Мета: сформувати в учнів уявлення про права людини,права дитини; показати,що школа це осередок громади,взяти участь в розробці правових та соціальних проектів, розвивати вміння брати участь в обговоренні,дискусії,висловлювати власну точку зору; виховувати активну громадянську позицію.
Круглий стіл
«Захист прав людини»
(засідання правового гуртка в 10-11 класах)
Славич Лідія Григорівна
вчитель історії та правознавства
Очаківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів№4
Очаківської міської ради
Миколаївської області
Мета: сформувати в учнів уявлення про права людини,права дитини; показати,що школа це осередок громади,взяти участь в розробці правових та соціальних проектів, розвивати вміння брати участь в обговоренні,дискусії,висловлювати власну точку зору; виховувати активну громадянську позицію.
Обладнання: портрети борців за права людини, ілюстрації, Загальна Декларація прав людини; Конвенція про права людини
Лозунг: Усі ми народжені з усвідомленням своїх прав,але нам про це потрібно нагадувати
Хід заняття
1 Найвідоміші борці за права людини:
М.Руденко,В.Стус,А.Сахаров,В.Гавел,М.Кінг,М.Ганді (виступи учнів з доповідями)
2. Рольова гра. Засідання комітету ООН з прав людини.
Сьогодні ми спробуємо переконати вас,що права дитини є не менш важливими,ніж права людини.
1 група- Аналітики ООН;
2 група- Правозахисники;
3 група- Експерти ООН
Учні наводять приклади та статистику щодо порушення прав людини і прав дитини
Над дитиною вчинено насильство,якщо:
Дитину залякували,якщо:
До жорстокого ставлення також належать використання громадських інститутів:
Над дитиною чинять насильство,якщо використовують для цього ізоляцію:
Над дитиною чинять емоційне насилля,якщо:
Над дитиною здійснено економічне насилля,якщо:
До дитини ставляться з жорстокістю,якщо використовують погрози:
Аналітик ООН.
Зараз проблема дитинства - одна з найважливіших проблем нашої країни, бо діти – наше майбутнє і це потрібно сприймати серйозно. Конвенція ООН про права дитини порушується,бо про неї знають тільки одиниці
Конвенція ООН |
Фактично |
1 Держави визнають,що кожна дитина має право на життя(ст6),право знати своїх батьків і право на їхнє піклування( ст7) |
1Дітей викрадають,продають,викидають на смітник,залишають в дитбудинку Багато дітей нині бездоглядні,безпритульні |
2 Держави повинні вживати усіх необхідних заходів щодо зниження рівня смертності немовлят та дитячої смертності(ст24) |
2Демографічна криза набуває більших обертів. Найбільша смертність спостерігається серед дітей і немовлят |
3.Держави мають захищати дітей від усіх форм насильства(ст. 19) |
3. Жорстокість та насильство практикуються у багатьох українських родинах,інтернатах,дитбудинках,де повинні бути гарантії щодо знедолених дітей |
4 Батьки несуть відповідальність щодо надання дитині належних умов життя,потрібних для її розвитку(ст27),розвитку її талантів,розумових здібностей(ст29) |
4.Безробіття,невідповідність заробітної плати рівню життя,фізична неспроможність-чинники,які не сприяють повноцінному розвитку особистості |
5.Держави зобов΄язані захистити дітей від усіх форм експлуатації(ст36) |
5 Діти працюють,жебракують. Втягненню дітей у жебрацтво сприяють самі батьки діти стають злочинцями, безпритульними, вони голодують і гинуть через байдужість,коли їхні батьки вживають алкоголь чи наркотики |
6. Підліткова злочинність(ст. 40) Поводження держави з підлітками,які порушили кримінальне законодавство,має сприяти відновленню гідності дитини |
6. Підліткова злочинність зросла останнім часом на 24%. Почастішали пограбування,розбої,хуліганство. Як свідчить статистика,кожний десятий злочин скоюється в стані сп΄яніння |
7. Держави вживають заходів щодо сприяння регулярному від відвіданню шкіл і зниженню кількості учнів, що залишили школу(ст28) |
7 Рівень освіти,її цінність у нашій державі останнім часом різко знижується. Масово скорочується кількість класів,сотні шкіл втратили своє право на існування |
|
|
Правозахисники ООН:
Як говориться в відомому грузинському прислів΄ї:
«Світ не зігрієш, світ не нагодуєш Але не відпускай голодну дитину,
Не подавши їй шматка. Не залишивши голодну дитину –
Хоч рукою її прикрий.
Не кидай замерзлу дитину,не зігрівши її»
Лист учня
« Я – людина,хоча ще дитина. І не має значення,скільки мені років. Я живу. Маю право жити. Я прислухаюсь до світу. Стаю його часткою. Нехай і маленькою. Але серед океану слів хтось почує і мій голос. Нехай тихий,але в ньому незвідана сила,якої не збагнути вам,дорослим,заклопотаними власними справами,турботами. Я - особистість, і ви маєте прислухатись до мене,почути, помітити мене! Я творю свій світ,він схований десь далеко – далеко між вічністю і реальністю. І одинаково, чи білий він, чи чорний – ніхто не має право понівечити його.
Я проти зла, проти воєн і насильства, проти фальші і лицемірства, проти сварок і образ. Зазирніть мені у вічі і збагнете: я хочу бачити світ лише добрим, щасливим, усміхненим. Не розбивайте моїх рожевих мрій. Бо ж, зрештою, не так вже й мало залежить від вас»
Правозахисник ООН:
У нашому законодавстві говориться,що держава захищає права дитини,дотримується Конвенції і контролює її дотримання Не існує в Україні такої організації,яка б постійно захищала права дитини ,відстоювала їх,контролювала дотримання Конвенції ООН про права дитини Зараз існують служби у справах неповнолітніх,різні організації та фонди, органи опіки та піклування,прокуратура,суд
Корисні адреси:
Конкурс У лабіринті законів та понять
Назви основні закони в галузі прав людини та прав дитини
Поясни терміни:
Опіка- засіб захисту особистих і майнових прав та інтересів особи н до 14 років;
Піклування – засіб захисту особистих і майнових прав на правах доньки чи сина з 14 до 18 років;
Усиновлення – прийняття усиновителями в сім΄ю особи на правах сина чи доньки;
Права людини -це права нерозривно пов’язані з існуванням людини;
Права дитини – права необхідні для існування дитини
Які органи захищають права та інтереси дитини?(розповідь по ці служби)
Розв΄язання проблемних ситуацій( робота в групах)
Поясни вислів:
Звичай – це другий закон;
Шляхи реалізації прав дитини
(спільна робота в групах)
Підведення підсумків заняття.
Бесіда:
Вчитель: Наше сьогоднішнє засідання я хочу закінчити словами:
Дитя моє,права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно
Це так потрібно,так важливо
Напевно знати в наші дні
Коли з тобою справедливо
Вчинять, а коли ні
Тож прочитай, завчи напам΄ять
Порадь і друзям прочитати
Хай прочитають тато й мама
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою
Поганим вчинком не зганьби
Ти роду власного ніколи
Люби свою сім΄ю і школу
Свою Україну ти люби!