Корінь як значуща частина слова.
Спільнокореневі слова і форми слова
Мета: повторити і поглибити знання учнів про основу й корінь слова, сприяти зміцненню вмінь добирати спільнокореневі слова та навичок їх виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити корінь слова, визначати його роль у словах; розвивати творчі вміння використання кореня слова під час створення нових слів та добору спільнокореневих; за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до навколишнього світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Виконання практичних завдань на повторення з елементами поглиблення.
1. Дослідження-пошук.
— Доберіть до поданих слів спільнокореневі, визначте в них корінь.
Вечір, вода, зима, осінь, читати.
2. Розподільний диктант.
— Розподіліть слова так, щоб у кожній групі були слова одного кореня.
а) ніс, носовий, ноша, носилки, перенісся, носоріг, носище, приніс, носик, переносити;
б) правий, правити, управління, справа, правитель, правіше, справити, праворуч.
3. “П’ятий зайвий”.
— Знайдіть та виділіть зайве слово у кожному рядочку.
а) Будівля, будувати, будильник, будова, будинок;
б) підводний, водолаз, підвода, вода, водяний;
в) гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка;
г) нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.
4. Пояснювальне письмо з творчим завданням.
— Вкажіть спільнокореневі слова. Якими частинами мови вони є?
— Доберіть різні форми слова сонце.
Зимове сонце — як вдовине серце. Як зазиміє, то й жаба оніміє. Якби не зима, то б літо було довше. Яка яблунька, такі й яблука. Люблю свою любку, як голуб голубку. Нова мітла гарно заміта. (Нар. творчість)
5. Творче моделювання.
— Згрупуйте спільнокореневі слова і форми слова.
Дружба, молодість, школа, вітерець, вітрюга, дружбою, дружити, молоденький, школи, школі, зазеленіти, друг, зелений, молодий, школою, шкільний, зелененький, пришкільний.
V. Систематизація і узагальнення знань.
• Бесіда.
— Чи завжди співзвучні слова є спільнокореневими? Наведіть прилади.
— Чим відрізняється формотворення від словотворення?
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
— Виконайте морфемний розбір поданих слів. До виділених слів підберіть форми слова.
Лексичний, рідна, класні, пречудовий, тінь, заспокійливий, сонний.