Корекційне заняття. Розвиток слухового сприймання та формування вимови

Про матеріал
Корекційне заняття з розвитку слухового сприймання та формування вимови "Робота над голосом. Закріплення диференціації вимови звуків [б-п ]. Граматичний матеріал. Робота над фразами з теми "Весна"
Перегляд файлу

Тема: Робота над  голосом. Закріплення диференціації вимови звуків

 [ б-п].  Граматичний матеріал. Робота над текстом «Пора підсніжників» (словник, фрази).

 

Мета: вдосконалювати вміння змінювати силу голосу, закріпити диференціацію вимови звуків [ б-п]; вправляти у розпізнаванні та відтворенні матеріалу розмовно-побутового характеру, граматичного матеріалу, фраз з теми «Весна»; збагачувати словниковий запас; розвивати слухову, слухозорову пам’ять, увагу, коригувати звуковимову; виховувати любов до природи, бажання спілкуватися словесною мовою.

 

Обладнання: профілі звуків [ б-п], картки, малюнки.

 

Хід заняття

І. Вимова

1.Організаційний момент

  - Добрий день!

- Як ти чуєш?

(- Я чую добре.)

- Що ви зараз будете робити?

(- Я буду слухати і говорити)

   Мовний матеріал розмовно-побутового характеру

  • Яка зараз пора року?
  • Який зараз місяць?
  • Яка погода навесні?
  • Які пташки прилітають з теплих країв?

       Сьогодні на занятті ми будемо працювати над  голосом, над звуками  [ б-п], фразами розмовно-побутового характеру, працюватимемо з граматичним матеріалом, з фразами до тексту «Пора підсніжників», вивчимо новий словник. 

    Будьте уважні. Говоріть чітко, виразно.

2.Робота над голосом

         Зараз будемо працювати над голосом. Будете говорити голосно і тихо.

а) прочитати склади та слова :

голосно                                     тихо

ТА – ТА    ОДИН              та – та один

ТО – ТО    ДВА                 то – то два

ТУ – ТУ    ТРИ                 ту – ту три

ТИ – ТИ    ЧОТИРИ        ти – ти чотири

 

б) прочитати склади і слова, вірно вимовляючи наголошений склад :

ТАта ТАта ТАта ТАта

таТА таТА таТА таТА

та – ТА – та    лоПАта , роБОта

ТА – та– та       ДЕрево , ЛАСтівка

та – та – ТА      молоТОК , голоВА

 

3.Диференціація звуків [б-п]

Зараз будемо працювати над звуками б-п.

    1) Робота з профілем

Давайте порівняємо вимову цих звуків. Коли вимовляємо ці звуки, язик лежить в роті, зуби відкриті, губи зімкнені, при цьому повітря з рота виходить не плавно, а поштовхами, звуки вимовляємо коротко, швидко.

  • А чим же вони відрізняються?

Звук [б] вимовляється з голосом – голосові звязки вібрують – це дзвінкий приголосний.

Звук [п] вимовляється без голосу, голосові  звязки не вібрують – це глухий приголосний звук.

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20200301_080318.jpg  C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20200301_080325.jpg

2) Прочитайте склади

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\-45-728.jpg

3) Прочитайте слова:

  C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\-45-728.jpg

 

 

4) Прочитайте речення:

Мама зробила ікру з баклажанів

Я люблю їсти смажену картоплю

Сік роблять з помідорів, яблук.

 

5) Прочитайте слова,  вставляючи замість крапок букви  б  або  п.

          .удинок,  хлі. ,  ко.ати,  ба.уся,  то.оля,  гри.ок,  зу. ,  ри.а,

          не.о,  ро.ота,   со.ака,  су.ота,  .еремога,  ло.ата,  кра. , ду. ,

          наки. ,   жа.а,   коло.ок,   .егемот,   клу.ок,   ка.ан,  .орося

 

6)  З даних складів утворіть слова.

                                

         ти, бо, чо             хід, ре, пе             лат, ка, па

         ра, ба, бан           да, бо, ро               лоч, бі, ка

         би, гри                 гаж, ба                   ка, пис, за

         хід, шо, пі           ка, душ, по            ро, при, да

         па, та, ло             мот, бе, ге              па, за, си, ти

 

7) Робота з малюнками

Я буду говорити слово, а ви покажете малюнок

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Screenshot_2020-03-01-09-48-38-378_net.slideshare.mobile.pngC:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Screenshot_2020-03-01-09-48-38-378_net.slideshare.mobile.png

 

8) Від  поданих  слів  утворіть нові  слова,  замінивши б на п.

       балка – палка          брати - ....          банк - ....

       куби - ....                    бити - ....            банда - ....

       бік - ....                       груба - ....           борт - ....

       гриб - ....                    бух- ....                бас - ....

                                                                     

9) З  поданих  слів складіть  речення.

1) біля,  бродить,  бусол,  броду.

2) живе,  у,  білочка,  дуплі,  великому.

3) дерева, Пилипко,  садити,  допомагав, навесні.

4) борода,  Панаса, у,  довга, діда.

5) на,  Петрик,  грибів,  великий,  купив,  базарі,  пакет.

6) гриб,  під,  білий, березою,  виріс.

7) напекла, смачних,  бабуся, пиріжків.

 

10) Доповніть речення

Господарка поклала в борщ … (буряк, картоплю, помідор, перець, цибулю, капусту).

Фізкультхвилинка

 

ІІ. Слухове сприймання

Сьогодні на заняття я щось принесла. Воно знаходиться у цій коробці. Я хочу, щоб ви відгадали, що це.

Підказка:  - воно біле і зелене

                 - росте в лісі або на клумбі

                - квітка

               - зараз вони цвітуть

      Сьогодні ми розпочинаємо роботу над новою темою «Весна», текстом «Пора підсніжників»

Пора підсніжників

        1.Найсвітліше у листяному лісі буває ранньої весни. 2. Під сонячним промінням швидко збільшуються чорні круги талої землі навколо дерев. 3.На очах зїдає останні кучугури снігу південний теплий вітерець. 4.Задзюрчали по вибалках струмочки. 5.Ґрунт ще не просох. 6.Над землею, вкритою торішнім листям, вже піднялися ранні квіти. 7.Розкрилися грона пролісків, схожих на небесну блакить. 8.Поодинці визирнули підсніжники. 9.Між зеленими листочками загорілися жовтенькі зірочки гусячої цибульки. 10.Світло й тепло розбивають панцир на бруньках. 11.Вже недалеко той час, коли оксамитовим серпанком молодого листячка вкриються розлогі крони кленів, лип. 12.Період пробудження природи: від перших таловин на пагорбках і до розпускання бруньок на деревах – пора підсніжників. 13.Незабаром виб’ється молоденьке листячко з бруньок, одягнуться дерева в ніжний і тендітний наряд. 14.Пора підсніжників, перших прилітних птахів ось-ось зміниться зеленою весною.

 

1.Словник :

Листяний ліс                                                      Рання весна

C:\Users\User\Desktop\Download\Urochische_Kruglyk-3.JPG                            C:\Users\User\Desktop\Download\87e0c343f8dd6160f892784539ebf5a8-3.jpg

 

Сонячне проміння                                 Чорний круг талої землі

C:\Users\User\Desktop\Download\aca3d1c6-6a2a-6982-013e-5aa808edf65c.jpeg                               C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\324686_html_6a6a3dd7.jpg 

 

Кучугури снігу                                       Задзюрчали струмочки

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\3-0.sugrob.jpg                  C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\3978756.jpg

 

Вибалки                                                                 Ґрунт

C:\Users\User\Desktop\Download\300px-Beskid_niski_jar_cm01.jpg                   C:\Users\User\Desktop\Download\1703311 (1).jpg

 

 

Небесна блакить                                   Поодинці (мало підсніжників)

C:\Users\User\Desktop\Download\rzwns9wpc9uy-kupidon.jpg                    C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\113.jpg

 

    Підсніжники                                            Гусяча цибулька

C:\Users\User\Desktop\Download\1545032475126189483.jpg             

 

Панцир на бруньках                                           Крони дерев

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1607-004.jpgC:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\брунька_.jpeg               

 

Таловини

 

2.Робота з фразами

  1)Слухо-зорове сприймання фраз

 Найсвітліше у листяному лісі буває ранньої весни.

 Під сонячним промінням швидко збільшуються чорні круги талої землі навколо дерев.

На очах з’їдає останні кучугури снігу теплий вітерець.

Задзюрчали по вибалках струмочки.

Ґрунт ще не просох.

Над землею, вкритою торішнім листям, вже піднялися ранні квіти.    Поодинці визирнули підсніжники.

Між зеленими листочками загорілися жовтенькі зірочки гусячої цибульки.

Світло й тепло розбивають панцир на бруньках.

Період пробудження природи: від перших таловин на пагорбках і до розпускання бруньок на деревах – пора підсніжників.

2)Сприймання на слух фраз в розбивку

 

3.Граматичний матеріал.

Поширте речення другорядними членами речення:

Прийшла (яка?) …, … весна.

Побігли (які?) … струмочки.

Птахи повернулися (звідки?) з …. .

(Де?) … розпускаються листочки.

Школярі посадили (які?) … саджанці берізок.

 

ІІІ. Підсумок

Сьогодні ви працювали добре, намагались говорити чітко і виразно

Допобачення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Інші матеріали
Інкл
Додано
8 березня 2020
Переглядів
2456
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку