Заняття "Диференціація С-Ш"

Про матеріал
Розвиток фонематичних процесів, дрібної моторики, лексико-граматичних категорій, зв'язного мовлення.
Перегляд файлу

Групове заняття у третьому класі

Корекція артикуляторно – акустичної форми дисграфії.

 

 ТЕМА:  Диференціація (с) –(ш)

 Мета:

  • уточнювати правильну вимову звуків ( с) –(ш);
  • вчити виділяти ці звуки в усному та писемному мовленні;
  • збагачувати словник;
  • виховувати спостережливість, цікавість до природних явищ;
  • розвивати слухове та мовленнєве сприйняття;
  • розвивати мовленнєво – слухову пам’ять;
  • розвивати логічне мислення.

 

Обладнання: профілі артикуляції,паперові прикраси з графічними моделями слів,індивідуальні картки, зошити, предметні картки.

Словник нових слів: паморозь, завірюха.

 

 

Хід  заняття

 

  1. Організаційний момент.

 

Мета: Створення позитивного настрою,організувати дітей до сприймання логопедичного матеріалу, формувати вміння ясно мислити, орієнтуватися в часі.

Привітання.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок:
  •  У світі фантазії зробимо крок,
  • А з творчістю ми зустрічались не раз,
  • І знову вона завітала до нас.
  • Щоб урок пройшов не марно,
  • Треба сісти рівно, гарно
  • І виконуй тільки те,
  • Про що мова на уроці йде!

Промайнула золота осінь. Настає пора,яку звуть білосніжною, замріяною.

Яка це пора року?

А що ви знаєте про зиму?

Чим вона відрізняється від решти пір року?

Що цікавого спостерігається у природі?

 

Артикуляційна гімнастика.

Мета: активізувати м’язи язика, виробляти підйом язика вгору,координувати рухи язика та їхнє чергування, ритмічність та диференційовані рухи язика, вчитися утримувати кінчик язика за зубами.

Вправи: « Усмішка», «Хоботок», « Лопатка», «Маляр», «Смачне варення», «Покарання язичка», « Грибок».

Дихальні вправи.

Мета: виробляти довгий цілеспрямований струмінь повітря, що йде посередині язика.

_ Діти, уявіть,що ми зараз у лісі. Покажіть,які там високі дерева.

 -Подув теплий вітерець: ш-ш-ш-ш – зашелестіло листя.

-Подув холодний вітерець: с-с-с-с- закачалися сосни.

Вітер затих – не рухаються більше ані гілочки ані опалі листочки на землі.

Знову подув вітер…

Як шуміли гілочки від теплого вітру?

Як дув холодний вітер?

 

  1. Повідомлення теми уроку

 

Діти, давайте пригадаємо, тему минулого заняття.

  • Коли дме дуже сильний вітер, що ми чуємо? ( Шум)
  • А коли на вулиці похмура, непривітна погода, що ми відчуваємо?                ( Сум).
  • Які перші звуки ми чуємо в цих словах?
  •  А як називаються букви в цих словах?

 

  1. Артикуляційні профілі.

 

Подивіться діти, що зима нам залишила, якісь стрілочки. Що вони позначають?

Стрілочка вниз – язик за нижніми зубами, губи розтягнуті у посмішці.

Стрілочка вверх – язик за верхніми зубами, губи витягнуті трубочкою.

  • Ось тепер мені все зрозуміло,дякую діти.
  • А ви любите гратися надворі?
  • За якої погоди вам веселіше,цікавіше гратися?
  • А яка сьогодні погода?
  • Так, погода сьогодні сумна,похмура, але так хочеться сонечка. Справа в тому, що взимку сонечко буває дуже рідко. Для того Щоб воно з’явилося потрібно виконати завдання зими, які приноситимуть нам її помічники. А скільки їх буде, зараз дізнаємося.

 

  1. Диференціація ізольованих звуків і букв (с) – (ш). Помічник – дощ.

 

Мета: промовляння звука з опорою на зовніші схеми, і навпаки.

  • Стало тихо в садах і парках. Природа ніби причаїлася, чекаючи сильних морозів.

 

Загадка.  Сонце вкрилося хмарками.

                  Хтось невидимий в імлі

                  Небо сірими нитками

                  Пришиває до землі.

  • Діти, замініть:

а) знаки потрібними буквами;

б) букви потрібними знаками.

 

  1. Диференціація звуків (с) – (ш) у складах. Помічник – вітер.

Мета: правильно читати звуки (с) –(ш) у складах.

         Я швидесенький вітряк

         Обертаюсь так і сяк,

         І мене ніхто на мить

         Не посміє зупинить.

- Діти,прочитайте склади.

6. Визначення місці звука у словах.   Помічник сніжинкопад.

Мета: розвиток фонематичного сприйняття, визначення місця звука.

  • Прослухайте слова, визначте на якому місці ( цифра) знаходиться звук (с) або (ш).

Слова : шапка, миска, груша,агрус, молодший, зшитий.

7.Аналіз та синтез слів.  Помічники ялинкові іграшки.

- Спочатку зима лічила дощові краплинки, але згодом ми всі чекаємо снігу, а   згодом і свята.

-Діти на яке свято ми чекаємо?

Давайте підготуємося до свята, прикрасимо ялиночку іграшками та складемо слова.

8. Фізхвилинка.

9. Диференціація звуків (с) –(ш) у словах. Робота на картках.

10. Диференціація звуків (с) –(ш) у реченнях.  Помічник паморозь.

- Уважно прочитайте скоромовку. Уже все частіше ми спостерігаємо як сніжок випадає, заблищить калюжа на вулиці. Це паморозь.

  Скоромовка.

Шишки на сосні, шашки на столі.

У Саші шашки, у Соні шишки.

11.Заключна частина. Помічник сонечко та хмарки.

- Нарешті вийшло сонечко і подарує нам не сумний, а веселий зимовий день.  Адже діти люблять зимові сонячні дні,тому що можна…

- Про які явища природи ми сьогодні говорили? ( Помічники)

- Що ми робили на занятті?

- Для чого нам це потрібно?

 

Варіант № 1

 …іг,   …апка, …анчата,   …кола,  ми…ка,  по…та.

 

 

 

Варіант №2

 

…ніговик,  кі…ка,  пи…ати,  ма…ина,  …мородина,   …арф.

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Додано
13 березня 2020
Переглядів
1247
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку