8-й клас Історія України
Автор:
Вчитель історії
Великодимерського ліцею
Гук Юлія Миколаївна
Тема 5. Українські землі у 20–90-х рр. ХVІІІ ст.
«Культура України у XVIII столітті»
По горизонталі:
2. Скульптор доби бароко і рококо, засновник Львівської школи скульпторів, який працював в багатьох містах Західної України, а його творам була характерна велика емоційність та динаміка, надання створеним формам життєвих рис («Самсон роздирає пащу лева», «Жертвоприношення Авраама», «Розп’яття»). 5. Іконописець, який працював переважно у Жовкві (створив «жовківський іконостас»), використовуючи у своїй творчості теми, композиції для яких запозичував із європейських і українських гравюр, сповнюючи їх образами і мотивами сучасного життя. 6. Композитор, який довгий час працював у Вільно, Смоленську і Москві та вважається одним з найвидатніших творців партесної музики, після видання праці «Мусікійська граматика». 8. Стиль у мистецтві, що вирізнявся вигадливим поєднанням деталей, ліній, прикрас, пов’язаний інтересом до людських почуттів. 10. Матеріал, який був одним з основних у творчості митця Івана Равича. 11. Графічна техніка глибокого друку, при якій малюнок майбутньої гравюри продряпують на мідній пластині, заповнюють фарбою і відбивають на папері. 14. Стіна, перегородка, що відокремлює вівтар, головне місце в храмі, від центральної частини – приміщення, де знаходяться віруючі. 17. Наука, представники якої прагнуть збагнути світ і людину в ньому, відповісти на безліч питань про сенс людського життя, про добро і істину, про таємницю людської смерті тощо. 19. Мистецький стиль, видатними представниками якого в Україні були Йоганн Шедель, Степан Ковнір, Іван Григорович-Барський. 22. Іконописець, який народився у Жовкві, але більшість життя пов’язав з Білостоцьким монастирем на Волині, де шукав нових засобів вираження, надавав перевагу розкриттю внутрішнього світу людського життя, створив масу неперевершених іконописних шедеврів, особливе місце серед яких займають ікони з Богородчанського іконостасу, виконаних для Манявського скиту. 23. Опера Максима Березовського, написана і поставлена ним під час перебування в Італії. 24. Церковний діяч, вчений, письменник і проповідник, богослов, який був митрополитом Ростовським і Ярославським, до визначних праць якого належить книга опису життя святих «Четьї Мінеї», яка стала своєрідною енциклопедією для православного світу.
По вертикалі:
1. Архітектор доби бароко, одним з головних замовників якого був магнат і меценат Микола Василь Потоцький, відомий як автор таких шедеврів як Собор св. Юра у Львові, Костел усіх святих у селі Годовиця, храми у Городенці: Церква Успіння Діви Марії і Костел Непорочного Зачаття Діви Марії. 3. Архітектор, який є своїй творчості поєднував риси львівської і віленської архітектурних шкіл, вважається автором проекту перебудови Почаївського монастиря та на замовлення Миколи Василя Потоцького спроектував Церкву Воздвиження Чесного Хреста монастиря отців василіян у Бучачі. 4. Письменник і поет, який писав здебільшого літературною староукраїнською мовою,описуючи працю ремісників, наймитів-бурлаків, селян та масово використовуючи у своїх творах народні прислів’я та приказки. 7. Просвітитель-гуманіст і філософ, який з 1770-х років вів життя мандрівного філософа, писав байки, працював викладачем (спочатку поетики, а згодом етики) у Харківському колегіумі, автор збірки «Сад божественних пісень». 9. Середній освітній навчальний заклад, в якому навчалися вихідці з усіх соціальних станів Гетьманщини і який створювався за зразком Києво-Могилянської академії. 12. Архітектор доби бароко, який віддав майже 40 років своєї праці Києво-Печерській лаврі, де було споруджено дзвіниці на Ближніх та Дальніх печерах, храм у Китаєві, Кловський палац, Ковнірівський корпус на території Верхної Лаври — колишнє службове монастирське приміщення та багато інших господарських приміщень. 13. Архітектор, представник класицизму, творчість якого особливо цінувалася імператрицею Катериною ІІ, в 1799 по 1803 рр. будує на запрошення Кирила Розумовського палацово-парковий комплекс в Батурині. 15. Архітектор доби пізнього бароко, який з 1730 р. був придворним архітектором, до творчого доробку в Україні належать Андріївська церква і Маріїнський палац у Києві, Покровський собор в Охтирці. 16. Письменник, історик, один із провідних українських церковних діячів, який був випускником, а згодом і ректором Києво-Могилянського колегіуму та став автором твору «Хроніка з літописців стародавніх». 18. Скульптор та архітектор, який вважається одним з головних представників львівського рококо, після смерті М. Урбаніка закінчував роботи в палаці Любомирського на площі Ринок у Львові, виконав дві статуї святих-домініканців на фасаді Костелу святої Марії Магдалини та статуї домініканського костелу в Тернополі. 20. Опера Дмитра Бортнянського, поставлена ним під час перебування в Італії. 21. Композитор і співак, який здобув ґрунтовну гуманітарну й музичну освіту в Києво-Могилянській академії, після п’ятирічного перебування у Москві, переїхав до Харкова, а згодом і до Києва, де став послушником Києво-Печерської Лаври, у своїй творчій роботі дотримувався традицій партесного співу, відомо близько 80 його музичних творів, серед них 31 хоровий концерт.
Відповіді.
По горизонталі:
2. ПІНЗЕЛЬ. 5. РУТКОВИЧ. 6. ДИЛЕЦЬКИЙ. 8. БАРОКО. 10. СРІБЛО. 11. МІДЬОРИТ. 14. ІКОНОСТАС. 17. ФІЛОСОФІЯ. 19. АРХІТЕКТУРА. 22. КОНДЗЕЛЕВИЧ. 23. ДЕМОФОНТ. 24. ТУПТАЛО.
По вертикалі:
1. МЕРЕТИН. 3. ГОФМАН. 4. ЗИНОВІЇВ. 7. СКОВОРОДА. 9. КОЛЕГІУМ. 12. КОВНІР. 13. КАМЕРОН. 15. РАСТРЕЛЛІ. 16. СОФОНОВИЧ. 18. ФЕСІНГЕР. 20. КРЕОНТ. 21. ВЕДЕЛЬ.