, пасти задніх, не за горами.
11. Знайти синонім до фразеологізму ні живий ні мертвий:
А) хоч ікону малюй;
Б) волосся дибки стає;
В) у ложці води втопити;
Г) сам не при собі.
12. Укажіть значення фразеологізму «наче корова язиком злизала»
А) про смачну їжу;
Б) про раптове, безслідне зникнення;
В) про несподівану подію;
Г) про дуже довгий язик.
Завдання 13-16 мають на меті встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного цифрою, добери відповідник, позначений буквою, і впиши цю букву під таблицею.
13.Установи відповідність.
Фразеологізм |
Значення |
1 Муляти очі (комусь) |
А В’їдливо дорікати |
2 Замазувати очі (комусь) |
Б Обдурювати, хитрувати |
3 Колоти очі (комусь) |
В Недоречно виділятися, бути на виду |
1___, 2 ____, 3 ___
14.Установи відповідність.
Фразеологізми |
Синоніми |
1 Ловити гав |
А Задирати носа |
2 Гріти чуба |
Б Ганяти собак |
3 Напустити пихи |
В Мозолити руки |
1.___, 2 ____, 3 ___
15.Установи відповідність.
Фразеологізми |
Антоніми |
1 Пройти крізь сито й решето |
А збити з пуття |
2 Розсипати кислиці |
Б не бачити смаленого вовка |
3 Навести на розум |
В продавати зуби |
|
|
1.___, 2 ____, 3 ___
16. Згрупуйте фразеологізми з їхнім значенням.
1 Вскочити в халепу А Вередувати
2 Кашу заварити Б Почати складну справу
3 Крутити носом В Потрапити у скрутне становище
1.__, 2.__, 3.__
V. Диктант
Збірник диктантів О.Д. Марченко с. 59 «Рідна мова»
VІ. Підбиття підсумків уроку.