Тема: Корекційно – логопедичне заняття:
« Буква- м’який знак».
Мета:1.Уточнити уяву учнів про знак.
2.Тренуватися в написанні м’ якого знаку.
3.Розвивати просторове сприйняття.
4.Розвивати фонематичний аналіз та синтез учнів.
5.Розвивати увагу,пам’ ять,зорове сприйняття.
6. Збагачення словникового запасу учнів.
Обладнання: картинки, роздатковий матеріал, вірші,загадки.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
І. Організаційний момент.
Привітання. Правила для учнів: парту в школі бережи і на парті не лежи, щоб заняття пройшло не марно - треба сісти рівно, гарно.
Щоб помилок уникати, треба пильність розвивати.
Повторимо матеріал,який ми вже вивчали на заняттях.
-Які ми знаємо дві групи звуків української мови?
- Які особливі звуки – герої ми вивчали?
ІІ. Основна частина.
Повідомлення теми заняття:
Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім’ я.
Лиш одна із них німа.
Здогадався, певно, всяк!
Звуть цю букву- м’ який знак.
1.Прочитати таблицю, пом якшуючи приголосні. (ДОДАТОК №1)
2. Хвилинка каліграфії. Написати м’ який знак в зошиті.
3.Записати названий звук, дописати ь. Пояснити, що змінилося у вимові?
Т С П Н М Л З Ц Д Б.
4. Назви зображення тварин, вимов останній звук у слові.
( заєць, олень,лось,рись,ведмідь)
5. Склади слова і знайди серед них зайве. ( ДОДАТОК №2).
6.Визначити рухомим показом місце знаходження Ь в словах:
(ДОДОТОК №3).
7.Зверніть увагу,що Ь може стояти і в середині слова.
Він про свою роботу каже так:
Хоч між буквами мовчу, бути їх м’ якими вчу!
8. Відгадування загадок. ( ДОДАТОК №4).
9. Яка зараз пора року?
-Які ще ми знаємо пори року?
- А в назві яких місяців живе Ь? ( ДОДАТОК №5)
10. Фізхвилинка.
11. Коментовані завдання.
Змінити слова так, щоб утворилися лагідні назви, підкреслити букви,що позначають приголосні. Зверніть увагу на їх вимову.
( ДОДАТОК № 6).
12. Прослухайте речення. Записати виправлене слово. Прокоментувати, скільки в цьому слові букв,звуків? ( ДОДАТОК № 7)
13. Записати Ь, або поставити рисочку, якщо його в слові немає.
( ДОДАТОК №8).
14. Дібрати слова протилежні за значенням: ДЕНЬ –НІЧ,КУРКА – ПІВЕНЬ,
СМУТОК- РАДІСТЬ, СОНЦЕ- МІСЯЦЬ.
15. Читання казки про Ь.( ДОДАТОК №9).
16.Змінити слова так, щоб Ь опинився в середині слова.( ДОДАТОК №10).
17. Записати слово схематично, назвати м’ який приголосний.
( ДОДАТОК № 11).
ІІІ. Підсумок заняття.
ДОДАТОК №1.
Б –БЬ В – ВЬ Л - ЛЬ
З – ЗЬ К – КЬ Р - РЬ
Н – НЬ П –ПЬ Д – ДЬ
Т - ТЬ Ф – ФЬ С - СЬ
ДОДАТОК №2.
3 4 2 1 2 1
Н Ь і К Л Е О Н Ь
1
Б І Л Е Д Ь И Р С Ь
ДОДАТОК № 3.
Визначити рухомим показом місце Ь в словах:
ДОДАТОК №4
Відгадати загадки:
Ділиться на всіх він.
Для усіх улюблений
Солодкий (апельсин).
-Я ловлю комах,жучків,
І маленьких черв’ ячків.
В теплий край не відлітаю –
Під стріхою хату маю.
Зовуть мене (горобець).
Сторожем не служить,
А всіх рано будить. ( Півень)
Визначити, який приголосний пом’ якшений.
ДОДАТОК №5.
Назви місяців, в яких живе Ь.
-Березень,квітень, травень.
-Червень,липень, серпень.
-Вересень,жовтень.
-Грудень,січень.
ДОДАТОК №6.
Тепле – тепленьке Тополя - тополька
Сухе – Кастрюля -
Мале – Картопля –
Рідне – Земля -
Дороге – Крапля -
ДОДАТОК № 7.
Прослухайте речення. Виправте помилку. Записати
Виправлене слово. Прокоментувати: скільки букв, скільки звуків.
-Від спиляного дуба залишився тільки пен.
-Буква О схожа на нул.
-У нашої кицьки є родичка – рис.
-Актор добре виконав рол.
ДОДАТОК №8
Записати Ь, або поставити-----------,якщо його немає.
Гість,торт,ваніль,стіл,заєць,вогонь,карась,вагон,
кінь,зал,хвіст,хтось,ліс,олень,кінець.
ДОДАТОК №9.
Прослухайте казочку.
Стояв Ь знак в кінці слів:вітер його обдував, дощ
його поливав,сніг його замітав… Застудився Ь і захворів. Але ж букви не можуть пити звичайні людські ліки. Що робити? Обступили тоді букви хворого і своєю теплотою зігріли його. Ь знак і одужав.
ДОДАТОК № 10.
Змінити слова за зразком: щоб Ь опинився між буквами:
Пень –пеньки, День-
Вуголь- Окунь-
Карамель- Учитель-
Вогонь-
Куль-
Карусель-
ДОДАТОК № 11.
Записати слово схематично,назвавши м’ який приголосний:
Бильце _ль___
Кільце ль
Батько ть
Кузьма зь
Фольга ль
Асфальт ль
ТЕМА: Диференціація понять приголосний –
голосний.
Диференціація поняття "голосний - приголосний" звук. Ви ділення приголосного звука в середині слова. Лексична тема "Назви частин тіла і частин артикуляційного апарату". Поширене речення з прямим додатком і означенням
Мета: уточнити поняття дітей про голосні та приголосні звуки; розвивати фонематичне сприймання; закріпити навички звуко- буквеного аналізу; збагачувати словниковий запас; учити будувати речення та поширювати їх.
Обладнання: малюнки із зображенням частин тіла, схема артикуляційного апарату, сюжетні малюнки.
Хід заняття
І. Організація дітей до заняття
ІІ. Розвиток фонематичних процесів
Виділення слів із заданим приголосним звуком, що знаходиться в середині слова.
[б] - чоботи, коза, турбота, указка, риба, Люба, стілець, гриби;
[в] - абетка, буква, зошит, автобус, садівник, троянда, аварія.
ІІІ. Диференціація понять "голосний - приголосний" звуки
1. Демонстрування схеми артикуляційного апарату.
Назвати частини артикуляційного апарату (губи, зуби, язик).
2. Пояснення творення голосних і приголосних звуків (під час тво рення струмінь видихуваного повітря не зазнає перепон, а при творенні приголосних звуків губи, зуби та язик створюють перешкоди для повітря).
Учні піднімають прапорець, коли чують голосний звук: [а, д, м, о, у, р, с, т, і, ж, є, и, н, с, гі, а, у, в, н, і, є].
3. Запис слів у дві колонки залежно від першого звука.
Голосний - приголосний:
Осінь, аркуш, замок, екран, самовар, батон, індик, фарба, хмара, указка.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Демонстрування сюжетних малюнків.
Хлопчик співає.
Дівчинка спить.
Дівчинка з перев’язаною рукою.
Учні називають частини тіла.
2. Складання і запис речень за сюжетними малюнками.
Хлопчик відкрив рота.
Дівчинка заплющила очі.
Іринка перев’язала хвору руку. У першому реченні підкресліть букви, що позначають голосні звуки, а в другому - приголосні.
Придумати слова, у яких:
кількість голосних і приголосних звуків однакова (зуби, голова);
приголосних більше, ніж голосних (ніс, живіт, спина);
голосних більше, ніж приголосних (око, оса, Іра).
Згадати, які звуки утворюються за допомогою шуму і голосу.
Назвати 5 голосних і 5 приголосних звуків.
VI. Підбиття підсумків заняття