Корінь як значуща частина слова. Спільнокореневі слова.

Про матеріал

Тема: Корінь – як значуща частина слова.

Мета: повторити і поглибити знання учнів про основу й корінь слова, сприяти зміцненню вмінь добирати спільнокореневі слова та навичок їх виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити корінь слова, визначати його роль у словах; розвивати творчі вміння використання кореня слова під час створення нових слів та добору спільнокореневих, розвивати уяву, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідної мови

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Перегляд файлу

Дата:

Клас: 5

Тема: Корінь – як значуща частина слова.

Мета: повторити і поглибити знання учнів про основу й корінь слова, сприяти зміцненню вмінь добирати спільнокореневі слова та навичок їх виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити корінь слова, визначати його роль у словах; розвивати творчі вміння використання кореня слова під час створення нових слів та добору спільнокореневих, розвивати уяву, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідної мови

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

«Мікрофон»

- Будова слова - це ...? (вивчає значущі частини слова, їх значення і функціонування)

- Що таке значущі частини слова? (будівельний матеріал слова, основа, префікс корінь, суфікс, закінчення)

- Закінчення – це...? Як виділити закінчення у словах?

- Назвіть відмінки. Провідмінюйте слово вітер Н.В-вітер, Р.В-вітру , Д.В-вітрові, з.в-вітер, О.В-вітром, М.В-на вітру, К.В-вітре

Н.в. молодість, Р.в. молодості, Д.в. молодості, З.в. молодість, О.в. молодістю, М.в. у молодості.

Н.в. пісня, Р.в. пісні, Д.в. пісні, З. В. Пісню, О.в. піснею, М. у пісні

- Яке буває закінчення? (нульове, звукове)

- Яке значення закінчення? Для чого воно нам потрібне? (виражає граматичне значення слова – рід, число, відмінок, час; служить для звязку слів)

- Які слова не мають закінчення?

- Основа слова – це...? (виражає лексичне значення слова)

Перевірка д/з

ІІІ Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІVВивчення нового матеріалу

Корінь слова – це головна значуща частина слова, яка спільна для всіх спільнокореневих слів і виражає їхнє лексичне значення. Слова зі спільним коренем, але різним лексичним значенням називають – спільнокореневими. Але потрібно розрізняти спільнокореневі слова і форми слова. Форми слова мають одну й ту саму основу, але різні закінчення.

Голосні і приголосні звуки в корені можуть чергуватися: ніс — носити, муха — мусі, подруга — подрузі — подружка

Робота біля дошки

Доберіть спільнокореневі слова:

Вечір – вечірка, вечорниці, вечірній,

вода - водяний, водянка, водний;
казка - казковий, казкар;
ліс - лісовик, лісник, лісовий.

Рід, рідний, рідненька, споріднені, поріднилися.

Морозець, морозний, заморозки, підморозило, морозиво.

Вправа 130 (усно)

Вправа 131

барабан  - забарабанити, барабанний

зелений - зелень, зеленіти, зелений, озеленіння

шість - шостий,

книга - книгарня, книжка, книжковий

ходити  - похід, ходики, прихід

дуб - дубовий, дубина, задубіти,

Проліски-лісок, лісовий, лісовик. Корінь “Ліс“. Оскільки “Пролісок“ пішло від “Лісу.

Вправа 132

А) спільнокореневі: читацький, читати, читець, перечитати, читаночка. Усі інші слова - це форми слова читанка (у різних відмінках і числах).

Вправа 133 (усно)

V Закріплення вивченого матеріалу

Вправа 135

Морськ[ий], моряк[], примор'[я], мор[е], приморськ[ий) (корінь -мор-)

Водян[ий], водичк[а], підводник[], водянист[ий], підводн[ий] (корінь -вод-)

водити, заводити, наводити, приводити, виводити (корінь -вод-)

Тепл[ий], тепл[о], теплесеньк[ий], теплинь[], теплот[а] (корінь - тепл-)

Нарад[а], порад[а]  (корінь - рад-)

VІ Підсумок уроку

1. Чому корінь — це значуща частина слова?

2. Чим відрізняється корінь від основи слова?

3. Як правильно визначити корінь?

4. Чим відрізняється формотворення від словотворення?

 «Мікрофон»

Доберіть спільнокореневі слова д слів:

Зір (Озорити, близькозорий, далекозорий, зиркати)

Літак (літати).
Переїзд  (переїзджати)

 Сад  (садочок, садівник)

Школа  (шкільний)

VІІ Домашнє завдання

§17-18 вправа 137

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гелетей Еріка
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
15 жовтня 2018
Переглядів
11673
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку