Супровід до кросенсу
-
Стельмах - 1. Майстер, який робить вози, сани, колеса і т. ін. « Він був добрий стельмах, робив панам і селянам вози, борони, плуги та рала і заробляв добрі гроші, але ніяк не міг вдержати їх у руках». Стельмах – це Омелько Кайдаш.
-
Брати - «Старшого Кайдашевого сина звали Карпом, меншого— Лавріном. Кайдашеві сини були молоді парубки, обидва високі, рівні станом, обидва довгообразі й русяві, з довгими, тонкими, трошки горбатими носами, з рум'яними губами». Брати Кличко – це Карпо і Лаврін.
-
Дівчата на селі – розмова між братами про сільських дівчат.
-
Сватання - одна з частин традиційного весілля, під час якої вирішується питання про шлюб. У Довбишів сватають Мотрю.
-
Прясти - скручуючи волокна коноплі, льону і т. ін., робити безперервну тонку нитку, пряжу.
Мотовило - знаряддя, пристосування для змотування пряжі, шовку тощо.
Прядильниці – сварка Марусі з Мотрею через мотовило.
«Кайдашиха зобідилась. — Дай сюди мотовило! Це не твоє, а моє. Принеси од свого батька та й мотай на йому, про мене, свої жили, — крикнула Кайдашиха й ухопила рукою мотовило. — Ба не дам, бо й мені треба, — одказала Мотря, не випускаючи з рук мотовила.
— Дай сюди, кажу тобі! — крикнула на всю хату Кайдашиха, люта од злості. — Я сама зараз буду мотать.
— Ба не дам! У вас нема чого мотать, бо ви нічого не напряли, — крикнула й собі на всю хату Мотря й ухопила мотовило обома руками…»
-
Млин - споруда, що розмелює зерно на борошно за допомогою вітряної, водяної, парової та ін. енергії. Млин – смерть Омелька: «Через тиждень той чумак завів Кайдаша знов на греблю, а вранці його знайшли в воді на потоках коло самої застави. Мірошник прийшов підняти заставу і вглядів у воді неживого чоловіка. В млині мололи семигорські люди і впізнали Кайдаша».
-
Спадщина – майно і т. ін., що переходить після смерті його власника до іншої особи.
Брати ділять спадщину .
-
Груша – садове і лісове фруктове дерево з темно-зеленим цупким листям та плодами, що перев. мають форму заокругленого конуса.
«Діло з грушею скінчилось несподівано. Груша всохла, і дві сім’ї помирились».
-
Гори – с. Семигори. Семиго́ри — село в Україні, в Богуславському районі Київської області. «Недалеко от Богуслава, коло Росі, в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори ».